Pavelec vychytal Toronto, Gudas debutoval za Tampu Bay

8:32aktualizováno  10:04
WINNIPEG - Brankář Ondřej Pavelec byl nejvýraznější postavou mezi českými hokejisty v jedenácti úterních zápasech zámořské NHL. Český gólman v duelu s Torontem zlikvidoval 24 z 26 střel a dovedl Winnipeg k vítězství 5:2.

Ondřej Pavelec má rychlou lapačku. foto: Reuters

Pavelec si znovu upevnil pozici brankářské jedničky. Odchytal dvanáct z posledních třinácti zápasů svého týmu a potřetí za sebou inkasoval maximálně dva góly, přičemž Jets díky tomu získali pět ze šesti možných bodů.

"Myslím, že to byl jeden z našich nejlepších domácích zápasů v sezoně, možná vůbec nejpovedenější," řekl trenér Claude Noel. "Většina hráčů podala opravdu velmi dobrý výkon." Za klíč k úspěchu Noel označil ubráněnou dvojnásobnou přesilovku Toronta ve druhé třetině za stavu 2:1, která trvala minutu a 55 sekund. "Tenhle moment zápas zlomil," prohlásil Noel, jehož svěřenci byli svého času nejhorším týmem celé ligy při hře v oslabení. Nyní už ale devět zápasů po sobě při přesilovce soupeře neinkasovali.

I proto šest z těchto duelů Winnipeg vyhrál a v tabulce Východní konference se už bodově dotáhl na osmé New York Rangers, kteří v úterý prohráli 1:3 na ledě Buffala a které Jets ve čtvrtek přivítají na domácím ledě.

Pavelce pochválil i kapitán

"Náš brankář a speciální týmy odvádějí v oslabení fantastickou práci. Přesilovky jsou důležitou částí zápasů, a když dokážeme soupeře vynulovat, máme pak mnohem větší šanci na vítězství," konstatoval kapitán Jets Andrew Ladd.

Povedený večer sehrál v úterý útočník Aleš Hemský, jenž přihrál na dva góly při výhře Edmontonu na ledě Colorada 4:0. Oilers tak zakončili sérii devíti zápasů na hřištích soupeřů, z nichž získali solidních osm bodů.

"Naším domovem teď bylo skoro měsíc letadlo," řekl brankář Devan Dubnyk, který si připsal 36 zákroků a vychytal své první čisté konto v sezoně. "Všichni už se moc těšíme domů. Je skvělé, že se vracíme s vítězstvím v kapse," dodal.

Dubnyk v utkání sice jednou inkasoval po střele českého obránce Jana Hejdy, rozhodčí ale gól neuznali kvůli postavení hráče v brankovišti. "Myslím, že to bylo správné rozhodnutí. Protihráč mě trošku vychýlil z postoje a nemohl jsem zasáhnout," poznamenal Dubnyk.

Porážku 0:4 před vlastními fanoušky museli kromě Colorada spolknout také hokejisté Dallasu s Jaromírem Jágrem, kteří podlehli Nashvillu. Predators tak ukončili více než měsíční čekání na výhru na soupeřově ledě, kde prohráli posledních šest zápasů.

"Tuhle výhru jsme potřebovali jako sůl. Dali jsme góly v pravý čas, dokázali jsme ubránit všechny přesilovky soupeře, občas to vypadá hrozně jednoduše," řekl brankář Pekka Rinne, který zastavil všech 32 střel Stars a už popáté v sezoně vychytal čisté konto. "Hlavně v druhé třetině chytal absolutně neuvěřitelně," zdůraznil trenér Barry Trotz.

Dallas, který vyšel gólově naprázdno potřetí v sezoně, se v utkání musel obejít bez dvou elitních útočníků Jamieho Benna a Brendena Morrowa. "Nevím, zda už budou příště fit. U obou je to padesát na padesát," řekl kouč Glen Gulutzan, jehož tým ve čtvrtek na domácím ledě přivítá Anaheim.

Pittsburgh otočil duel s Bostonem z 0:2 na 3:2.

Nevídaný obrat se povedl Pittsburghu v souboji dvou elitních týmů Východní konference proti Bostonu. Hostující Bruins vedli na ledě Tučňáků ještě v polovině třetí třetiny 2:0, nakonec ale prohráli 2:3.

