Dopovala a byla potrestána. Nyní Johaugová válí ve Světovém poháru

12:12
Lillehammer / Praha - Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová vyhrála po dopingovém trestu i druhý distanční závod Světového poháru v sezoně. Po triumfu v úvodní desítce klasickou technikou ve finské Ruce dnes v Lillehammeru ovládla stejnou trať volnou technikou.

Norka Therese Johaugová. foto: Reuters

Závodu mužů na 15 kilometrů dominovali rovněž norští reprezentanti. Sjur Röthe si připsal druhé vítězství v SP v kariéře, krajana Didrika Tönsetha porazil o šest sekund. Třetí skončil Rus Denis Spicov s odstupem 28,6 sekundy.

Dvojnásobná vítězka celkového pořadí SP Johaugová vedla před domácími fanoušky na všech mezičasech a druhou Švédku Ebbu Anderssonovou nakonec porazila o 9,2 sekundy. Třetí skončila další švédská běžkyně Charlotte Kallaová, která ztratila na vítězku 15,7 vteřiny.

Zleva: Marit Björgenová, Therese Johaugová a Charlotte Kallaová
Zleva: Marit Bjorgenová, Therese Johaugová a Heidi Wengová.

Třicetiletá Johaugová, která kvůli trestu za doping přišla o dvě předchozí sezony, si v SP připsala 44. výhru v kariéře a v průběžném hodnocení seriálu se před závěrečným závodem minisérie Lillehammer Triple posunula na druhé místo. Na Rusku Julii Bělorukovovou ztrácí 18 bodů.

Kateřina Razýmová, kterou od úvodního sprintu v Ruce trápí bolavá kyčel, v Lillehammeru nebodovala. Jediná česká závodnice na startu obsadila s odstupem 3:37,1 minuty za Johaugovou 52. místo.

Petr Knop doběhl v sedmé desítce. Na 65. místě ztrácel na vítěze 3:28,1. Adam Fellner skončil osmdesátý, Michal Novák, který byl až do posledního mezičasu nejlepším z Čechů, závod nedokončil.