20. března 2016 13:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dvojnásobný mistr světa Maslák: Udělat finále v Riu bude těžší než titul z haly

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Pavel Maslák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Maslák. | foto: ČTK/AP

PORTLAND Jako starý mazák si počínal Pavel Maslák ve finále závodu na 400 metrů na halovém mistrovství světa v Portlandu. V hale poprvé v kariéře na velkém šampionátu neseběhl k mantinelu jako vedoucí závodník, ale nenechal se tím rozhodit, skvělým finišem zdrtil všechny soupeře a jako první Evropan v historii obhájil na této trati titul. Nyní už spřádá plány na olympijské finále.

Dnes se ukázalo, jak je důležité mít pro finále dobrou dráhu. Když Maslák naplno finišoval o vítězství v semifinále s dnes nakonec druhým Katařanem Abdalelahem Harúnem a porazil ho jen o dvě tisíciny, věděl moc dobře, proč to dělá.

Potom se ještě k němu přiklonilo štěstí. Los mu totiž přisoudil pátou dráhu pod nejrychlejším mužem semifinále Bralonem Taplinem z Grenady, mohl se tudíž celý závod řídit jeho tempem. Harún musel utíkat ze třetí dráhy, což bylo nevýhodné.

„Pátá dráha byla výhodná v tom, že jsem měl největšího favorita před sebou, mohl jsem kontrolovat jeho tempo, což pomohlo,“ uznal Maslák v USA v rozhovoru pro MF Dnes a Radiožurnál.

Kdyby Maslák souboj o semifinálové vítězství prohrál, mohlo se stát, že by ze třetí dráhy běžel on. „Harún na to doplatil, že se mnou prohrál o tisícinky. Třetí dráha pro něj byla hodně nevýhodná, to bylo pro mě štěstí,“ upozornil český sprinter.

Harún totiž mocně finišoval, Masláka dobíhal a nakonec skončil druhý. „Byl za mnou a já o něm vůbec nevěděl. Nehlídal jsem si ho a být ten závod delší, možná bych to i prokaučoval,“ přiznal Maslák.

Pavel Maslák už ví, že je dvojnásobným mistrem světa.

Pavel Maslák už ví, že je dvojnásobným mistrem světa.

Jediný Evropan a sprinter bílé pleti ve finále se bil v prsa a stejný pokřik zopakoval později do kamery. Dosud dokázal z českých atletů obhájit titul halového mistra světa pouze slavný sedmibojař Roman Šebrle.

„Ale ti kluci nemají takové zkušenosti v hale, oni jí moc běhat neumějí, to byla moje výhoda,“ řekl specialista na závody pod střechou. Když proběhl cílem, roztáhl ruce ve vítězném gestu a zakřičel si. „Jo!“

Zatímco do šampionátu vstupoval Maslák v nejistotě, po semifinále si byl skoro jistý, že ho medaile nemine. Chtěl opět seběhnout k mantinelu jako první. „Věděl jsem, že tři další mě nepředběhnou,“ řekl.

Překvapil ho jen Taplin, který byl v prvním okruhu rychlejší. „To jsem nečekal,“ uznal Maslák. „Ale přepálil to a já to pohlídal. Celou dobu jsem si říkal: ‚V klidu, udělám ho na rovince.‘ Už v zatáčce jsem ho předbíhal, věděl jsem, že je můj,“ pochválil se za taktiku.

Pavel Maslák v závodě na 400 metrů.

Pavel Maslák v závodě na 400 metrů.

„V hale a venku je to skoro jiná disciplína,“ upozornil. „Nejlepší čtvrtkaři vůbec do haly nejezdí. Venku je to skoro úplně o něčem jiném,“ řekl. Za rok v Bělehradu by ale rád zaútočil na třetí titul na HME v řadě.

„Když vydržím zdravý a bude dobrá příprava, tak tomu věřím,“ podotkl.Maslák si uvědomuje, že zatímco on jako halový specialista závody pod střechou zbožňuje, světová špička je naopak vynechává. Loni se český rekordman třeba vůbec nedostal na MS v Pekingu z rozběhu.

Nyní má ale v hlavě olympijské Rio. V Londýně postoupil do semifinále, nyní chce do nejlepší osmičky. Jeho největším úspěchem venku je páté místo z MS 2013 v Moskvě.

Ashton Easton.
Sedmibojaři po HMS v Portlandu, úplně vlevo Helcelet.

„Postoupit do finále na olympiádě bude těžší než tady vyhrát halu,“ tuší Maslák. „Viděli jsme loni v Pekingu, čtvrtka se neskutečně posunula. Budu muset zrychlit o čtyři desetiny, abych se dostal v Riu do finále,“ odhadl.

Nyní si dá týden volno, aby titul trochu oslavil, ale hlavně aby se zpátky srovnal s osmihodinovým časovým posunem. „Myslím, že mě to dost sejme,“ očekává. „Určitě nějaká oslava dneska proběhne. Ale malá, já stejně moc nevydržím, jsem unavený. Nebudu to přehánět,“ podotkl.

Na olympijskou přípravu se vydá na konci března do Afriky. „Pomalu do toho najedu, začátek asi bude těžký, pak si zase zvyknu na dřinu,“ řekl. Po úspěchu bude mít větší motivaci. „Titul je důležitý, potěší, nakopne k dalšímu tréninku,“ dodal Maslák, jehož prvním startem olympijské sezony bude Zlatá tretra 20. května v Ostravě.

ČTK
  • 0Diskuse