Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Před cílem počkal na bratra. Triatlon na OH opět opanovali britští sourozenci

18:22aktualizováno  18:59
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Britští sourozenci Bronwleeové si stejně jako před čtyřmi lety podmanili olympijský závod v triatlonu. Zlato dnes v Riu de Janeiro obhájil starší Alistair, mladší Jonathan tentokrát o jednu příčku vylepšil umístění z Londýna a získal stříbro. Třetí cílem proběhl Jihoafričan Henri Schoeman.

Alistair Brownlee a Jonathan Brownlee z Velké Británie dokázali pozoruhodnou věc - zatímco Alistair v olympijském triatlonu zvítězil, jeho bratr bral stříbro. foto: Reuters

Výsledky triatlonu mužů:

1. A. Brownlee 1:45:01, 2. J. Brownlee (oba Brit.) -6, 3. Schoeman -42, 4. Murray (oba JAR) -49, 5. Pereira (Portug.) -51, 6. Van Riel (Belg.) -1:02, 7. Luis (Fr.) -1:11, 8. Mola (Šp.) -1:25.

Brownleeové po plavecké části ztráceli několik sekund na vedoucího Slováka Richarda Vargu. Čelo závodu se ale v cyklistické části záhy sjelo a o všem rozhodoval závěrečný desetikilometrový běh. Už po prvním ze čtyř okruhů se sourozenecká dvojice usadila v čele.

Osmadvacetiletý Alistair zaútočil v předposledním kole a vypracoval si více než patnáctisekundový náskok. V cílové rovince si vzal britskou vlajku a závod dokončil volnou chůzí, takže se mu Jonathan přiblížil na šest sekund. Nic to ale nemohlo změnit na tom, že Alistair Brownlee jako první triatlonista v historii obhájil olympijské zlato.

Alistair Brownlee protíná cílovou pásku olympijského triatlonu.
Alistair Brownlee a Jonathan Brownlee na trati olympijského triatlonu.

Nezabránila mu v tom ani složitá operace kotníku, kterou musel loni podstoupit. „Každý den byl hrozně těžký. Denně jsem se budil s bolestí,“ popisoval, jak se vracel do vrcholné formy. Pomohlo mu, že se při tréninku s bratrem vzájemně motivují k maximálnímu úsilí.

Přibližně v polovině závodu si byl jistý, že se sourozencem opět získají dvě medaile. „Byl jsem přesvědčený, že budeme první a druhý, ale nevěděl jsem, v jakém pořadí to bude. Nebyl jsem si jistý, že vyhraju. Věděl jsem, že si budu muset projít peklem, a to semi povedlo,“ uvedl. Cílovou rovinku si vychutnával. „Věděl jsem, že odstup je velký a mám šanci si to užít. Pravděpodobně už takovou šanci nedostanu,“ dodal.

První olympijskou medaili z triatlonu od jeho zařazení do programu her v roce 2000 získal pro Jihoafrickou republiku Schoeman. Na vítěze ztratil 42 sekund.