Brambory pro Kudličku. Českého tyčkaře dělilo deset cm od medaile, Svobodu diskvalifikovali

4:30aktualizováno  4:55
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Český tyčkař Jan Kudlička skončil v olympijském finále na čtvrtém místě. Výkonem 575 centimetrů zaostal za medailovými příčkami o 10 centimetrů. Michal Balner skončil sedmý za 550 centimetrů.

Jan Kudlička se raduje z překonání 575 centimetrů. Na medaili mu chybělo dalších deset. foto: Reuters

Král Bolt opět zničil na stovce Gatlina. Světový rekord předvedl čtvrtkař Van Niekerk

Senzačně vyhrál Brazilec Thiago Braz da Silva, který výkonem 603 centimetrů jako první muž v historii her překonal hranici šesti metrů a předčil i obhájce titulu Renauda Lavillenieho (598 cm).

Dvaadvacetiletý Da Silva je sice juniorským mistrem světa z roku 2012, ale na olympijských hrách je vůbec poprvé. Na světových šampionátech byl dvakrát, v Moskvě 2013 ani vloni v Pekingu nepostoupil z kvalifikace.

Kudlička: Na medaili jsem měl

Lavillenie je olympijským vítězem z Londýna a výkonem 616 cm světovým rekordmanem. V Riu se musel spokojit se stříbrem, třetí skončil Američan Sam Kendricks (585).

Kudlička zvládl napoprvé tři postupné výšky a neuspěl až na 585, čímž by vylepšil o dva centimetry vlastní národní rekord. V taktické bitvě pak dvakrát nepřekonal ani 593 a o místo těsně pod stupni vítězů se podělil s Polákem Piotrem Lisekem.

Thiago Da Silva se raduje ze senzačního zlata v olympijském rekordu.

„Dobrý. Kousek od medaile. Jsem čtvrtej, tak jsem čtvrtej,“ konstatoval Kudlička.

„Udělal jsem tři pěkný skoky, tři výšky na první pokus, to je super. Určitě jsem na 585 měl, ale scénář se vyvíjel tak, že mě to (soupeři) nenechali doskákat. Medaile by byla zajímavější než skočit 585 a být čtvrtý,“ řekl.

Hejnová i Rosolová jdou do semifinále

Zuzana Hejnová i Denisa Rosolová postoupily do semifinále běhu na 400 metrů překážek.

Dvojnásobná mistryně světa a obhájkyně bronzové medaile Hejnová prošla do dalších bojů hladce z druhého místa ve svém rozběhu, Rosolová postoupila nepřímo časem.

Hejnová proběhla ve svém teprve druhém běhu na této trati v sezoně cílem v času 55,54 a zlepšila si nejlepší letošní výkon ze Zlaté tretry v Ostravě o 15 setin.

V cílové rovině ale už zjevně vypouštěla, přesně jak plánovala. „Pošetřila jsem síly a běžela uvolněně. Mám formu,“ řekla.

Zuzana Hejnová si v rozběhu poradila s postupem snadno.

Rosolová ve svém nejlepším letošním času 56,36 doběhla na čtvrtém místě a nejprve se radovala z přímého postupu po diskvalifikaci Jamajčanky Leah Nugentové. Její výprava uspěla s protestem, ale Rosolové nakonec stačil na postup i dosažený čas.

„Spokojená s nejlepším letošním výkonem jsem, ale s časem ne. Myslela jsem, že poběžím rychleji,“ řekla Rosolová, jež se na trať vydala v rukávech.

„Spíš z důvodu zimy. Bála jsem se, co to udělá, když budu tak dlouho svlečená,“ komentovala model, který běžně obléká Pavel Maslák. „Já jsem možná průkopnice ženského pohlaví. Je to strašně příjemné, že to stahuje ruce,“ řekla Rosolová.

