Budějovice vyhráli pošesté v řadě a vedou extraligu

19:39
TŘINEC - Hokejisté Českých Budějovic vyhráli na ledě Mladé Boleslavi 5:2 a po šesté výhře v řadě za sebou se dostali do čela extraligy o bod před druhý Zlín. V dresu vítězů opět skóroval Aleš Kotalík a připsal si čtvrtý zásah v šestém utkání po návratu ze zámoří, dvěma góly pomohl k tříbodovému zisku další útočník David Kuchejda.

Radost hokejistů Českých Budějovic foto: ČTK

Domácí tým mohl jít do vedení hned v úvodních vteřinách, když se do samostatného úniku dostal Cetkovský, ale hostující branku minul. V dalších minutách byli Mladoboleslavští nadále o něco aktivnější než soupeř, ale své šance nedokázali dotáhnout do úspěšného konce. "Náš začátek utkání nebyl dobrý. Nechávali jsme soupeři dost prostoru, ale ten naštěstí pro nás své šance neproměnil," všiml si i budějovický trenér Milan Kupka.

Když už to vypadalo, že se do šaten půjde za bezbrankového stavu, udeřili hosté. V poslední minutě úvodní třetiny napřáhl z hranice levého kruhu Kotalík a zacílil přesně k pravé tyči Hüblovy branky. Tato branka do šatny Jihočechy hodně nabudila a ovládli svou hrou téměř celou druhou třetinu zápasu. Byli rychlejší, důraznější a lépe kombinovali.

Mladá Boleslav - České Budějovice 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 39. Balaštík (Chaloupka, Žabka), 40. Bahenský (Cetkovský) - 20. Kotalík (Kašpařík), 27. Langhammer (Ptáček, Kranjc), 28. Kuchejda (T. Mertl), 31. Kuchejda (R. Pšurný, T. Mertl), 59. T. Mertl (Podlešák, Langhammer). Rozhodčí: Souček, Turčan - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:8, navíc Gulaš (České Budějovice) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 2960.

Tato aktivita se podepsala i na vývoji skóre, když během čtyř minut dokázali hosté zvýšit své vedení až na čtyřbrankový rozdíl. "Prostřední fáze zápasu nám naopak vyšla velmi dobře a i když jsme si to na konci třetiny trochu zkomplikovali, dokázali jsme si už vítězství bez větších problémů uhlídat," radoval se Kupka.

Nejprve přidal druhý gól Langhammer, který tečoval těsně před Hüblem Ptáčkovo nahození od modré. Poté se dvakrát v rozmezí tří minut zapsal mezi střelce Kuchejda. Nejprve se prezentoval přesnou střelou k levé tyči domácí klece a u druhého gólu ukázal svůj důraz, když dokázal puk propasírovat domácímu gólmanovi u jeho levé tyče.

Hosté v těchto chvílích domácí tým nepouštěli téměř k ničemu. Přesto v závěru třetiny dokázali Středočeši dosavadní vývoj zápasu rychle zkorigovat. Během posledních dvou minut druhé části vstřelila Boleslav dva kontaktní góly, když nejprve využila přesnou Balaštíkovou tečí přesilovou hru, v úplném závěru se pak po samostatném úniku radoval Bahenský. "Kluci na konci třetiny nakonec dvě branky vstřelili, za což je musíme pochválit, že se snažili pořád bojovat. Bohužel v poslední třetině nám soupeř svou hrou další kontaktní gól už vstřelit nedovolil," zlobil se mladoboleslavský trenér Vladimír Hiadlovský.

Středočechy tyto dvě branky dostali zpět do zápasu a během poslední dvacetiminutovky se snažili vstřelit další branky, které by přinesly alespoň prodloužení a zisk minimálně bodu. Jejich snaha ovšem - i přes možnost tří přesilových her - vyšla naprázdno. Bruslařský klub narážel na dobrou obranu hostů a když už jí překonal, stál v brance Mountfieldu spolehlivý gólman Kovář. Hosté navíc ještě v úplném závěru utkání přidali Mertlem pátou branku a definitivně rozhodli.

Kladno dalo poprvé v sezoně víc než čtyři góly, rozstřílelo Kometu

Kladno rázně ukončilo kratší sérii tří zápasů bez bodového zisku a rozstřílelo Kometu Brno vysoko 8:2. Poprvé v této sezoně tak vstřelilo v utkání více než čtyři góly. Dva z jeho úspěšných zásahů si připsal kapitán Pavel Patera, další dvě trefy přidal Jiří Kuchler, tři body za gól a dvě finální přihrávky zaznamenal Petr Kafka. "Poslední dva domácí zápasy nám vůbec nevyšly a teď jsme hráčům říkali, aby si utkání užili. Za stavu 3:2 nám určitě nebylo dobře, ale šťastný čtvrtý gól prakticky rozhodl," radoval se kladenský trenér Jiří Kopecký.

