Loučící se Mo Farah odolal drsným útokům Keňanů a na 10 kilometrech bere zlato

23:06
LONDÝN/PRAHA - První zlato na atletickém mistrovství světa v Londýně získal v běhu na 10 000 metrů Brit Mo Farah, který na této trati triumfoval ve všech velkých závodech od olympijských her v roce 2012. V tvrdém souboji s keňskými a ugandskými běžci opět předvedl fantastický finiš a časem 26:49,51 se dostal do čela letošních tabulek.

Mo Farah a jeho zlatá radost. foto: AP/ČTKReuters

Druhý doběhl Joshua Cheptegei z Ugandy a třetí Keňan Paul Tanui, stříbrný z Ria de Janeiro.

Čtyřiatřicetiletý Farah znovu triumfoval na stadionu, kde při olympijských hrách v roce 2012 získal první zlatý double. Totéž pak předvedl na světových šampionátech v Moskvě a Pekingu i loni na olympiádě v Riu de Janeiro. Za týden v sobotu se bude loučit s dráhovou kariérou v závodě na 5000 metrů, který na MS vyhrál už třikrát počínaje šampionátem v korejském Tegu v roce 2011.

Tempo dlouho udávala spolupráce keňských a ugandských vytrvalců. Farah se zpočátku držel v zadní části pole a gesty uváděl vyprodaný londýnský stadion do varu. Až čtyři kola před koncem se poprvé objevil v čele. Krok s ním držel i devatenáctiletý etiopský objev roku Abadi Hadis, který se postavil na start s nejlepším letošním časem.

Mohammed Farah v cíli závodu na 10 000 metrů. Opět vítězně, stejně jako pokaždé...
Mohammed Farah právě ovládl závod na 10 kilometrů.

Závěr však byl především soubojem Faraha s Keňany, v němž pracovaly i lokty. Brit byl dokonce na okamžik vytlačen z trati, ale vyvést z rytmu se nenechal a s tradiční lehkostí si doběhl už pro celkově desáté zlato ze světových šampionátů a olympijských her.

Keňský blok pak z vnější dráhy prorazil dvacetiletý Uganďan Cheptegei a získal svou první velkou medaili. Třetí doběhl stejně jako na minulém šampionátu Tanui.

Mistrovství světa v atletice v Londýně:

Finále:

Muži: 10 000 m: 1. Farah (Brit.) 26:49,51, 2. Cheptegei (Ug.) 26:49,94, 3. Tanui 26:50,60, 4. Muchiri (oba Keňa) 26:52,12, 5. Yimer (Et.) 26:56,11, 6. Kamworor (Keňa) 26:57,77, 7. Hadis (Et.) 26:59,19, 8. Ahmed (Kan.) 27:02,35.

Kvalifikace:

Muži: 100 m - rozběhy: 1. Forte (Jam.) 9,99.

Dálka: 1. Juška 824.

Disk: 1. Stahl (Švéd.) 67,64.

Ženy:

1500 m ženy - rozběhy: 1. G. Dibabaová (Et.) 4:02,67, ...Vrzalová nedokončila.

Tyč: 1. Stefanídiová (Řec.) 460, ...18. Maláčová a Ptáčníková obě 435, Švábíková bez platného pokusu - nepostoupily.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...