Kometa po boji s Třincem udržela domácí neporazitelnost

21:18aktualizováno  23:13
BRNO - Hokejisté Komety Brno porazili Třinec 5:3, upevnili si druhé místo v tabulce a přiblížili se na jediný bod vedoucí Plzni. Navíc mají svěřenci Zdeňka Venery ještě dva zápasy k dobru. Proti Třinci Kometa sice prohrávala už 0:2, ale výsledek otočila a také v sedmém domácím utkání v sezoně si udržela neporazitelnost.

Kometa Brno - Oceláři Třinec. Brankář Třince Peter Hamerlík dostává gól, který uznal až videorozhodčí. Zleva Radek Dlouhý z Brna, Martin Lojek a brankář Peter Hamerlík z Třince, vpravo autor gólu Jakub Koreis foto: ČTK

Brno - Třinec 5:3 (0:2, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 29. Bičánek (Žižka, J. Svoboda), 31. Koreis (Dlouhý), 37. Koreis (Dlouhý, Valach), 44. Divíšek (Bičánek), 49. J. Svoboda (Divíšek) - 16. Orsava (Peterek, Adamský), 17. M. Růžička (Varaďa, Bonk), 38. Varaďa (Orsava). Rozhodčí: Minář, Stricker (Švýc.) - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:10. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Trenér Venera sáhl při absenci zraněných opor Kováčika a Čermáka k přeskládání obranných dvojic a změnil i nasazení útočných řad. Na nejúdernější řadu Třincem s Bonkem a kanonýrem Růžičkou nasadil Divíškův útok. Kouč Ocelářů Turek vsadil na hru se třemi pětkami, pouze jednou se v první třetině objevila na ledě na malou chvilku Zagrapanova čtvrtá řada.

Hosté se dostali rychle do obrátek a dostali Brňany pod tlak. Ten jen na chvíli polevil při dvou přesilovkách Brna. Ovšem i v oslabení se dostali po chybách Komety do šancí Bonk a Růžička. Kometa ohrozila brankáře Hamerlíka vážněji pouze jednou, když Divíšek trefil tyčku. Třinec potvrdil svou sílu v závěru první třetiny. Nejprve po vyhraném vhazování v útočné třetině přesnou střelou pod horní tyčku skóroval Orsava a o necelé dvě minuty později se prosadil při přesilovce i nejlepší ligový střelec Růžička, který zaznamenal svou 20. branku v této sezoně.

Do tlaku se nedostali svěřenci kouče Venery ani ve druhé třetině, kdy naopak jen s vypětím všech sil čelili náporu rychlejšího a důraznějšího protivníka. Zvrat nabídli domácím hokejistům Oceláři dvěma zbytečnými vyloučeními. Nejdříve Klouček volejbalovou smečí poslal kotouč rukou za mantinel a po něm zamířil na trestnou lavici za vyhození kotouče také Bonk.

Kometa 95 sekund dlouhou přesilovku pět na tři využila

Kometa nabídku v podobě 95 sekund dlouhé přesilovky pět na tři využila, ve 29. minutě překonal tvrdou střelou Hamerlíka obránce Bičánek. Brňané ožili, dostali se do tlaku a výsledek otočili díky dvěma brankám Koreise. Ten nejprve ve 31. minutě nahodil z boku za brankovou čárou kotouč na brankáře Hamerlíka, kterému proklouzl kotouč mezi tyčkou a tělem do sítě. Situace byla hodně zapeklitá a rozhodlo až opakované zkoumání videa.

Převahu zužitkovali Brňané i třetím gólem. Dlouhý se ve 37. minutě natlačil před třineckou branku, kotouč pod Hamerlíkem proklouzl po brankové čáře k opačné tyčce a volný Koreis jej pohotově dotlačil do sítě. Třinec se ale rychle vzpamatoval a po Orsavově střele už brankář Trvaj nestačil reagovat na Varaďovu teč. Střelec třetí třinecké branky po naražení svalu už do poslední třetiny nenastoupil.

