Březina je na MS šestý po krátkém programu, vede obhájce Chan

10:31
LONDON (Kanada) - Český krasobruslař Michal Březina skončil na mistrovství světa v Londonu šestý v krátkém programu. Ve světovém rekordu 98,37 bodu vyhrál domácí Kanaďan Patrick Chan, který má před volnou jízdou náskok bezmála sedmi bodů před překvapením soutěže Denisem Tenem z Kazachstánu. Třetí příčka zatím patří dalšímu domácímu krasobruslaři Kevinu Reynoldsovi. Druhý český reprezentant Tomáš Verner krátký program pokazil a po úvodní části soutěže je sedmnáctý.

Český krasobruslař Michal Březina foto: Reuters

Březina v krátkém programu předvedl solidní výkon. Zvládl čtverný salchow, trojitý axel i kombinaci flipu s toeloopem a v technické známce ztratil jen nižší úrovní jedné z piruet. Na rozdíl od mistrovství Evropy překročil hranici 80 bodů a díky známce 83,09 bodu je v kontaktu s medailovými pozicemi. Na třetího Reynoldse ztrácí jen lehce přes dva body, do kterých se před něj vešli ještě obhájce stříbra Daisuke Takahaši z Japonska a francouzský veterán Brian Joubert.

"Jsem spokojený s tím, že jsem všechno vyskákal a dojel bez výrazných chyb, byl to dobrý krátký program," uvedl Březina. Bronzový medailista z únorového kontinentálního šampionátu splnil svůj základní cíl pro první vystoupení na MS - získat více bodů než na ME. "Podařilo se mi zajet jako v posledních třech týdnech na trénincích," podotkl.

Obhájce titulu Chan předvedl krátký program z jiného světa. Zvládl kombinaci čtverného a trojitého toeloopu, dostal nejvyšší levely za kroky i piruety a vylepšil dosavadní světové maximum Japonce Juzuru Hanjua o 3,05 bodu. "Poslední tři týdny jsem makal a opravdu se to vyplatilo. Jezdím tenhle program každý den v tréninku. Dneska jsem neměl štěstí, byl to jen výsledek tvrdé práce. Vytvoření nového světového rekordu je jen třešinka na dortu," řekl spokojený Kanaďan.

Nečekané je průběžné pořadí na dalších místech na stupních vítězů. Devatenáctiletý Ten si díky čtvernému skoku a vysoké úrovni ostatních prvků vylepšil osobní rekord o více než 13 bodů a poprvé v životě překročil devadesátibodovou hranici. "Jsem šokovaný, bylo to překvapení," podivoval se talentovaný krasobruslař, který v průběhu sezony překonává zdravotní problémy. "V prosinci jsem si zranil pravý kotník a pak zase ten levý. Pořád nejsem úplně v pořádku," uvedl krasobruslař, jenž zatím skončil na MS nejlépe sedmý.

Dvaadvacetiletého Reynoldse vynesly k průběžné bronzové medaili dva čtverné skoky v krátkém programu, které zvládl navzdory potížím s kolenem. "Před deseti dny mi praskla cysta v levém koleni. Už je to lepší, diváci mi hodně pomohli. Musím se udržet na téhle vlně," uvedl.

Až ze sedmého místa bude útočit evropský šampion Javier Fernández. Španělský krasobruslař místo trojitého axelu skočil jen jednoduchý a na stupně vítězů ztrácí 4,4 bodu. Hluboko ve druhé desítce skončil Verner, jenž sice zvládl čtverný toeloop, ale upadl při axelu a vypadla mu kombinace.