Byl to hotový zázrak, radoval se trenér Tatranu

11:05
PRAHA - Bylo pár hodin po jednom z největších obratů v kolektivních sportech v české historii. Kouč nyní již čtrnáctinásobných mistrů florbalové extraligy však mluvil bez emocí a v klidu. Na rozdíl od úterního večera, kdy si s týmem užíval pocity novodobých hrdinů. "Ve florbale se pohybuji sedmnáct let a podobný obrat jsem ještě nezažil a ani o něm neslyšel," vyprávěl v rozhovoru pro LN dvojnásobný trenérský mistr české extraligy.

Trenér Střešovic Jan Zahálka foto: ČTK

LN Po zápase jste řekl, že pokud zápas s Ostravou otočíte, budete slavní? Cítíte se nyní slavný?
Když jsme prohrávali v polovině zápasu 0:5, tak jsem si vzal time out a řekl klukům, že když oni nám mohou dát pět branek za půl zápasu, my to můžeme zvládnout také. A když to dokážou, budou slavní. Kluci dali čtyři góly při power play, což jsem za 17 let, co se pohybuji okolo florbalu, ještě nezažil, takže ano, jsme slavní.

LN Uvědomujete si vůbec ten úspěch? Došlo vám to již?
Než jste mi volal, tak jsem se na ten zápas díval, protože závěr utekl hodně rychle, chtěl jsem si to užít v klidu a musím říct, že jsme předvedli něco neskutečného. Nevím, co k tomu říct, ještě mi to asi nedochází.

LN Věřil jste v obrat, když jste si bral time out?
Jen doufal. Použít slovo "věřit" by bylo příliš troufalé. Ale kapitán Milan Fridrich mi říkal, že věřil pořád. Ale já jen doufal, nedařilo se nám, měli jsme šance, nic nám tam ale nepadalo. A když jsme pak gól dali, Ostrava vždycky odpověděla. Bylo to strašně těžké.

LN Pomohla vám i ta sporná vyloučení?
Když jsem koukal na záznam, musím říct, že to vyloučení bylo hodně přísné, určitě ne na dvě minuty. Rozhodně to nebylo podle metru, kterým řídíli sudí zápas do té doby. Nevím, co je k tomu vedlo. My jsme toho využili a dostali se do hry. Ale nemyslím, že rozhodčí ovlivnili zápas. My jsme začali hrát, Ostrava naopak přestala, doslova jim hořel parket pod nohami. Za to přece rozhodčí nemůže.

LN Zvláště, když jste stále prohrávali o čtyři branky...
Přesně tak, to by si soupeř měl pohlídat. My jsme ale měli v závěru taky obrovskou kliku. V první polovině nám nespadlo do branky nic, v závěru skoro všechno.

LN Jak jste motivoval hráče do té poslední desetiminutovky zápasu?
To není o jen těch deseti minutách, ale o dvou sezónách, co spolu tady jsme. Věděl jsem, že v sobě máme obrovskou sílu. Otočili jsme semifinále s Chodovem a dva duely ve finále. Takže naopak v závěru jsem musel kluky spíše tlumit, krotit jejich euforii.

LN Co jste si říkali před prodloužením?
V první fázi jsme jim poskytli čas, aby si oddychli a pak jen krátká půlminutová řeč, že všechny rány musí jít na bránu. Každá střela může rozhodnout.

LN Přesto ve třicáté vteřině měla velkou šanci Ostrava...
Ano, Deutsch přihrával Ondruškovi, jemu míček přeskočil čepel a ostravský útočník Machal byl sám před gólmanem. Ale myslím, že zapracovala psychika, kdyby byl v takové šanci v první třetině, tak věřím tomu, že gól dal. Naopak nám hned první střela na branku vyšla a Garčar rozhodnul.

LN Střešovice v play off otočily už pátou sérii v play off během čtyř let, z toho dvě finále. Dá se váš klub přirovnat třeba k fotbalové Spartě, která v 80. a 90. letech minulého století válcovala soupeře, i když se jí herně tolik nedařilo? Vyhrávala psychikou, že hráči pořád věřili, že zápas mohou vyhrát?
Přesně tak to je. Určitě. Rád bych řekl, že Ostrava byla florbalovějším týmem. Ostravští dávali krásné góly, měli skvělý přechod do útoku, hráli lepší florbal než my. Ale tohle je play off, v něm se na krásu nehraje, tady jde o vůli a srdce. Jde o to, zlomit soupeře, i když se vám nedaří. A v té psychické odolnosti je Tatran jednoznačně nejlepší. Ukažte mi tým, který prohrává deset minut před koncem o pět branek a nezabalí to. Klukům patří obrovský dík. Pro mě je to jednoznačně největší titul.

LN Dá se říct, že podobný obrat je ale z míčových sportů možný jen ve florbale?
Určitě, tím je náš sport krásný, specifický. Asi se to dá přirovnat k házené, kde padá také hodně branek, ale pokud hrají dva silné týmy proti sobě, je těžké pro jednoho ze soupeřů dohnat pětibrankovou ztrátu i v házené. Asi se to nedá s ním srovnávat. I ve florbale je podobný obrat mimo reálné chápání. Jediné slovo k tomu mohu říct, podařil se nám zázrak.

LN Letos to ale občas vypadalo, že Tatran hraje nejlepší florbal, když mu teče do bot.
Máte pravdu, já si občas prožívám na střídačce strašná muka. Pracovali jsme na tom celou sezonu a stejně se nám to nepovedlo. My snad v každém zápase v play off prohrávali.

LN Třeba chtějí hráči, abyste si to na lavičce pořádně užil...
(směje se) Jestli jo, tak je ještě zbiju. Ne, je pravda, že jsem si letos skutečně pořádně zatrénoval.

LN Jak probíhaly oslavy?
Zatím nic velkého, šli jsme posedět do restaurace U Buldoka, všichni jsme byli strašně fyzicky i psychicky unavení. Já jel domů asi ve dvě a alkoholu jsme se ani nedotkl. Někteří kluci zůstali, ale také ne moc dlouho.

LN Ale nějaké plány máte...
Určitě, následné dva týdny si pořádně užijeme. Chci klukům pustit ještě jednou ten poslední zápas, už v klidu, abychom si to užili u nějakého dobrého drinku.

LN Budete u týmu pokračovat?
Po finále mi skončila smlouva, ale ústně jsme domluveni s vedením na ročním prodloužení smlouvy. Takže je to jen formalita. A co mám informace od kluků, tak všichni chtějí zůstat, díky titulu jsme si vybojovali právo startovat v Poháru mistrů, na který se moc těšíme. Takže věřím tomu, že kluci budou chtít zůstat. A je to i motivace navíc pro mě.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...