Byl to faul, byl to faul a byl to faul. James se zlobil za ‚vánoční dárek‘ pro Duranta

21:09
PRAHA - Ne jeden, ne dva, ale hned tři vánoční dárky dostal Kevin Durant od rozhodčích v závěru pondělního utkání NBA mezi jeho Golden State a Clevelandem. V repríze finále nejlepší basketbalové ligy o výhře Warriors 99:92 rozhodly také tři Durantovy neodpískané fauly na LeBrona Jamese, tahouna Cavaliers.

Kevin Durant (vlevo) a LeBron James. foto: ČTK/AP

Clevelandským stížnostem dalo vedení NBA za pravdu.

Po přezkoumání posledních dvou minut zápasu komisí rozhodčích, které probíhá po každém vyrovnaném utkání, vydalo tuto zprávu: sudí v posledních 72 sekundách neodpískali Durantovi tři fauly na LeBrona. Bylo to ve dvou nejkontroverznějších situacích, kdy se James snažil přehrát rivala jeden na jednoho a ani jednou neuspěl.

První faul odpustili rozhodčí Durantovi necelou minutu a čtvrt před koncem a hned dvakrát byl James faulován při svém nájezdu o tři čtvrtě minuty později.

26.prosince 2017 v 23:36, příspěvek archivován: 27.prosince 2017 v 19:35

From 1:33 remaining in the CLE-GSW Christmas Day game to 24.5 seconds left the NBA says the refs missed three fouls on Kevin Durant and one foul on LeBron James in the last two minute report released today. https://t.co/SFPuGwHIR5

Abychom byli úplně spravedliví, je potřeba zmínit, že Jamesovi rozhodčí odpustili osobní chybu na doskoku chvíli před Durantovým druhým faulem.

Klíčový byl hlavně druhý Jamesův nájezd, protože kdyby při něm sudí odpískali alespoň jeden ze dvou zákroků, mohl LeBron šestkami snížit 24 sekund před koncem na rozdíl jediného bodu. Místo toho proměnil na druhé straně trestné hody Klay Thompson a závěr si už Warriors pohlídali.

James byl po utkání s rozhodováním velmi nespokojen, ale nijak zvlášť si nestěžoval. NBA totiž za pozápasovou kritiku rozhodčích přiděluje pokutu deset tisíc dolarů, a to jsou zbytečně vyhozené peníze.

„Dvakrát mě v koncovce fauloval. Ale co s tím mám dělat,“ řekl zklamaně po utkání James.

Kevin Durant brání LeBrona Jamese:

25.prosince 2017 v 23:45, příspěvek archivován: 27.prosince 2017 v 19:37

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Pravdou také je, že dvaatřicetileté superhvězdě z Clevelandu proti obraně Golden State nevycházely nájezdy, jak bývá navyklá. Takže důvody k frustraci Jamesovi rozhodně nechyběly.

Druhý aktér kontroverzní koncovky měl jiný názor.

„Podle mě to bylo čisté. Chápu, že se o tom budou lidi na Twitteru dohadovat dalších několik dní, ale bylo to čisté. Takoví lidé ale nikdy nehráli zápas NBA, tak ať si to nechají pro sebe,“ ohradil se Durant.

Ve opakovaném záběru televize pak jde poznat, že Durant po zákroku nahlas říká: „Na takový lehký kontakt je moc velký. Tohle není faul.“

Kevin Durant (vlevo) a LeBron James.

Na tyto souboje přitom ani nemuselo dojít. Durantovi vážně hrozilo, že bude vyloučen už v sedmé minutě. Nejprve si u rozhodčích vykoledoval technickou chybu za spor o tříbodovou střelu, pak atakoval faulujícího protihráče Josého Calderóna. Jindy by to asi druhou technickou skončilo, ne v tomto případě.

Rozhodčí pak měli plné ruce práce s naštvanými hráči Clevelandu, kteří chtěli pro Duranta vyloučení. Z celé situace vyšel s trestem jen Draymond Green, který po rozhodčích zase chtěl trest pro Clevelandské za stížnosti.

„Jako chápu, že je to součástí pravidel, ale přece by nechtěli vyhrát takovým způsobem,“ okomentoval tyto situace Durant blahosklonně. „V první čtvrtině mě nikdo nevyloučí, to se nebojím. Navíc LeBron, Kevin Love, Dwyane Wade, ti všichni určitě chtěli, abych pokračoval. Vždyť si chceme zahrát a zažít nějakou legraci.“

Durant postrčil po odpískání Calderóna:

Kontroverze v koncovkách zápasů mezi lídry obou konferencí posledních let není ničím novým. Loni byli po vánoční porážce 108:109 rozžhavení doběla fandové Warriors, protože byl podle nich podražen bránícím Richardem Jeffersonem právě Durant. I před rokem dalo vedení NBA naštvaným fanouškům za pravdu. Tehdy se vztekal zase Durant.

„Rozhodčí mě dostatečně nerespektují, protože na superhvězdy se takové zákroky v závěrech zápasů pískají. Myslel jsem si, že už na takové úrovni jsem, ale musím zřejmě ještě pracovat,“ říkal tehdy Durant.

Rok starý zákrok na Duranta v podání Jeffersona:

Od té doby se stal lídrem nejlepšího týmu ligy a Warriors s ním v čele ovládli finále s Clevelandem 4-1 na zápasy. Durant byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem finálové série a patrně si získal i větší respekt sudích.