Domácí hokejisté předvedli skvělý finiš. V 54. minutě snížil Chris Kunitz, o 51 sekund později vyrovnal Brandon Sutter a stejný hráč za další tři minuty zařídil vítězný gól.

Pittsburgh tak vyhrál šestý zápas v řadě a jako první tým v sezoně dosáhl na hranici 100 vstřelených gólů. "I za stavu 0:2 jsme věřili, že když budeme poctivě bojovat až do konce, můžeme vyhrát," podotkl Sidney Crosby, nejproduktivnější hráč ligy, který poprvé po osmi zápasech vyšel bodově naprázdno.

Po pěti zápasech naopak skončila vítězná série Columbusu, který podlehl 1:2 po nájezdech Vancouveru. Na jediný gól Blue Jackets přihrál Václav Prospal, jenž si připsal jubilejní 750. bod v NHL.

Povedenou premiéru v NHL prožil obránce Radko Gudas, jehož Tampa porazila v derby floridských týmů Pantery 3:2. Syn bývalého reprezentanta a bronzového medailisty z olympijských her 1992 Lea Gudase strávil na ledě více než patnáct minut a zblokoval tři střely.

Dvaadvacetiletý Gudas se stal pátým českým hráčem, který v této sezoně poprvé okusil NHL. Před ním zažili debut brankář Petr Mrázek, obránce Michal Jordán a útočníci Roman Červenka s Ondřejem Palátem, který se stále drží v sestavě Lightning a v úterý sehrál už svůj pátý zápas.

Výsledky

Buffalo - New York Rangers 3:1 (0:0, 2:1, 1:0) Branky: 26. a 52. Foligno, 33. Vanek - 25. Stepan. Střely na branku: 22:33. Diváci: 19.070.

Washington - Carolina 0:4 (0:1, 0:2, 0:1) Branky: 26. a 39. Nash, 4. Corvo, 59. Dwyer. Střely na branku: 26:36. Diváci: 18.506.

Columbus - Vancouver 1:2 po nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0) Branky: 24. Letestu (Prospal) - 37. Garrison, rozh. nájezd Raymond. Střely na branku: 27:38. Diváci: 14.852.

Pittsburgh - Boston 3:2 (0:2, 0:0, 3:0) Branky: 55. a 58. Sutter, 54. Kunitz - 5. Chára, 14. Seguin. Střely na branku: 34:16. Diváci: 18.640.

Florida - Tampa Bay 2:3 (0:2, 2:0, 0:1) Branky: 21. Versteeg, 32. Kopecký - 2. Lecavalier, 18. St. Louis, 46. Stamkos. Střely na branku: 39:13. Diváci: 15.174.

Phoenix - Los Angeles 5:2 (2:0, 2:1, 1:1) Branky: 10. a 24. Boedker (na první Hanzal), 17. Doan, 33. Torres, 51. Klinkhammer - 38. M. Richards, 45. Brown. Střely na branku: 29:33. Diváci: 15.075.

St. Louis - San Jose 4:2 (1:0, 2:1, 1:1) Branky: 14. a 59. Stewart, 31. Perron, 40. Porter - 32. Burns, 54. Boyle. Střely na branku: 21:41. Diváci: 16.583.

Minnesota - Anaheim 1:2 (1:0, 0:0, 0:2) Branky: 19. Setoguchi - 44. Maroon, 57. Sbisa. Střely na branku: 31:21. Diváci: 18.808.

Dallas - Nashville 0:4 (0:1, 0:2, 0:1) Branky: 13. Spaling, 23. Weber, 30. Clune z trest. střílení, 55. G. Bourque. Střely na branku: 32:21. Diváci: 15.661.

Colorado - Edmonton 0:4 (0:2, 0:1, 0:1) Branky: 12. Horcoff (Hemský), 17. Gagner, 33. Pääjärvi, 47. Nugent-Hopkins (Hemský). Střely na branku: 36:31. Diváci: 14.360.

Winnipeg - Toronto 5:2 (1:0, 2:1, 2:1) Branky: 22. a 53. Wheeler, 7. Antropov, 31. Wellwood, 52. E. Kane - 21. a 54. Kessel. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 26 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta. Střely na branku: 34:26. Diváci: 15.004.