Rytíři Kladno - Kometa Brno 8:2 (1:0, 2:1, 5:1)

Branky a nahrávky: 19. Patera (Bicek, Kalla), 24. Kuchler (Toman, Kafka), 27. Hovorka (Hlaváč), 46. Kuchler (Bicek), 53. Kafka, 57. David Růžička (Melka, Eberle), 58. Diviš (Kafka, Valský), 58. Patera z tr. střílení - 24. Petrovický (Pospíšil, Valach), 44. Holec (H. Zohorna). Rozhodčí: Hrubý, Jeřábek - Rozlílek, Horinek. Vyloučení: 5:10. Využití: 3:0. Diváci: 2275.

Moravané začali agilně a poněkud zakřiknuté Kladno se věnovalo spíše defenzivě. Přesto po chybě, která vznikla právě v obranných řadách, vyjel do šance Jaroslav Svoboda, ale ztroskotal na brankáři Cháberovi.

Domácí o sobě dali vědět Hlaváčem, jenž se při své derniéře v kladenském dresu dostal ve vlastním oslabení do brejku, ale puk mu trochu utekl a gólman Hovi byl rychlejší. Ale do kabin nakonec šli přece jen veselejší svěřenci trenéra Vojty. Bicek se při přesilovce prodral přes dva hráče Brna a našel úplně volného Pateru, který si věděl rady. "Pokud se týká přesilových her - vrátili jsme se k původnímu složení prvního útoku, protože Hlaváč dnes nastoupil naposledy, a Paterova řada sehrála velmi slušný zápas, když se prezentovala čtyřmi góly," vysvětlil Kopecký.

Druhá třetina začala opět lépe pro Středočechy. Kuchler po rychlém brejku střelou na zadní tyč zvýšil na dvoubrankový rozdíl. Ale již o 13 sekund později hostující Petrovický nahodil puk před kladenskou klec a obránce Procházka nešťastně tečoval střelu za Cháberova záda.

Podobná situace však nakonec pomohla i Kladenským. Hovorka nahazoval od zadního mantinelu puk a trefil zezadu Hoviho betony, čímž zvýšil opět na rozdíl dvou gólů. Inkasovaná branka rozlítila finského gólmana a přepustil svoje místo dnešnímu náhradníkovi Trvajovi. Kladno mohlo definitivně rozhodnout při dlouhé dvojnásobné přesilovce, ale zahrálo ji špatně.

Když po kombinaci třetí útočné řady hostů Holec snížil, začalo to s domácími vypadat špatně. Naštěstí pro Kladenské Kuchler propasíroval puk za Trvajova záda a další pojistku přidal Kafka při další přesilovce. Poté následovala zřejmě rozhodující fáze zápasu, když Brno hrálo přesilovku pět ku třem téměř půldruhé minuty. Přestože domácí zamknulo v jejich obranné třetině, gólový efekt nepřišel.

A když brzy potom Růžička přidal šestý zásah, bylo definitivně rozhodnuto. Další góly přidali svým premiérovým zásahem v sezoně Diviš a kapitán Patera, když využil trestné střílení. "Bohužel jsme navázali na velmi špatný výkon z předchozího utkání se Zlínem. Nedařilo se vůbec obraně ani útoku a naši svěřenci dopadli tvrdě na zem. Snad si včas uvědomí, že musí hrát tak jako v předchozích zápasech," zlobil se kouč Komety Zdeněk Venera.

Výsledky 14. kola extraligy

Oceláři Třinec - Bílí Tygři Liberec 3:4 (1:1, 0:3, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. D. Květoň (Bonk), 43. Orsava (Rufer, Peterek), 60. Adamský (Kohn, Peterek) - 10. L. Krejčík (Kudrna, P. Nedvěd), 36. L. Krejčík, 37. Bárta (Dušek), 40. P. Nedvěd (Trončinský, Bárta). Rozhodčí: Hradil, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:1. Diváci: 3789.

Pardubice - Vítkovice 2:1 sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 60. Nakládal (Bartek, T. Zohorna), rozhodující nájezd Somík - 49. Rehák (Štefanka). Rozhodčí: Fraňo, Polák - Bádal, Kis. Vyloučení: 2:4, navíc Koukal (Pardubice) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 8426.

Energie Karlovy Vary - Verva Litvínov 6:2 (1:1, 3:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 13. Pech (Gulaši), 30. Dej (Skladaný), 38. Dej (Skladaný), 40. Kumstát (Pech, Gulaši), 44. Zaťovič (Skuhravý, Mocek), 45. Zaťovič (Mikeska) - 9. Kubinčák (Lukeš, V. Hübl), 35. Hanzl (Stříteský, Kousalík). Rozhodčí: Šindler, Husička - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:6, navíc Přindiš - Majdan oba 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3165.

Slavia Praha - PSG Zlín 4:5sn (2:0, 1:1, 1:3 - 0:0)
Branky a nahrávky: 6. Kůrka (V. Růžička ml., T. Svoboda), 12. P. Jelínek, 29. V. Růžička ml. (T. Svoboda, Sklenář), 51. Sklenář (Kadlec) - 25. Finsterle (Linhart, Leška), 45. Ondráček z tr. střílení, 47. Ondráček, 60. Leška (O. Veselý, T. Sýkora), rozhodující sam. nájezd Köhler. Rozhodčí: Minář, Trombík - Bejček, Charvát. Vyloučení: 3:7, navíc V. Růžička ml.(Slavia) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 3170.