25. listopadu 2009 2:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Brankářský navrátilec Hnilička: Myslel jsem na konec

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Milan Hnilička zase na Spartě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Hnilička zase na Spartě. | foto: www.sporting-photo.com.

PRAHA UVNITŘ POHLED STŘELCE TONA + NÁZOR LN Už skoro rok se brankář Milan Hnilička (36) nepostavil k soutěžnímu utkání. Hokejovou kariéru mu přibrzdil únavový syndrom. Od léta naganský šampion pracuje na návratu do branky, od neděle se tak děje na ledě Sparty. "Ale smlouvu podepsanou nemám," říká.

Jak došlo k přesunu z Benátek nad Jizerou do Holešovic?
Domluvil to můj agent Aleš Volek a já jsem to jenom přivítal.

NÁZOR LN

DALŠÍ NÁMĚT OD HNILIČKY

Stal se ústředním hrdinou opery Nagano, i když hlavně z důvodu, že pro něj během slavnostním ceremoniálu jako na třetího gólmana ze záhadných důvodů nezbyla medaile.

Zásluhy Milana Hniličky, který nyní začal po roční pauze oživovat svoje brankářské schopnosti na Spartě, jsou však daleko bohatší. Třikrát se podílel na titulu mistrů světa a mnoho let patřil mezi špičkové gólmany v extralize. Loňský vynucený konec kvůli boji s únavovým syndromem by neznamenal ideální pointu jeho příběhu.

Někteří Hniličku už odepsali – jak se ukazuje, tak možná předčasně. Pokud by se ve Spartě opravdu prosadil, šlo by z jeho strany o víc než povedený happy end. Na operu by to už nevydalo, ale třeba by kladenské divadlo po nedávno uvedeném hrdinském eposu o Jaromíru Jágrovi získalo námět na další silné hokejové představení.
                             (PETR ADAM)

Na Spartě jenom trénujete, přitom Pražané mají zdravotní problémy s gólmany. Nesvrbí vás ruce?
Takhle daleko zatím nemyslím. Užívám si ledu a to mi stačí.

Neříkejte, že vás představa návratu do sparťanské branky po deseti letech neláká...
To samozřejmě ano. Chytat za Spartu je pro každého gólmana obrovská výzva.

Ale smlouvu zatím žádnou nemáte, že?
Ne. Neřeším to. Vím, že co se má stát, to se stane. Tím se řídím.

Když se vrátíme do minulosti – jak se vůbec únavový syndrom projevuje?
Únavou. (smích) Byl jsem pořád utahaný. Střídaly se lepší dny s horšími. Třeba tři dny jsem byl v pohodě, když tedy pominu, že jsem usnul jen s ibalginem, pak zase byly nějaké horší dny. Hlavně jsem nevěděl, co mi je, takže jsem navštívil milion doktorů.

Když jste nevěděl, na čem jste, zvažoval jste konec kariéry? Několikrát mě to napadlo. Rodina viděla, jak se trápím, a radila mi, ať skončím. Některé reakce okolí byly dost kruté, takže manželka říkala, ať se na tohle prostředí vykašlu.

Jak dlouho trvalo, než jste přišli na správnou diagnózu?
Nezlobte se, ale já jsem za touhle etapou svého života udělal tlustou čáru a nechci na ni vzpomínat. Cítím se jako junior, který má všechno před sebou.

Dobře. Jak jste na tom nyní?
Jsem zdravý a cítím se fyzicky výborně. Už to je pro mě velké vítězství. Změnil jsem přístup k hokeji a i k životu. Hodně mi pomohla psycholožka Eva Šauerová

V čem ta pomoc spočívala?
Paní doktorka mě vysekala z problémů. Nastartovala mě takovým způsobem, že i v době, kdy jsem ještě nebyl zdravý, jsem už měl chuť chytat.

Ve filmech vidíte psychologa, jak sedí u pacienta, který leží na pohovce. Je to stejné i u vás?
Taky sem si představoval, že to tak bude vypadat. (smích) Realita je ale úplně jiná.

Jak tedy spolupráce vypadá?
To nemůžu říct, je to know-how paní doktorky. Můžu jen říct, že to je sportovní psychologie a provádím taková cvičení, aby byly moje reakce rychlejší.

OČIMA STŘELCE PETRA TONA:
MILAN NA EXTRALIGA POŘÁD MÁ

"Viděl jsem ho zatím jen na třech trénincích, takže je na hodnocení možná brzy. Je na něm však vidět obrovská chuť do hokeje," říká nejlepší kanonýr Sparty Petr Ton.

"Z toho, co jsem viděl, však můžu říct, že na extraligu Milan pořád má a může ji chytat klidně další čtyři roky," dodává Ton.

  • 0Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky