Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Brýle určí, kdy se má jít spát či být ve tmě. Sportovcům pomohou v aklimatizaci na OH

Sport

  16:25
Praha - Speciální oranžové brýle, které chrání před modrým světlem, budou českým sportovcům pomáhat k lepší aklimatizaci na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Při nedávné inspekční návštěvě v Koreji a po jejím skončení je využil i šéf české mise Martin Doktor.

Šéf olympijské mise Martin Doktor představil po návratu z inspekční cesty do dějiště zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu speciální brýle. foto: ČTK

„Čekají nás troje olympijské hry v podobném časovém pásmu, bude to rozdíl sedm až osm hodin od České republiky, a aklimatizace bude jedním ze zásadních problémů. Bude se tam muset jezdit více dopředu a celý proces aklimatizace se dá dobře naplánovat,“ uvedl Doktor na dnešním neformálním setkání s novináři v Praze.

Na něj ve speciálních brýlích i přišel, neboť je nutné je nosit ve stanovený čas. „Před začátkem je potřeba projít speciální procedurou, kdy se zjišťuje přesný rytmus spánku v normálním prostředí a podle toho se celý proces aklimatizace nastavuje,“ vysvětlil Doktor.

Základem procesu, na kterém se podílejí i experti z Národního ústavu duševního zdraví, je omezení takzvaného modrého světla. „Zjednodušeně řečeno na základě sběru dat sportovci dostanou přesný program, ve kterém mají napsáno, v kolik hodin si mají nasadit brýle, v kolik hodin mají jít spát, kdy mají být ve tmě,“ vysvětlil Doktor na webu Českého olympijského výboru.

Brýle již testuje například snowboardistka Eva Samková. „Vypadáme zvláštně, když jdeme všichni takhle nakupovat,“ pousmála se olympijská vítězka ze Soči, která se v brýlích fotila na Novém Zélandu. „Sbíráme informace i pro jiné sportovce, aby je pak mohli použít. Někdo je na posuny citlivější, někdo ne. Myslím si, že se to mění i s věkem, já jsem to dřív neřešila,“ dodala Samková.

Projekt oranžových brýlí je určený hlavně pro členy takzvaného Top teamu, ve kterém jsou nyní více než dvě desítky sportovců zimních disciplín. Podle Doktora by však nebyl problém je zajistit i pro další sportovce. „V současnosti programem prochází například i kanoisti, kteří se už chystají do Tokia. Programem projde minimálně 50 až 70 lidí,“ dodal Doktor.

Čeští sportovci hodlají možné problémy s aklimatizací v Pchjongčchangu řešit i tradičnějšími cestami. Například biatlonisti plánují aklimatizační kemp v Kazachstánu, přibližně na polovině cesty. Sdruženáři se chystají před hrami na kemp do Japonska, rychlobruslařka Martina Sáblíková chce do Koreje odletět s větším časovým předstihem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!