Brankář Rittich nezabránil porážce Calgary s Torontem 2:6

7:40
PRAHA - Český brankář David Rittich nezabránil 26 úspěšnými zákroky domácí porážce hokejistů Calgary v pondělním utkání NHL s Torontem 2:6.

Český brankář David Rittich. foto: Reuters

Útočník Michael Frolík v dresu poražených Flames nebodoval. Hlavním strůjcem úspěchu Maple Leafs byl Tyler Ennis, který vstřelil premiérový hattrick.

Edmonton slavil vítězství na ledě Buffala 4:3, přestože prohrával ještě v 37. minutě 1:3. Rychlý obrat dovršil pět vteřin před koncem druhé třetiny Kyle Brodziak.

Toronto začalo v Calgary dobře a v 10. minutě dostal hodně prostoru před brankou Ennis, který blafákem překonal Ritticha. Český gólman v závěru první třetiny inkasoval ještě dvakrát. Nejprve Ennisovu bekhendovou střelu tečoval obránce Flames Rasmus Andersson, pak sice Rittich zlikvidoval brejk Mitchella Marnera, jenže na dorážku Zacha Hymana už nedosáhl. Platnost branky na 3:0 potvrdilo video.

V úvodu druhé třetiny se aktivně hrající hosté prosadili znovu. Marner po individuální akci našel přihrávkou na druhé straně útočného pásma volného Hymana, který si po předchozím nezdaru s Rittichem už poradil. Obrana Calgary v této situaci svého brankáře vůbec nepodržela.

V 36. minutě sice snížil v přesilové hře Matthew Tkachuk, ale v úvodu třetí třetiny dovršil Ennis hattrick. Stal se pátým hráčem historie, kterému se to podařilo až po odehrání 500 zápasů. Byl to Ennisův 532. duel v NHL.

Domácí znovu snížili díky Dereku Ryanovi, který usměrnil puk za brankovou čáru bruslí, avšak o úmyslné kopnutí nešlo. Na jeho gól bleskově odpověděl Marner, jehož střelu nešťastně tečoval za Ritticha obránce Travis Hamonic. Frolíkova závěrečná šance už na prohře Calgary 2:6 nic nezměnila.

V zápase Buffala s Edmontonem se vše podstatné stalo v prvních dvou třetinách. Hned ve druhé minutě při vlastním oslabení vyslal Connor McDavid do šance Leona Draisaitla, který ránou z první otevřel skóre. Sabres bleskově odpověděli: o necelou minutu a půl později si před branku najel Jack Eichel a jeho rána zapadla pod horní tyč.

Ve druhé polovině první třetiny se domácí dokázali prosadit dvakrát. Nejprve zůstal na kruhu volný Casey Mittelstadt, který po přihrávce Scotta Wilsona poslal kotouč do sítě. Dvě minuty před koncem první části se do dobré pozice dostal kapitán Buffala Eichel. Mohl přihrávat, ale rozhodl se pro střelu, což překvapilo i brankáře Edmontonu Linuse Ullmarka.

V závěru druhé třetiny přišla klíčová pasáž zápasu. McDavid v útočném pásmu zpracoval kotouč a našel volného Zacka Kassiana, jehož rána bez přípravy zapadla za Ullmarka. V čase 38:46 z podobné pozice tvrdou ránou přesně zakončil Darnell Nurse a rázem bylo vyrovnáno.

Rozhodující gól vstřelil Brodziak, který před brankou změnil směr puku po nahození Adama Larssona od modré čáry. „Odvedli jsme neuvěřitelný kus práce. Prohrávali jsme o dvě branky, ale dokázali jsme se vrátit do zápasu a vyrovnat. Pak nám pomohla šťastná teč, nicméně za výhru jsme moc rádi,“ řekl Brodziak.