Byl to pokus o vraždu, soptí hokejové Brynäs a hrozí odstoupením z Ligy mistrů

6:00
PRAHA - Vybití frustrace v té nejryzejší, násilné podobě. Tak lze shrnout počínání tří hokejistů německého Mannheimu během závěrečných minut úterního mače se švédským Brÿnas v Lize mistrů (1:2). Za 144 sekund čistého času si Mark Stuart, Nikolai Goc a Thomas Larkin vykoledovali rovnou stovku trestných minut. Poslední jmenovaný šokoval brutálním likvidačním zákrokem.

Likvidační útok Larkina na Pailleho. foto: repro Youtube

Mannheim hájil až do 58. minuty těsný náskok 1:0 a živil naději na postup do čtvrtfinále Champions Hockey League.

Jenže pak hosty poslal do tří právě Larkin, když dostal dvě minuty za krosček. Dvojnásobnou přesilovku kvapně využil kapitán Jacob Blomqvist a najednou měli mezi nejlepší osmičku evropských klubů nakročeno domácí.

Brÿnas stačilo udržet stav 1:1, zatímco německý mančaft nutně potřeboval skórovat.

Místo snahy o překonání Linuse Fernströma v brance švédského týmu předvedli svěřenci kouče Seana Simpsona erupci násilí. Pár sekund po obdrženém gólu napadl jednoho ze soupeřů Stuart, za nerovný duel si Kanaďan vysloužil 25 trestných minut.

Brÿnas poté na začátku 60. minuty pojistilo svůj postup gólem do prázdné branky Mannheimu a ujalo se vedení 2:1.

To nevydýchal Larkin. Stokilový a téměř dvoumetrový italský kolos sestřelil nic netušícího Daniela Pailleho.

Pokus o vraždu, zlobí se trenér

Šikovný forvard, který ještě nedávno sázel góly v NHL, bruslil daleko od kotouče. Neočekával tak, že by ho někdo mohl napadnout. V tu chvíli přišel zbabělý Larkinův útok.

„Byl to pokus o vraždu,“ soptil Stefan Bengtzén, sportovní ředitel Brÿnas, a volal po suspendaci pro Larkina v řádu desítek zápasů. „Mohl mu ukončit kariéru,“ přidal se Tommy Sjödin, kouč švédského celku.

Paille dlouho ležel na ledové ploše, naštěstí poté odjel po svých a měl by být v pořádku. Larkin se mezitím stihl porvat s o hlavu menším Lukasem Kilströmem, který se ihned zastal napadeného spoluhráče.

Rozzuřený obr vyinkasoval od rozhodčích za svůj výlev emocí padesátku trestných minut.

Odstrašující incident nicméně nebyl poslední zvrácenou akcí večera, hořkou tečku udělal za zápasem Goc, nejmladší z německého bratrského tria trefil jednoho z protivníků loktem do hlavy (25 minut hanby).

Kapitán Blomqvist označil Goce s Larkinem za idioty.

Jejich prohřešky měly dohru před disciplinární komisí, stejně jako neurvalé chování mannheimského trenéra Simpsona na střídačce.

Larkin si nezahraje v Lize mistrů čtyři zápasy, což ho po vypadnutí asi zrovna dvakrát nepálí. Goc i Simpson dostali stopku na jedno utkání.

„To jsou opravdu velmi nízké postihy,“ zlobil se trenér Sjödin.

Mírné tresty dopálily i vedení Brÿnas, které podle ředitele Johana Starka, zvažuje odstoupení z Champions Hockey League i žaloby. „Je to výsměch,“ napsal k délce suspendací.

Na oficiálním webu švédského klubu vydal prohlášení také Paille.

Vítěz Stanley Cupu z roku 2011 poděkoval Brÿnas, rodině, přátelům, spoluhráčům fanouškům za projevenou podporu.

Proč může hrát v jiných ligách? ptá se oběť

„Za 14 let mé profesionální kariéry jsem měl několik otřesů mozku, nicméně tenhle přímý náraz do hlavy byl tím nejnebezpečnějším zákrokem, jaký jsem kdy schytal,“ vrací se k Larkinově faulu.

A přidává trefnou poznámku: „Jsem zklamaný, že disciplinární komise zakázala Larkinovi hrát jen v Lize mistrů. Musí se zasadit o to, aby nehrál také v jiných soutěžích. Jinak svým verdiktem dává Champions Hockey League najevo, že bezpečnost hráčů nepatří mezi její priority.“

Paillemu mimo jiné vadí, že vzhledem k tomu, že Mannheim pro tuto sezonu v Lize mistrů už skončil, nebyl Larkin prakticky potrestán. „Není totiž jisté, že by někdy v budoucnu zase v této soutěži hrál.“

Ředitel Stark se snaží toto rozhodnutí ještě zvrátit.

Diplomatickou cestou žádá přehodnocení všech výše zmíněných rozhodnutí disciplinární komise Ligy mistrů. Obrací se i na vedení švédské soutěže a také německý hokejový svaz.

Podobná eskalace násilí a nesportovního chování (nejen) podle něj na kluziště zkrátka nepatří.