Brankář Thomas vychytal Bostonu třetí výhru

9:52
BOSTON (USA) - Hokejisté Bostonu zvítězili i díky jedné asistenci Davida Krejčího v pátém utkání finále Východní konference NHL nad Tampou Bay 3:1 a ujali se vedení v sérii 3:2 na zápasy. Ve středu v Tampě si tak mohou poprvé po 21 letech znovu zajistit účast ve finále Stanleyova poháru.

Brankář Bostonu Tim Thomas zářil při 5. finále Východní konference NHL s Tampou foto: ČTK

Strůjcem pondělního úspěchu byl brankář Tim Thomas. Sedmatřicetiletý gólman sice inkasoval hned v 69. sekundě první třetiny po střele Simona Gagného, ve zbytku utkání už byl ale neprůstřelný a připsal si 33 úspěšných zákroků.

O vyrovnání na 1:1 se postaral v 25. minutě Nathan Horton, vítězný druhý gól vstřelil čtyři minuty před druhou sirénou Brad Marchand. Pojistku pak přidal v poslední minutě trefou do prázdné branky při power play Rich Peverley.

Sestřih ze zápasu:

Po utkání všichni skloňovali jméno Tima Thomase. Hostující Lightning, v jejichž sestavě znovu chyběl zraněný obránce Pavel Kubina, totiž měli po celý zápas útočnou převahu a vytvořili si řadu skvělých šancí. Brankář Bostonu však s výjimkou té první všechny zlikvidoval a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Byl to zákrok z čirého zoufalství

Zákrok večera předvedl v polovině třetí třetiny, kdy Steve Downie dorážel puk do prázdné branky, ale Thomas ho na posledních chvíli zázračně vyrazil nataženou hokejkou a udržel Bruins ve vedení 2:1. "Byl to jen reflex a trošku zákrok z čirého zoufalství. Už jsem viděl puk v bráně," přiznal Thomas. "Nebudu zapírat, že jsem měl velké štěstí," dodal gólman.

Možná klíčovou akci celé série si mohli fanoušci v hale prohlédnout

Finále Východní konference NHL

Boston - Tampa Bay 3:1  Branky: 25. Horton (KREJČÍ), 36. Marchand, 60. Peverley - 2. Gagné. Střely na branku: 20:34. Diváci: 17.565. Třetiny: 0:1, 2:0, 1:0. Stav série: 3:2.

na velkoplošné obrazovce několikrát ze všech možných úhlů a pokaždé přitom skandovali Thomasovo jméno. Televizní kamery přitom zachytily, jak se brankář pod maskou usmívá. "To je příznak sebevědomí, které mu rozhodně nechybí. Pořád je to prostě jen hra a člověk se jí musí hlavně bavit," poznamenal útočník Chris Kelly.

Na druhé straně si nevedl špatně Mike Smith, který v brance Tampy nečekaně dostal přednost před Dwaynem Rolosonem, jenž po první třetině minulého duelu střídal. Smith tak poprvé v kariéře naskočil do utkání play off od začátku a zaznamenal 17 zákroků.

Jeho spoluhráči museli litovat zejména dalších promarněných šancí v první třetině a také čtyř nevyužitých přesilových her během úvodních 24 minut. I proto teď podruhé v letošním play off musí otočit sérii z nepříznivého stavu 2:3. V sérii s Pittsburghem se jim to podařilo, když prohrávali dokonce už 1:3.

"Už jsme na tom byli hůř," konstatoval útočník Ryan Malone. "Nejde získat dvě vítězství v jednom zápase. Takže se pokusíme uspět v tom příštím, dáme si pozor, abychom dobře začali, a od toho se bude odvíjet všechno ostatní." Bruins budou naopak ve středu usilovat o ukončení série a postup do finále Stanley Cupu, v němž naposledy hráli v roce 1990. "Naším cílem teď je nehrát zápas číslo sedm. Aby se nám ho povedlo splnit, musíme předvést možná nejlepší výkon v play off," řekl trenér Claude Julien.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...