Překážkář Svoboda byl diskvalifikován

Naopak nedařilo se Petru Svobodovi, který byl z rozběhu na 110 metrů překážek diskvalifikován a v Riu končí. Dosažený čas 13,65 sekundy přitom českému atletovi na postup do semifinále původně stačil.

Nakonec by ale ani úspěšný protest neznamenal pro Svobodu postup, protože organizátoři uspořádali na závěr programu ještě dodatečný běh kvůli nerovným povětrnostním podmínkám při prvních dvou rozbězích.

A v něm by Svoboda i tak o postupovou pozici přišel.

Svoboda protnul cílovou pásku ve svém rozběhu jako šestý. Za prvním plůtkem vyšlápl z dráhy, na trati potom shodil většinu překážek a některou z nich podle rozhodčích překonal neregulérně. Byl potrestán za její úmyslné shození.

Dimitri Bascou (vlevo), Antonio Alkana (uprostřed) a Petr Svoboda v rozběhu na 110 metrů překážek.

„Běžet takhle špatnej čas, to si nezasloužím být v tom semifinále. Udělat takových školáckých chyb, to je k smíchu,“ kritizoval se Svoboda.

Když se dozvěděl o diskvalifikaci, jen pokrčil rameny. „Teď jsem uvnitř usnul. A tohle pravidlo je divný,“ mávl rukou.

Před jeho během byly všechny soutěže na stadionu kvůli silnému dešti přerušeny a pořadatelé rozhodli, že poražení překážkáři z prvních dvou rozběhů dostanou druhou šanci.

A v dodatečném běhu Jamajčan Deuce Carter zaběhl čas 13,51, kterým by Svobodu tak jako tak odsunul z postupové pozice.

Půlkař Rudisha obhájil zlato z Londýna

Keňan David Rudisha obhájil v Riu de Janeiro olympijské prvenství v běhu na 800 metrů.

Světový rekordman a úřadující mistr světa zvítězil v nejlepším letošním světovém čase 1:42,15 minuty před Alžířanem Taufikem Machlúfím, který před čtyřmi lety v Londýně vyhrál patnáctistovku. Třetí skončil americký půlkař Clayton Murphy.

Rudisha převzal vedení zhruba na metě 500 metrů od devatenáctiletého krajana Alfreda Kipketera, který nasazené tempo z prvního kola neudržel a doběhl sedmý.

David Lekuta Rudisha se raduje z obhajoby triumfu z Londýna.

Sedmadvacetiletý obhájce zlata už před sebe nikoho nepustil, jeho čtyři roky starý světový rekord z Londýna 1:40,91 tentokrát v ohrožení nebyl. Olympijský titul obhájil jako první muž od roku 1964, kdy to dokázal Novozélanďan Peter Snell.

O rok starší Machlúfí si za staronovým šampionem doběhl vedle stříbra i pro národní rekord 1:42,61, v Riu bude ještě obhajovat titul na 1500 metrů. Teprve jednadvacetiletý Murphy si zlepšil osobní maximum více než o sekundu na 1:42,93.

Zlato ze čtvrtky patří Bahamance Millerové

Na poloviční trati žen vybojovala zlatou medaili Shaunae Millerová z Baham v letošním světovém maximu a osobním rekordu 49,44.

Dvaadvacetiletá vicemistryně světa navázala na krajanku Tonique Williamsovou-Darlingovou, jež triumfovala na této trati v Aténách 2004.

První místo uhájila i přes pád na cílové čáře o šest setin před favorizovanou Allyson Felixovou z USA, která vyčerpanou Bahamanku dotahovala.

Shaunae Millerová z Baham se raduje z triumfu na trati 400 metrů.

Světová šampionka Felixová původně chtěla v Riu usilovat o výjimečný double na tratích 200 a 400 metrů, ale na dvoustovce, na níž triumfovala před čtyřmi lety v Londýně, neuspěla v národní kvalifikaci.

Bronzovou medaili získala stejně jako na loňském MS v Pekingu Shericka Jacksonová z Jamajky.