V závěrečné dvacetiminutovce se dvakrát prosadili domácí hokejisté. Nejprve využil chybu hostující obrany Divíšek a po něm dal pátým gólem pečeť na vítězství Brna při signalizované výhodě v oslabení Jakub Svoboda. Třinec ještě promarnil nabídku na zvrat při čtyřminutovém vyloučení obránce Švrčka.

Co řekli k utkání trenéři?
Lubomír Oslizlo (Brno):
"Narazili jsme na velice silného soupeře, který byl vynikající v útoku. Těžko jsme bránili jeho přesilovky. I když jsme měli v první třetině nějaké šance, tak jsme se střelecky neprosadili. Po první třetině jsme si řekli, že musíme naši hru změnit. Přidali jsme na důrazu a agresivitě. Podařilo se nám třemi góly výsledek otočit. Ve třetí třetině jsme přidali další dva góly a výsledek si už uhlídali."

Josef Turek (Třinec): "Začali jsme výborně. První třetinu jsme byli lepší a také jsme převahu vyjádřili dvěma góly. V dalším průběhu jsme doplatili na zbytečná vylučování. Soupeři jsme darovali technickými vyloučeními a přesilovkou pět na tří možnost vrátit se do hry. Byli jsme vyloučeni i za sevření kotouče rukou, neboť švýcarský rozhodčí nevěděl, že u nás toto pravidlo neplatí. Ještě jsme sice před koncem druhé třetiny korigovali výsledek, jenže po čtvrtém inkasovaném gólu jsme museli hru otevřít. Hráli jsme v závěru něco jiného, než jsme původně chtěli. Kometa byla lepší. My jsme doplatili na zbytečná vyloučení, která pramenila z nedisciplinovanosti."

Ostatní výsledky 16. kola extraligy

Liberec -  České Budějovice 2:6 (1:1, 1:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 2. Nedvěd (Simmonds), 28. Simmonds z trestného střílení - 19. Kotalík (L. Kohn, Šimánek), 24. Podlešák (Mertl), 39. Kotalík (Jank), 47. L. Kohn (Kotalík), 55. M. Michálek (L. Kohn, Ptáček), 59. Kotalík (Šimánek, L. Kohn). Rozhodčí: Wagner, Hribik - Kis, Rozlílek. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:2. Diváci: 4522.

Karlovy Vary - Zlín 2:4 (2:0, 0:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 2. D. Nosek (Kumstát, Pech), 3. MacDonald (Skuhravý, Gulaši) - 38. Veselý (Matějíček, Tesařík), 45. Balaštík (Linhart, Hamrlík), 55. Leška (Kubiš, Matějíček), 60. Čajánek (Linhart, Melenovský). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:2. Diváci: 3085.

Verva Litvínov - Slavia Praha 4:2 (1:0, 3:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Hübl (Lukeš), 30. Ručinský (J. Černý, Baláž), 32. Hübl (Lukeš), 36. Ručinský (J. Černý) - 37. Hertl (Tomica, Alinč), 57. Krenželok z trestného střílení. Rozhodčí: Blecha, Homola - Beneš, Štofa. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. Diváci: 4385.

Rytíři Kladno - Vítkovice 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 15. Tlustý (Jágr), 29. Majeský (Kuchejda), 39. Tlustý (Patera, Jágr), 60. Plekanec (Eberle, Černošek) - 24. Huna (Šedivý, Barinka). Rozhodčí: Lacina, Kalivoda - Ondráček, Bádal. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4173.

Pardubice -  Plzeň 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:0, 0:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Krejčí (Hemský, Kolář), 11. Somík (Beech, Bartek), 39. T. Zohorna (Somík) - 6. Dvořák (Martin Straka), 45. Gulaš (Vlasák, Balej), 50. Slovák (Jan Kovář), rozhodující sam. nájezd Gulaš. Rozhodčí: Hradil, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 8734.