Kometa v sedmém zápase zválcovala Zlín a o finále se porve s Litvínovem

21:00aktualizováno  22:28
BRNO - Když v minulém utkání série hrozilo Zlínu vyřazení, odmítl ho loňský mistr domácí výhrou nad Kometou 5:0. Stejnou měrou však vyhrálo v rozhodujícím sedmém zápase na domácím ledě i Brno a postoupilo do semifinále extraligového play off. O postup do finále si zahraje s Litvínovem, druhou dvojici utvoří Třinec se Spartou.

Leoš Čermák (vlevo) a Jan Káňa slaví jeden z mnoha gólů v síti Zlína v sedmém utkání. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vyprodaná hala Rondo slaví, v sedmém zápase v Brně uspěli domácí hokejisté a pomstili se tak Zlínu za loňskou finálovou porážku.

O výsledku rozhodla druhá třetina, v níž Brňané třikrát skórovali a získali čtyřgólový náskok, a také výborný výkon brankáře Marka Čiliaka, který udržel čisté konto.

Do sestavy Brna se vrátili uzdravený útočník Jan Hruška a také Hynek Zohorna, naopak vypadl po zdravotních problémech obránce Dujsík. Domácí důrazně napadali soupeře a získali hned v úvodu zápasu výraznou převahu. Tu vyjádřili už ve 4. minutě úvodním gólem. Čermák z prostoru za brankou našel volného Káňu, který prostřelil Kašíka.

Brněnští fanoušci fotí postupové selfie s útočníkem Komety Antonínem Honejskem...
Hokejisté Komety slaví postup.

Zlín nevyužil čtyřminutovou možnost vyrovnat v přesilovce 2+2 a ve druhé třetině převzala Kometa režii zápasu zcela do svých rukou. K převaze jí hodně pomohla ve 22. minutě při vyloučení Matějíčka druhá branka z přesilovky. Po Tonově akci dokázal Hanzlíkovu střelu od modré čáry Kašík jen vyrazit před sebe a Koreis poslal kotouč do sítě.

Hlasy trenérů

Vladimír Kýhos (Brno): „Rozhodující bylo, že jsme dali brzy gól a ubránili čtyřminutovou přesilovku soupeře. Od druhého gólu jsme měli už hru ve své moci, soupeře jsme k ničemu nepustili. Když už měl šance, tak je pochytal Čiliak. Čekali jsme v celé sérii velký odpor Zlína, který nikdo ve čtvrtfinále za soupeře nechtěl. My jsme nad tím nespekulovali a věřili, že jej dokážeme porazit. Ocenění zaslouží všichni hráči, vyzdvihnout musím hlavně kapitána Čermáka.“

Juraj Jurík (Zlín): „Bohužel brzy inkasovaný gól naše plány naboural. Brno bylo hladovější po vítězství, hodně mu pomohl druhý gól v přesilovce. To byl zlomový moment. V sérii rozhodovaly góly v přesilovkách a také v dnešním utkání byla tato branka důležitá. Od ní se potom celý zápas odvíjel. Soupeř byl lepší, druhou třetinu už hrál v divácké euforii. Kometa už byla k neudržení. Byla lepší a zaslouženě vyhrála. My jsme byli zdatným protivníkem a v určitém momentu jsme také mysleli na postup.“

Hosté po tomto gólu přestali se soupeřem držet krok, chybovali v rozehrávce a měli mezery v defenzivě.

Pokud se už dostali k zakončení, tak jejich pokusy s přehledem likvidoval Čiliak. Ve 31. minutě ujel Burian, který po kličce před Kašíkem přenechal kotouč najíždějícímu Malcovi, jenž přidal třetí gól.

Zlínské trápení završila ve 39. minutě další hrubka, po níž zůstal před brankářem zcela sám Burian. Pokusil se o blafák, puk se ale pod brankářem dostal přímo před Vondráčka, jenž zvýšil na 4:0.

Kometa i v poslední třetině hrála útočně a Zlínu nedala nejmenší naději na zvrat. Šest minut před koncem přidal Hynek Zohorna pátý gól.

Zlín, který nezvládl sedmý zápas potřetí z posledních čtyř sezon, se tak loučí se snem o obhajobě i s kapitánem Petrem Čajánkem, jenž ihned po zápase oznámil ukončení kariéry (více ZDE).

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 7. zápas:

HC Kometa Brno - PSG Zlín 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. J. Káňa II (L. Čermák), 22. Koreis (Ton, Hanzlík), 31. Malec (Burian, Koreis), 39. Vondráček (Burian), 54. H. Zohorna (Dočekal, Honejsek). Rozhodčí: Hodek, Šindler - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:3.