Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Brno při premiéře trenéra Kohýse zdolalo v play out Chomutov

20:00
BRNO - Hokejisté Brna zdolali v 1. kola play out extraligy poslední Chomutov 3:2 v prodloužení a staronový kouč Vladimír Kýhos tak slavil vítězný návrat na lavičku Komety. Úspěch posílil naději Brňanů na brzkou jistotu záchrany v soutěži, neboť pět kol před koncem soutěže mají náskok 11 bodů na předposlední Liberec.

Kometa Brno - Piráti Chomutov. Miroslav Zálešák z Chomutova a brankář Brna Jiří Trvaj foto: ČTK

Ohlasy trenérů

Lubomír Oslizlo (Brno)
"Jsme spokojeni s dvoubodovým ziskem. Klíčový moment byl ve druhé třetině, kdy jsme dostali ve dvouminutovém oslabení tři proti pěti pouze jednu branku. Kdyby nám v tomto momentu soupeř utekl ještě o další gól, tak bychom asi pracně doháněli ztrátu. Ve třetí třetině měli například Holec a Tomáš Svoboda gólové příležitosti, ale stále se nám nedaří proměňovat vyložené šance. Proto jsme rádi, že jsme druhý bod urvali po střele obránce Kováčika."

Zdeněk Skořepa (Chomutov)
"V naší situaci jsme chtěli v Brně získat tři body. První a druhou třetinu jsme nehráli špatně. Měli jsme dobré herní úseky, kdy jsme dostali soupeře pod tlak. Neodskočili jsme ale na větší gólový rozdíl. V závěru rozhodla naše špatná disciplína. Nechali jsme se vyloučit před koncem zápasu i na konci prodloužení. A Kometa nás v přesilovce potrestala."

O vítězství Komety rozhodl až v čase 64:33 v přesilovce obránce Jozef Kováčik. Kýhos, který nahradil po základní části odvolaného Zdeňka Veneru, přeházel složení týmu a vsadil na hru se třemi pětkami. Změny se ale na výkonnostním zlepšení příliš neprojevily. Brňanům sice nelze upřít bojovnost, jejich hru ale opět provázela křečovitost a nepřesnosti. Nervozita se projevovala i v proměňování šancí, v rozhodujících chvílích útočníkům odskočil puk od hokejky, nebo střela postrádala přesnost.

Chomutov držel vyrovnanou partii, hrozil nebezpečnými protiútoky. V osmé minutě tečoval střelu obránce Palina od modré čáry Hromas a brankář Trvaj už na změnu kotouče nereagoval. Inkasovaná branka ještě více nahlodala psychiku domácích hokejistů. Ti se částečně probrali ve druhé třetině. Brňané zvýšili tlak, ve 22. minutě střelu obránce Žižky tečoval Jan Hruška a bylo vyrovnáno.

Jenže vzápětí doplatili domácí hokejisté na zbytečné fauly. K vyloučenému obránci Milanu Hruškovi usedl o deset sekund později další obránce Kováčik a zanedlouho oba provinilce doplnil útočník Čermák. Nabídkou k získání náskoku ve dvouminutové přesilovce pět na tři Piráti nepohrdli, početní výhodu zužitkoval Šagát. V dalším pokračování přesilovky se Brňané ubránili, ovšem jejich další snaha dostat se do tempa narážela na nepřesnosti při zakládání útoků.

Chomutov dobře bránil střední pásmo a protivníka nutil pouze nahazovat kotouče do útočné třetiny. Trápení domácích hokejistů ukončil po akci Petrovického ve 36. minutě Lušňák, který prostřelil brankáře Kostúra. Přestože ve třetí třetině Kometa častěji útočila, v koncovce se proti pozorně chytajícímu brankáři Kostúrovi domácí nedokázali prosadit a nedařilo se jim ani v přesilových hrách. Také proto, že Piráti hráli obětavě v defenzívě a každou příležitost využívali k rychlým protiútokům.

Po vyloučení chomutovského obránce Macháčka v závěru základní hrací doby se naskytla Kometě v začátku prodloužení 80 sekund dlouhá přesilovka čtyři na tři, ani tuto výhodu ale Brňané nevyužili. Rozhodnout se jim podařilo až v poslední minutě prodloužení. Při trestu Davida Hrušky prostřelil brankáře Kostúra po přihrávce Jakuba Svobody Kováčik.

Skupina o udržení v hokejové extralize - 1. kolo

Kometa Brno - Piráti Chomutov 3:2 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 22. J. Hruška (Žižka, Jakub Svoboda), 36. Lušňák (Petrovický), 65. Kováčik (Jakub Svoboda) - 8. Hromas (Palin), 28. Šagát (Rutta, Macháček). Rozhodčí: Fraňo, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 4641.
Kometa Brno: Trvaj - Kováčik, Malec, Žižka, Dujsík, M. Hruška, Švrček - H. Zohorna, L. Čermák, Burian - T. Svoboda, J. Hruška, Jakub Svoboda - Holec, Petrovický, Lušňák. Trenéři: Kýhos, Oslizlo a Beran.
Chomutov: Kostúr - Pulpán, Macháček, Palin, Bartejs, Rutta, Mrázek, J. Stehlík - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - Šagát, Zálešák, Hřebejk - Důras, Sikora, Hromas - Seman, T. Káňa, K. Ton - Chlouba. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Beck.

Karlovy Vary - Bílí Tygři Liberec 4:2 (3:0, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 2. J. Doležal (Zucker, Gulaši), 8. Pech (Zaťovič, D. Nosek), 10. Pech (Gulaši, Zaťovič), 34. T. Rohan (Gulaši) - 47. Bulík (Čakajík, Nedvěd), 51. Čutta (Bulíř, Jánošík). Rozhodčí: Hribik, Hradil - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:9, navíc Výtisk (Liberec) 10 min. Využití: 3:2. Diváci: 4210.
Karlovy Vary: Mensator - D. Nosek, Gulaši, J. Látal, Prošek, Gründling, Parýzek, Kloz, Schusser - Kumstát, Zaťovič, Pech - Zucker, Skuhravý, J. Doležal - Koblasa, Vachovec, Skladaný - Pohl, Košťál, T. Rohan. Trenéři: Žemlička, Kverka a Kněžický.
Liberec: Schwarz (10. Vošvrda) - Čakajík, Šimek, Čutta, Jánošík, Výtisk, Derner, Štich - Duda, Nedvěd, Víšek - T. Pospíšil, Bulík, Kica - Kudrna, Filippi, Bulíř - Vantuch, T. Urban, Jonák - Dušek. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.