Brodeur dostal ránu pěstí, Rangers přesto vychytal

9:24
NEW YORK - Hokejisté New Jersey porazili ve čtvrtém utkání finále Východní konference play off NHL New York Rangers 4:1 a vyrovnali stav série na 2:2. Hlavní zásluhu na vítězství měli útočník Zach Parise, který vstřelil dva góly a na další přihrál, a brankář Martin Brodeur, jenž zneškodnil 28 z 29 střel Rangers.

Brankář New Jersey Devils Martin Brodeur dostal ránu pěstí od Mika Ruppa z New Yorku Rangers foto: ČTK

Poprvé v sezoně chyběl na ledě český útočník Petr Sýkora, jehož trenér Peter DeBoer vyřadil ze sestavy. Sýkora, který odehrál všech 82 zápasů základní části i předchozích 15 duelů play off, tak sledoval utkání pouze z tribuny. "Není to mé rozhodnutí. Jediné, co teď mohu udělat, je zůstat ve formě a být připraven znovu naskočit," prohlásil před zápasem.

Domácí položili základ k úspěchu dvěma góly v polovině první třetiny. Nejprve se v 9. minutě prosadil Bryce Salvador, o čtyři minuty později zvýšil na 2:0 Travis Zajac. V 43. minutě přidal třetí branku v přesilové hře Parise, pak sice hosté zásluhou Fedotěnka snížili, minutu a půl před závěrečnou sirénou však Parise zpečetil výhru Devils trefou do prázdné branky.

Asistenci u posledního gólu si připsal i Brodeur, který tak v play off přihrál už na čtyři branky. Víc než to se ale po zápase řešil moment z 47. minuty, kdy hostující útočník Mike Rupp udeřil brankáře Devils pěstí do hrudi a Brodeur měl co dělal, aby ránu ustál. Na Ruppa, který dříve hrál za New Jersey, se okamžitě vrhl domácí ranař Ryan Carter.

Rupp se chtěl poprat. Gólman ale zůstal klidný

Brodeur ale zůstal ledově klidný. "Snažil jsem se soustředit na svou práci," prohlásil po utkání. "Já se neperu. Zvlášť s ním, s takovým obrem. Byl prostě nastartovaný, chtěl se s někým porvat a já byl první, kdo byl po ruce," bral Brodeur celou událost s nadhledem.

"Pravda je, že jsem to nečekal. Nikdo mě takhle zničehonic nikdy nepraštil. Ale získali jsme díky tomu čtyřminutovou přesilovku a v pohodě si hlídali náskok. Jejich chyba," dodal Brodeur. "Nevím, co se Ruppovi honilo hlavou. Ale jsem si jistý, že se omluví," poznamenal útočník Devils Ilja Kovalčuk.

Emoce vzplály i na střídačce, kde se do sebe slovně pustili oba trenéři. "Co jsme si říkali? To je jenom mezi mnou a Johnem," reagoval trenér Devils Peter DeBoer. Stejně stručný byl i jeho protějšek John Tortorella. "Nebudu odpovídat na žádné otázky, které se toho týkají. Děkuji," prohlásil tradičně stručný kouč Rangers.

Dá se však očekávat, že série dvou rivalů bude nyní ještě vyhrocenější. Zvlášť, když se ve středu v Madison Square Garden bude hrát o postupový mečbol. "Tohle nejsou šachy, ale hokej. Hra chlapů. Dnes jsme byli hladovější po vítězství a těšíme se na další pokračování téhle skvělé bitvy," naznačil Kovalčuk.

Výsledek semifinále play off NHL

Východní konference - 4. zápas

New Jersey - New York Rangers 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Branky: 43. a 60. Parise, 9. Salvador, 12. Zajac - 55. Fedotěnko. Střely na branku: 30:29. Diváci: 17.625. Stav série: 2:2.