11. března 2007 13:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bude potřeba si zjednat pořádek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Souboj Davida Kočího (v bílém) s Joshem Grattonem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Souboj Davida Kočího (v bílém) s Joshem Grattonem. | foto: ČTK

CHICAGO/PRAHA Mají chránit spoluhráče, ale i čest týmu. Když shodí rukavice, davy začnou šílet. Hokejoví bitkaři jsou zkrátka nedílnou součástí NHL. Prvního zástupce mezi elitními rváči teď bude mít i český hokej.

Pětadvacetiletý obránce David Kočí se dočkal premiéry už dnes v noci. Byl povolán z farmy v Norfolku, aby pomohl chránit hvězdy Chicaga během čtyř utkání na ledě soupeřů, které Blackhawks čekají od soboty do pátku.

V minulosti měli do NHL blízko i další čeští tvrďáci. Libor Ustrnul se ale nikdy neprosadil na soupisku Atlanty a Jan Vodrážka neuspěl v Calgary ani Carolině. Prvním českým bitkařem v nejslavnější hokejové soutěži tak bude právě Kočí. „Na farmě jsem si řekl, že když trochu přitvrdím, tak se mi může povést dostat se do NHL,“ popisuje v rozhovoru pro LN statný bek, který má v nižší soutěži AHL na svém kontě už 85 potyček, z toho letos dvacet.

LN Je to vaše životní šance, že? 
Tohle je moje šestá sezona na farmě a celou dobu jsem snil právě o téhle chvíli. Nejdřív jsem se moc neprosazoval, až pak jsem si uvědomil, že když občas shodím rukavice, tak bych se do NHL mohl prosadit. Začal jsem to dělat častěji a tenhle rok jsem jeden z nejtrestanějších hráčů celé AHL. Chicagu se to hodně líbilo, takže mi dají šanci.

LN Co od vás Chicago očekává? 
Když půjdu na led, tak ode mě budou chtít nějaké ty hity, abych trefoval hráče... Prostě očekávají tvrdou hru.

LN Minulý týden lotyšský útočník Ivanans, hrající za Los Angeles, nevybíravě atakoval několik hráčů Chicaga. Proti Los Angeles teď budete hrát znovu, nemáte se Ivanansovi postavit právě vy? 
Ivanans? Toho dobře znám. S ním jsem se popral už jednou na farmě. Slyšel jsem, že minulý zápas provokoval spoustu hráčů včetně Martina Havláta. Takže bude potřeba si tentokrát zjednat pořádek.

LN Čeká vás Phoenix, San Jose, Los Angeles a Anaheim. Tedy týmy, které nehrají zrovna v rukavičkách...  
Jsou to týmy, které hrají tvrdě a mají své bitkaře. Hlavně Anaheim, tam je Shawn Thornton a George Parros. První zápas je proti Phoenixu, kde hraje zase Josh Gratton, který mi na farmě dvakrát zlomil nos, takže to bude docela zajímavé. Asi se mu za to nějak odvděčím.

LN Jak se vlastně hokejista stane ochráncem týmu? 
Už v Čechách jsem hrál tvrdý hokej, ale nikdy jsem se nepral a ani jsem to nevyhledával. Až když jsem přišel do juniorské soutěže do Kanady, tak jsem poprvé sundal rukavice a dostal pěkně přes hubu. Pak jsem se do toho pár let nehrnul. Na farmě jsem si ale řekl, že když trochu přitvrdím, tak se mi může povést dostat se do NHL.

LN Máte mezi hokejovými rváči nějaký vzor? 
Vyloženě bitkaře nesleduju, ale hodně se mi líbí Zdeno Chára z Bostonu. Ten se sice moc nepere, ale když se porve, tak to stojí za to a bojí se ho všichni v lize. Ale on je prostě celkově výborný hráč.

LN Snažíte se od ostatních bitkařů naučit nějaké triky? 
Občas se na internetu dívám na bitky a odkoukal jsem pár fíglů. Třeba chytnu hráče za rameno a snažím se mít ruku napnutou a on se ke mně moc nedostane. Když mě chce trefit, tak ho tlačím zpátky.

LN Jak si v bitkách jeden na jednoho vedete v této sezoně? 
Letos jsem měl dvacet bitek a ani jednu jsem neprohrál. Spousta lidí, když se na to číslo podívá, si myslí, že to vyprovokovávám já, ale ke mně to přišlo nějak samo. Já vyprovokoval tak dvě.

LN Jaká byla vaše nejtvrdší bitka?
Během výluky v NHL jsme se hodně prali s Brianem McGrattanem. S ním jsme se tedy neměli vůbec rádi. On teď hraje za Ottawu a je jedním z pěti největších bitkařů v NHL. Mezi našimi týmy byla obrovská rivalita, navíc my dva jsme se neměli rádi, takže to byla bitka každý zápas.

LN V Česku se na jakýkoliv střet hráčů píská, naopak v zámoří je tvrdá hra stejně nedílnou součástí hokeje jako střílení branek. Vyhovuje vám to tak? 
Tady si nikdo nedovolí nějakou hvězdu píchnout nebo seknout. Ví totiž, že v týmu jsou bitkaři nebo hráči, kteří chrání ostatní, a nic si nedovolí. Takže hra je tady tvrdá, ale čistá. V Čechách je spousta píchání a sekání. Tady mají hráči k hvězdám větší respekt. K tomu jsou právě bitkaři, udržují respekt k týmu.

LN Jste hrdý na to, že budete prvním českým bitkařem v NHL? 
Moc o tom nevím, ale myslím si, že jsem první Čech, co se v téhle pozici do NHL podívá. Také jsem o tom přemýšlel. Můj sen ale byl hlavně dostat se do soutěže. Vydal jsem se touhle cestou, protože jsem si myslel, že to tak půjde rychleji, než být jen jeden z mnoha obránců. Takže jsem přidal něco navíc.

  • 10Diskuse
Najdete na Lidovky.cz