Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Brejkbol: klíčový moment. Berdych ho zvládá stejně Djokovič

Sport

  11:24
LONDÝN (od našeho zpravodaje) - Tenisté občas používají podobné věty jako hokejisté či fotbalisté: "Rozhodly maličkosti, neproměnil jsem své šance." Řeč je obvykle o příležitostech vzít soupeři podání a jít do trháku. O brejkbolech. Nač při nich myslí Tomáš Berdych?

Tomáš Berdych na Turnaji mistrů. foto: ČTK/AP

Na obrazovkách v O2 areně zazáří nápis BREAK POINT, provází ho gong navozující napětí. Kurt se promění v ohnisko, do něhož se upírají zraky osmnácti tisíc diváků z prvních řad i z těch posledních pod střechou.

Teď. Teď se láme těsný zápas mezi dvěma těžkými vahami, mezi tenisty z Top 10 na žebříčku. Právě takové chvíle zpravidla rozsoudí soupeře - ty vyhraješ a ty máš smůlu. Ty budeš šampion a ty ne.

Statistiky

Jak TOP 10 odvrací a proměňuje brejkbol.

  • Nadal 70/46
  • Tsonga 69/42
  • BERDYCH 68/42
  • Federer 67/39
  • Murray 66/44
  • Del Potro 66/41
  • Djokovič 65/42
  • Ferrer 58/42
  • Wawrinka 65/38
  • Gasquet 64/39
  • Ferrer 58/42

Pozn.:Čísla vyjadřují procentuální úspěšnost při odvracení / proměňování brejkbolů v roce 2013 před Turnajem mistrů.

"Právě o tom dnešní tenis je," přikyvuje Tomáš Berdych, český vyslanec na Turnaji mistrů. "Nejde o to, jaký má kdo forhend a bekhend. Údery zvládáme všichni. Ale když si vypracujete šanci, potřebujete ji využít, zvolit tu nejlepší herní variantu."

Zní to vcelku jednoduše, jenže tohle specifické umění zdaleka neovládá každý. Jen opravdový machr se pod drtivým tlakem dovede soustředit, nepanikařit, vyhodnotit situaci, vymyslet plán a uskutečnit ho.

"Hráči od nás trenérů vědí, kam soupeř za dané situace rád servíruje a co se s tím dá dělat," říká Berdychův kouč Tomáš Krupa. "Ale pak záleží na nich, jestli si vzpomenou a jak s tou informací naloží. Hlavní je, aby měli čistou hlavu."

Ano, vyhrocená utkání často vyhrává mozek. "Nejdůležitější je neřešit stav," vysvětluje Berdych své myšlenkové pochody. Jako odstrašující příklad uvádí reakci: "Ježišmarjá, já mám brejkbol, co teď?"

"Špatně!" říká šestý tenista světa. "Musíte se koncentrovat na věci, které jedete od začátku. Potřebujete dobře vidět míč, čistě ho trefovat, registrovat, jak se předtím vyvíjel game, jaká předcházela výměna. Těch věcí je hodně, ale s přemýšlením se to nesmí přehánět."

Berdycha (poněkud nezaslouženě) provází pověst muže, jenž ze sebe v klíčových okamžicích nevyždímá to nejlepší. Přitom statistiky ATP Tour, jež Krupa s oblibou zkoumá, ve vedlejším rámečku ukazují, že si letos při brejkbolech vede zhruba stejně jako Murray či Djokovič.

Jistě, v prvním londýnském představení proti Wawrinkovi vyplýtval všech 5 šancí a sám při podání odvrátil jen 2 ze 4. Výsledek tomu odpovídal - 3:6, 7:6, 3:6. Proti Ferrerovi pak zužitkoval 2 z 9 příležitostí, čímž Krupu nijak zvlášť nepotěšil. Na vítězství 6:4, 6:4 to však stačilo.

"Jsou období, kdy hráči tyhle situace jdou snáz, jindy jdou hůř," řekl Krupa. "V sezoně je nejlíp zvládal Rafa (Nadal), v poslední době je asi nejlepší Novak (Djokovič)."

S Berdychem se shodne, že mistři zlomových momentů se na žebříčku vyskytují až nahoře. Vrozené vlohy postupně rozvíjejí. Jak?

"V tréninku určitě ne," tvrdí Berdych. "Nikdy nenasimulujete atmosféru zápasů. Musíte si to odžít v nich. Někdo tu schopnost dostane darem, někomu to holt trvá trochu delší dobu."

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...