Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Pražský maraton vyhrál bronzový medailista z OH v Riu Američan Galen Rupp

11:24
PRAHA - Bronzový medailista z olympijských her v Riu Galen Rupp vyhrál jako první Američan maraton v Praze. Osobní rekord si vylepšil o více než tři minuty na 2:06:07, což je druhý nejrychlejší výkon ve čtyřiadvacetileté historii Pražského maratonu. Rychleji běžel jen Keňan Eliud Kiptanui v roce 2010 (2:05:39). Nejrychlejší maratonkyní dnes byla Keňanka Bornes Jepkirui Kiturová (2:24:19). České tituly získali Jiří Homoláč (2:20:09) a Petra Pastorová (2:48:40).

Bronzový medailista z OH v Riu Galen Rupp foto: ČTK

Jednatřicetiletý Rupp necelé čtyři kilometry před cílem nastoupil Etiopanovi Sisayu Lemmovi, který byl největším favoritem závodu. Nakonec ho porazil o 56 sekund. Třetí skončil Keňan Stephen Kwelio Chemlany (2:09:42).

Rupp a sedmadvacetiletý Lemma, který si letos v Dubaji zaběhl osobní rekord 2:04:08, odskočili zbytku pole krátce po 30. kilometru, kdy elitní běžce opustili vodiči. Afrického soupeře se Američan dokázal udržet a v závěru měl více sil. „Byl to těžký souboj, protože Sisay je velmi dobrý maratonec. Snažil jsem se zůstat uvolněný, pozitivní,“ řekl Rupp České televizi.

Mezi ženami zvítězila Bornes Jepkirui Kiturová z Keni.
Nejrychlejším Čechem v cíli se stal Jiří Homoláč s časem 2:20:09.

Prahu zvolil jako náhradu za maraton v Bostonu, který v nevlídném počasí vzdal. „Jsem hrozně rád, že mě sem organizátoři pozvali. Jsem moc rád za ten čas, který jsem tady předvedl,“ pochvaloval si.

Kiturová v poslední čtvrtině předstihla Etiopanky Belaynesh Oljiraovou a Amane Gobenaovou, které do té doby běžely před ní. Vylepšila si osobní rekord o zhruba čtyři a půl minuty a vyhrála v čase 2:24:19.

Dramatický průběh mělo mistrovství republiky. Homoláč závod rozběhl na čas 2:17, který by mu zajistil účast na mistrovství Evropy v Berlíně, ale postupně zpomaloval. Kolem 30. kilometru si musel odskočit na toaletu a dostal se před něj Vít Pavlišta. „Kolem 32. kilometru jsem měl krizi, ale viděl jsem, že se mi Vítek nevzdaluje,“ popsal Homoláč.

Mezi Češkami vládla Pastorová

Nakonec ještě libereckého soupeře při výběhu z Těšnovského tunelu předběhl. „Na šestatřicátém (kilometru) najednou nohy začaly zase jít, tak jsem si řekl, že to zkusím. A povedlo se to,“ doplnil Homoláč, který Pavlištu porazil o 21 sekund a po půlmaratonském titulu získal i titul na maratonské trati. Navázal tak na zlato z roku 2013. Třetí skončil pětinásobný šampion a obhájce Petr Pechek (2:22:25).

Ženský titul při neúčasti nejlepší české vytrvalkyně Evy Vrabcové Nývltové obhájila Petra Pastorová. Jednačtyřicetiletá běžkyně zvítězila v čase 2:48:40 a získala čtvrtý domácí titul na této trati. Druhá doběhla Marcela Joglová, třetí skončila olympionička z Londýna 2012 Ivana Sekyrová.