Bravo, Gábino! Koukalová vyhrála stíhací závod v Östersundu

12:00aktualizováno  14:01
östersund - Tak tohle je start do sezony jako víno. Obhájkyně velkého křišťálového glóbu za celkový triumf ve Světovém poháru po třetím místě v sobotním sprintu vyhrála v neděli ve švédském Östersundu stíhací závod na 10 kilometrů. Do vedení se dostala už po úvodní střelbě a do cíle dojela o osm sekund před Němkou Laurou Dahlmeierovou.

Koukalová si v kariéře připsala třiadvacet vítězství ve Světovém poháru. foto: Český biatlon - Petr Slavík

Třetí místo je super. Hodila jsem rukavici směrem k dalšímu průběhu sezony, říká Koukalová

Výborný den českých biatlonistů završil Michal Krčmář, který dojel ve stíhačce na 12,5 kilometru na sedmém místě, když si oproti startu polepšil o neskutečných 31 příček. Díky němu se tak čeští muži poprvé dostali do elitní desítky.

A to není z české strany ještě všechno. Eva Puskarčíková skončila na osmém místě, což je její nejlepší individuální výsledek v SP, Lucie Charvátová byla dvanáctá a Veronika Vítková osmnáctá.

Pořadí v čele SP je opačné než v nedělním závodě, Němka Dahlmeierová vede před Koukalovou o 25 bodů.

Její oblíbenou tratí byl Östersund.
Mezi její největší soupeřky patřila Italka Wiererová a Němka Dahlmeierová.

Obhájkyně křišťálového glóbu Koukalová startovala z třetího místa po sobotním sprintu. Jedinou chybu na desetikilometrové trati udělala při třetí střelbě, na poslední položce pak odrazila útok Finky Kaisy Mäkäräinenové a v poklidu si dojela pro prvenství.

Výsledky:

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Koukalová 31:43,3 (1 trestné kolo), 2. Dahlmeierová (Něm.) -8,4 (2), 3. Wiererová (It.) -21,4 (0), 4. Häckiová (Švýc.) -36,3 (0), 5. Mäkäräinenová (Fin.) -52,7 (4), 6. Hauserová (Rak.) -1:01,0 (1), 7. Dorinová Habertová (Fr.) -1:15,5 (6), 8. Puskarčíková -1:17,4 (2), 9. Džimová (Ukr.) -1:21,7 (2), 10. Skardinová (Běl.) -1:29,4 (1), ...12. Charvátová -1:50,3 (3), 18. Vítková -2:27,3 (3).

Průběžné pořadí (po 3 z 26 závodů):

1. Dahlmeierová 157, 2. Koukalová 132, 3. Dorinová Habertová 118, 4. Hauserová 114, 5. Mäkäräinenová 111, 6. Braisazová (Fr.) 99, ...10. Puskarčíková 86, 17. Vítková 61, 21. Charvátová 52.

Muži - stíhací závod (12,5 km):

1. Babikov 31:22,3 (1 trestné kolo), 2. Cvetkov (oba Rus.) -10,5 (0), 3. M. Fourcade (Fr.) -15,2 (4), 4. Peiffer -52,7 (3), 5. Lesser (oba Něm.) -55,1 (2), 6. S. Fourcade (Fr.) -56,1 (2), 7. Krčmář -1:01,1 (0), 8. Šipulin (Rus.) -1:02,1 (3), 9. Schempp (Něm.) -1:07,5 (3), 10. J.T. Bö (Nor.) -1:07,6 (4), ...18. Moravec -1:32,2 (1), 22. Šlesingr -1:38,0 (4), 42. Václavík -3:10,5 (4).

1. M. Fourcade 168, 2. Cvetkov 104, 3. Peiffer 100, 4. Björndalen (Nor.) 98, 5. S. Fourcade 97, 6. Babikov 96, ...19. Šlesingr 59, 22. Moravec 53, 30. Krčmář 39.

V SP si připsala třináctou výhru, naposledy triumfovala v únoru v americkém Presque Isle ještě pod dívčím jménem Soukalová.

„Já nemám slov, zatím. Je to neskutečný a rozhodně jsem si nepředstavovala začátek sezony po těch letních problémech v přípravě až takhle skvěle. Je to úžasné a ještě větší motivace,“ řekla Koukalová Radiožurnálu.

Vítězka sprintu Marie Dorinová Habertová z Francie i druhá Mäkäräinenová na úvodní střelbě vleže chybovaly a Koukalová šla do vedení. Dařilo se také dalším Češkám, Puskarčíková i Charvátová se posunuly do první desítky.

Rovněž dalších pět terčů obhájkyně Světového poháru „vyčistila“ a jela v čele s bezmála půlminutovým náskokem před Dahlmeierovou.

Na první stojce měly Koukalová i její německá soupeřka po jedné chybě, čehož využila k posunu na druhé místo Mäkäräinenová a začala se přibližovat i ke Koukalové.

Rozhodla poslední střelba, na kterou Mäkäräinenová přijela těsně za českou biatlonistkou. Jenže ta nechybovala, zatímco Finka ano, což ji stálo stupně vítězů.

Za Dahlmeierovou dojela na třetím místě přesně střílející Italka Dorothea Wiererová, jež přitom startovala až jako devatenáctá.

Krčmář předvedl fantastickou stíhačku

V mužské stíhačce se Michal Krčmář posunul proti sobotnímu sprintu o 31 míst a dojel sedmý.

K třetímu vítězství v sezoně dlouho neohroženě mířil obhájce triumfu v SP Francouz Martin Fourcade, jenže po dvou chybách na poslední střelbě skončil třetí za vítězným Rusem Antonem Babikovem a jeho krajanem Maximem Cvetkovem.

Ondřej Moravec obsadil 18. místo, Michal Šlesingr byl dvaadvacátý. Čtyři vteřiny chyběly k bodům 42. Adamu Václavíkovi.

Šlesingr, sedmnáctý sprinter, vypadl z dvacítky hned po první střelbě, kdy dvakrát netrefil, a už se do ní nedokázal vrátit. Přesný byl zato Krčmář, který po třetí střelbě jel už na 14. pozici a pět závěrečných terčů ho katapultovalo na sedmé místo.

Radost Michala Krčmáře, z 38. místa na startu se totiž posunul až na sedmé.

„Doufám, že výsledek nás všechny kluky nakopne. Víme, že by to mělo jít,“ řekl Krčmář. „Stojky jsem si podržel, ale viděl jsem profesorský výkon Gábiny a řekl jsem si, že to taky zkusím, i když jsem musel střílet rychleji. Gabča je výborná inspirace,“ doplnil Krčmář.

Fourcade vyhrál oba předchozí závody SP a dlouho to vypadalo, že maximum bodů získá i z östersundské stíhačky.

Na poslední střelbu přijel s více než půlminutovým náskokem před ruskou dvojicí, jenže po dvou chybách klesl na třetí místo a ztrátu už nedohnal.