Největší favorit se loučí s MS. Brazílie nestačila ve čtvrtfinále na Belgii

19:32aktualizováno  22:01
KAZAŇ - Fotbalisté Belgie ve čtvrtfinále mistrovství světa v Rusku vyřadili největšího favorita zlato Brazílii. "Rudí ďáblové" v Kazani porazili pětinásobné světové šampiony dvěma brankami v první půlhodině 2:1 a poprvé od roku 1986 a celkově podruhé postoupili na MS do bojů o medaile. V semifinále Belgičané vyzvou v úterý Francii.

Kevin De Bruyne se raduje z rozhodujícího gólu foto: Reuters

Uruguay - Francie 0:2. Po hrubce Muslery postupuje Francie do semifinále

„Rudé ďábly“ poslal ve 13. minutě do vedení jedenáctým vlastním gólem letošního světového šampionátu Brazilec Fernandinho a pojistku přidal v 31. minutě po rychlém brejku Kevin de Bruyne.

V 76. minutě už jen snížil střídající Renato Augusto.

online reportáž si přečtěte zde

Brazílie utrpěla první porážku po 15 zápasech a od triumfu v roce 2002 na mistrovství světa počtvrté za sebou zůstane bez medaile.

Historicky nejúspěšnější celek MS potřetí z posledních čtyř šampionátů skončil ve čtvrtfinále. Belgie naopak vyhrála i pátý duel na turnaji a protáhla sérii bez porážky na 24 utkání.

Vincent Kompany (vlevo) a Nacer Chadli se radují z úvodního gólu Belgičanů.
Radost belgických fotbalistů z gólu na 2:0.

Na mistrovství tak zůstaly ve hře už jen evropské celky. Ani jeden tým z Jižní Ameriky nepostoupil do semifinále MS popáté v historii.

Belgie 2:1 brazílie

Branky:

76. Augusto - 13. vlastní Fernandinho, 31. De Bruyne.

Rozhodčí:

Mažič - Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.) - Orsato (video, It.).

ŽK:

Fagner, Fernandinho - Alderweireld, Meunier.

Diváci:

42.873.

Brazílie:

Alisson - Fagner, Silva, Miranda, Marcelo - Paulinho (73. Augusto), Fernandinho - Willian (46. Firmino), Coutinho, Neymar - Gabriel Jesus (58. Costa).

Belgie:

Courtois - Alderweireld, Kompany, Vertonghen - Meunier, Fellaini, Witsel, Chadli (83. Vermaelen) - De Bruyne, Lukaku (87. Tielemans), E. Hazard.

Brazílie začala souboj dosud neporažených celků v Rusku aktivněji a v osmé minutě měla blízko k vedení. Centr z rohu propadl až k Silvovi, který zasáhl míč stehnem a vysoký oblouček skončil na tyči.

Za pět minut otevřeli po standardní situaci skóre Belgičané. Na Chadliho centr z rohového kopu na bližší tyči naskakoval Kompany a bránící Fernandinho si od ramena nešťastně srazil balon do sítě.

Před ním se trefil do vlastní branky na mistrovství světa z Brazilců jen Marcelo, který se dnes po uzdravení vrátil do sestavy. Na letošním MS padlo už 11 vlastních gólů a opět se tak posunul rekord.

Belgie poprvé v historii skórovala na jednom světovém šampionátu třináctkrát a brzy přidala další trefu. Po půlhodině předvedli „Rudí ďáblové“ brejk, který po Lukakuově akci zakončil ranou k tyči De Bruyne.

Belgie dala čtrnáctý gól na turnaji v Rusku a upevnila si pozici nejlépe střílejícího týmu. Naopak „Kanárci“ inkasovali v dnešním duelu vícekrát než za předchozích devět utkání, v nichž dostali jedinou branku.

Brazílie vyhrála jen jediný z předešlých 11 zápasů na světovém šampionátu, v nichž prohrávala o dvě branky, a druhé vítězství nepřidala, byť duel ještě zdramatizovala. Kouč „Kanárků“ Tite poslal na trávník Firmina a v průběhu druhé půle i Costu s Augustem a střídající hráči výkon oživili.

V 56. minutě se Brazilci nedočkali po zákroku na Jesuse penalty ani poté, co sudí Mažič probral situaci s viderozhodčím, ale v 76. minutě už snížili. Na Coutinhův centr si naskočil Augusto a tři minuty po příchodu na trávník hlavičkou k tyči snížil.

Brazílie v závěru sahala po vyrovnání. Jenže Augusto i Coutinho mířili vedle a Neymara ve čtvrté minutě nastavení vychytal Courtois.

Autoři:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...