Brazilci se znovu stali mistry Ameriky

7:25
MARACAIBO - Nejlepšími fotbalisty Ameriky jsou po třech letech znovu Brazilci. V prestižním finálovém souboji kontinentálního mistrovství dokázali po třech letech znovu porazit Argentinu, tentokrát 3:0.

Souboj hvězd. Brazilec Robinho chce vzít míč Argentinci Messimu. foto: ČTK

Souboj dvou nejlepších jihoamerických týmů byl až nečekaně jednostrannou záležitostí už od čtvrté minuty, kdy dal vedoucí gól Júlio Baptista. Vlastní branka kapitána Roberta Ayaly a další gól Daniela Alvese pak dovršily brazilský triumf.

Argentinci si marně dělali naděje na odvetu za tři roky starou penaltovou porážku ve finále minulého šampionátu. Brazilci je znovu porazili, přestože přiletěli na Copa América bez takových hvězd, jakými jsou Kaká nebo Ronaldinho.

Argentinci, v jejichž sestavě bylo šest hráčů z prohraného finále, se v tropickém vedru na vyprodaném stadionu v Maracaibu ještě nestačili pořádně rozkoukat a už brankář Abbondanzieri lovil míč ze sítě. Hned při první vážnější akci ho tam poslal Júlio Baptista z Arsenalu nechytatelnou střelou po Elanově centru.

Riquelme měl o pět minut později šanci vyrovnat, ale sám před brankou trefil jen tyč. Ve 35. minutě byl znovu blízko svému šestému gólu na turnaji, ale brankář Doni jeho střelu skvěle vyrazil.

Argentinský tým, který v předchozích pěti zápasech nadchl diváky šestnácti góly, měl sice herní převahu, ale střelecky vyšel naprázdno. Soupeři se dařilo rozbíjet jeho hru, i když někdy jen za cenu faulů a zdržování.

Brazilským hrdinou se stal Daniel Alves, který ve 33. minutě nahradil zraněného Elana. Ještě před přestávkou poslal před branku centrovaný míč, který si argentinský rekordman Ayala, hrající svůj 115. mezistátní zápas, srazil do vlastní sítě. Záložník z FC Sevilla pak v 69. minutě svým prvním gólem v reprezentaci výhru "kanárků" zpečetil.

Argentinský kouč Alfio Basile tak ztratil aureolu trenéra, který na Copa América nikdy neprohrává. Muž, který tým v modrobílém v devadesátých letech dvakrát za sebou přivedl na americký fotbalový trůn, při třetím pokusu neuspěl. Zato jeho protějšek, někdejší brazilský kapitán Carlos Dunga, může oslavovat. Jedenáct měsíců poté, co převzal mužstvo po selhání na mistrovství světa v Německu, už drží v rukou první trofej.

Brazílie - Argentina 3:0 (2:0)
Branky: 4. Júlio Baptista, 41. vlastní Ayala, 69. Alves. Rozhodčí: Amarilla (Paraguay). Diváci: 42.000.
Brazílie: Doni - Alex, Juan, Gilberto, Maicon - Elano (33. Alves), Mineiro, Josue, Júlio Baptista - Robinho (89. Diego), Vágner Love (89. Fernando). Trenér: Dunga.
Argentina: Abbondanzieri - J. Zanetti, Ayala, Milito, Heinze - Verón (67. Luis González), Mascherano, Cambiasso (59. Aimar), Riquelme - Messi, Tévez. Trenér: Basile.