Brňanky přehrály Valenciennes

19:49
BRNO - Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno porazily ve čtvrtém kole Evropské ligy francouzské Valenciennes 62:46 a jsou v čele neúplné tabulky skupiny C. Obhájkyně titulu dnes předčily své soupeřky jistější koncovkou a hlavně lepším doskakováním.

Basketbalistky Brna porazily Valenciennes - ilustrační foto. foto: JOE KLAMARAFP

Nejlepší střelkyní vítězek byla Jana Veselá s 13 body. Američance Sophii Youngové se podařil takzvaný double-double, když nastřílela 12 bodů a ještě doskočila 12 míčů.

Basketbalistky Valenciennes dokázaly v úvodu zápasu držet s domácím týmem krok jen dvě minuty. Brňanky se podstatně rychleji dostaly do střeleckého tempa a po trojce Vítečkové se chytily obě Američanky Nolanová a Youngová. Ta vyhrávala podkošové souboji a zacelila mezeru při neúčasti zraněné pivotky Kulichové. Youngové vycházela i koncovka a společně s Nolanovou se v úvodu nejvíce podílely na získání náskoku 20:6.

Hrozivě vypadající manko ale Francouzky rychle zlikvidovaly. Zlepšily hru v obraně a nenechávaly už soupeřkám tolik prostoru k zakončení. Hráčkám Gambrinusu se přestala dařit koncovka. Trenér Bobrovský se sice pokoušel střídáním dostat svoje svěřenkyně opět do tempa z úvodu zápasu, ovšem tým Valenciennes postupně ukrajoval z náskoku českých mistryň. Po čtvrt hodině už byl rozdíl ve skóre pouze dvoubodový 25:23.

Zvrat však vítězky Evropské ligy nepřipustily. Střelecky se prosadila v závěru poločasu dvakrát Nolanová a také sporadicky zakončující Machová se blýskla těsně před přestávkou přesnou tříbodovou střelou. I když neměly Brňanky výškovou převahu, přehrávaly soupeřky také pod košem. I po změně stran se dostávaly brněnské hráčky jen pomalu do tempa.

Aktivnější soupeřky stáhly ve 24. minutě na pouhý bod 37:36. Hrozící krizi odvrátila dvěma rychlými koši za sebou Veselá, která se po střelecky hluchém výkonu v prvním poločase probudila.

Vítězství definitivně pojistily až v závěrečné čtvrtině dva tříbodové koše po sobě z rukou Veselé a Žirkové. Po nich získaly ve 33. minutě Moravanky dvanáctibodový náskok 51:39. Francouzky pak odpadly a Brno v poklidu dokráčelo ke třetímu vítězství za sebou.

Gambrinus Sika Brno - US Valenciennes 62:46 (20:11, 35:29, 45:39)
Nejvíce bodů: Veselá 13, Youngová 12, Machová 10, Nolanová 8, Žirková 8 - Grudaová 11, Harrowerová 8. Rozhodčí: Papadimitriu (Řec.), Gojkovič (Slovin.). Fauly: 18:11. Trestné hody: 13/9 - 12/8. Trojky: 6:2. Diváci: 1500.