Brňanky doma nečekaně selhaly

20:16
BRNO - Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno prohrály nečekaně v osmém kole Evropské ligy s Fenerbahce Istanbul na domácí palubovce rozdílem devatenácti bodů 56:75.

Basketbal - ilustrační foto. foto: ČTK

Na dnešní třetí prohře českých mistryň v sezoně se podepsala špatná koncovka a chyby v rozehrávce, s výjimkou závěru prvního poločasu se Brňanky trápily a ve druhé půli zcela odpadly.

V domácím prostředí prohrály české mistryně v Evropské lize po více než dvou letech, kdy je naposledy pokořila v hale Rosnička maďarská Šoproň. V tabulce skupiny C se propadly až na čtvrté místo.

Českým šampionkám chyběla pivotka Petra Kulichová, která ještě absolvovala
dopolední trénink, ale odpoledne se musela podrobit operaci akutního zánětu
slepého střeva. K šedivému výkonu se Brňanky uchýlily ihned po nadějném úvodu, který po patnácti sekundách trojkou obstarala Vítečková. Houževnatě bojující turecký tým naopak zdobilo nadšení a na favorita a obhájce prvenství vůbec nebral zřetel.

Jeho výkon ostře kontrastoval s chladnou hrou domácího týmu.

Po úspěšném tříbodovém pokusu Nolanové ještě české mistryně vedly 8:6, ale to prakticky odstartovalo střelecké trápení Brňanek. Vychýlená střelecká muška postupně odebírala domácím sebedůvěru, hráčky Istanbulu stačily po neúspěšných střelách soupeřek s přehledem sbírat odražené míče. Promyšlené postupné útoky většinou turecké mistryně zakončovaly vtipnou finální přihrávkou na zcela volnou hráčku v podkošovém prostoru. Většinu takových akcí zakončovala pivotka Yilmazová.

Brňanky působily v těchto chvílích bezradně. Po devítibodové šňůře Fenerbahce hledal trenér Bobrovský způsob na zastavení dalšího narůstání rozdílu ve skóre a místo Machové zařadil na rozehrávku Slovenku Žirkovou. Přesto ve 14. minutě už Brno prohrávalo rozdílem dvanácti bodů 17:29. Z krize vytáhla domácí tým Američanka Nolanová, která stačila svoje útoky zakončovat i přesnými střelami. Za první poločas vstřelila 17 bodů a právě její zásluhou získaly před přestávkou brněnské basketbalistky jednobodový náskok 34:33.

Po změně stran se ale opět domácí hráčky dostávaly jen velmi pomalu do tempa. Několik chyb stačily turecké basketbalistky pohotově využít a snadno získaly po šesti minutách zpět osmibodový náskok. Domácí hráčky jen obtížně hledaly způsob jak vyzrát na důslednou obranu soupeřek, navíc často neproměňovaly ani vyložené příležitosti z podkošového prostoru.

Patnáctibodové manko Brňanek 45:60 po půlhodině zápasu už dalo koncovce
jednoznačný charakter. Takticky výborně hrající turecký tým nedal domácímu celku nejmenší šanci na odpor a případný zvrat.

Gambrinus Sika Brno - Fenerbahce Istanbul 56:75 (15:23, 34:33, 45:60)
Nejvíce bodů: Nolanová 21, Vítečková 15, Večeřová 8 - Pondexterová 21, Yilmazová 17, Suttonová-Brownová 12. Rozhodčí: Zurapovič (Bosna), Olaru (Rum.). Trestné hody: 8/7 - 7/5. Fauly: 9:16. Trojky: 7:8. Diváci: 1600.