Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Boxerské MS startuje ve stínu ‚vnitřní války‘ o moc a bez české účasti

Sport

  6:00
PRAHA - Už dnes odpoledne odstartuje v německém Hamburku devatenáctý boxerský světový šampionát. Bohužel bez české účasti a ve stínu vnitřních problémů.

Po olympijských hrách čeká boxery další vrchol. foto: Reuters

Dva skvělí Kubánci Julio César La Cruz a Lázaro Álvarez mají šanci v Hamburku vstoupit do historie. Pokud se budou 2. září radovat z mistrovských titulů, půjde o jejich čtvrté světové zlato.

Pouze jejich legendární krajan Felix Savón, který v 90. letech odmítl lukrativní nabídku na souboj s Američanem Mikem Tysonem, má na kontě více mistrovských vavřínů: k šesti zlatým v řadě přidal na závěr kariéry ještě jedno stříbro.

Podobných pozitivních příběhů samotných boxerů napíše na 280 soubojů v deseti vahách povícero. Obrovské podpory se v sedmitisícovém kotli dostane domácí reprezentaci, která by ráda rozšířila sbírku 34 medailí, mezi nimiž jsou však „jen“ čtyři zlata.

V přístavu na dolním toku Labe se však bude bojovat bez české účasti. Novým kvalifikačním sítem, kdy si ze starého kontinentu zajistili účast čtvrtfinalisté mistrovství Evropy, nikdo z tuzemských bojovníků neprošel. Vitaliji Bojkovi při jeho prvním elitním mezinárodním turnaji chyběla k postupu jedna výhra.

Ke změně chybí peníze

„Boxerské talenty tady jsou, ti kluci ale nejsou ochotní dělat maximum pro svůj růst. O box nemají příliš zájem ani média, proto je v něm málo peněz,“ řekl pro LN Lukáš Konečný, nyní trenér dvou nejlepších českých profesionálních boxerek Fabiany Bytyqi a Lucie Sedláčkové.

MS v boxu

  • Koná se od 25. srpna do 2. září.
  • Zúčastní se ho 280 boxerů z 85 zemí světa včetně 18 medailistů z OH 2016.
  • Čeští boxeři se na turnaj neprobili, blízko účasti měl nejlepší tuzemský sudí Antonín Gašpar. Pozvánku však nakonec nedostal.

„Myslím, že v tuto chvíli jde prostě o to, že soupeři kluků na mistrovství Evropy byli lepší,“ tvrdí prezident České amatérské asociace (ČBA) Svatopluk Žáček. „Je to nepříjemné, ale nejde o život. Ani v minulosti náš box nevozil pravidelně medaile z MS či olympijských her. Vždy šlo o jedince. Prostě je třeba hledat další Konečné či Kraje,“ přidal.

Jeho slova potvrzují čísla. Právě ústecký „chirurg“ Konečný a „mlátička“ z Mělníka vybojovali všechny tři české světové bronzy (prvně jmenovaný v letech 1997 a 1999, Kraj v roce 2003), v dobách Československa k nim přidal kov stejné hodnoty také Ladislav Husárik, který jej dobyl v supertěžké váze v roce 1989.

Dlužno dodat, že nejslavnější tuzemští boxeři Július Torma, Bohumil Němeček, Ján Zachara – olympijští vítězové – či Josef Němec (bronzový na OH) bojovali ještě před prvním MS v roce 1974.

„Musíme se zaměřit na mladé boxery, kteří se budou schopni přizpůsobit světovému trendu, tvrdě trénovat, zúčastňovat se mezinárodních kempů a turnajů. A platí to i pro trenéry, jiná cesta není,“ nastínil cestu ke změně Žáček.

K tomu jsou ale potřeba peníze. A těch se boxu, stejně jako dalším menším svazům, nedostává. Zvláště v současné nepříjemné době, ovlivněné dotační kauzou. Ani ČBA zatím nedosáhla všech přislíbených peněz. Svaz pracuje ročně s rozpočtem kolem deseti milionů korun, do reprezentace míří zhruba osmina této částky.

„Zní to únavně, ale bez peněz to nejde. Bez kvalitního zázemí neudržíte u tohoto sportu mládež, nedáte jí kvalitní podmínky, nemůžete mít špičkové realizační týmy. Zájem sponzorů o box je minimální,“ zaznělo z úst Miloše Veselého, který je šéfem největší tuzemské profesionální stáje Qwert Boxing a prezidentem České unie boxerů profesionálů (ČUBP).

Svá slova může podložit osobními zkušenostmi i zahraničními příklady. Právě díky kvalitnímu zázemí dostal společně s partnerem Markem Švajnerem kousek od zápasu o titul mistra světa Štěpána Horvátha, bývalého elitního českého amatéra, jehož kariéra byla ještě před dvěma lety téměř u konce.

A příklad? „Britská vláda uvolnila po přiklepnutí pořadatelství olympiády v Londýně 2012 do sportu obrovské peníze, které tam tečou skrze národní loterii, a projevilo se to také v boxu. Právě zde se začal rodit příběh třeba i Anthonyho Joshuy, olympijského šampiona a současného krále profesionální těžké váhy,“ přidal.

Ve vedení AIBA to vře

A právě muž, kterého ve svém posledním duelu zdolal – Ukrajinec Vladimir Kličko – bude patřit k hostům šampionátu. Do Hamburku dorazí na finále také prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach.

Jeho návštěva má i skrytý význam. Mezinárodní boxerská asociace AIBA se nachází ve stavu vnitřní války, část vedení v čele s šéfem Evropské federace Frankem Falcinellim se snaží sesadit současného prezidenta dr. Wu Cching-Kua.

Důvody jsou kromě jiného korupce uvnitř AIBA a špatné hospodaření, vyčíslené dluhem 13,1 milionu eur. Už na konci září dokonce „povstalci“ z tzv. dočasného řídicího výboru (IMC) nechali uzavřít sídlo federace v Lausanne a chtěli do podzimních voleb převzít moc.

To se jim nepovedlo. Spor nyní řeší soud, který 17. srpna potvrdil až do zářijové slyšení dr. Wua ve funkci. „Pověsti AIBA a boxu tento spor neprospívá. I kvůli tomu vyrážíme s Pavlem Hynkem, předsedou dozorčí komise ČBA a mezinárodním rozhodčím, do Hamburku a určitě se sejdu i s Falcinellim,“ řekl Žáček.

„Chceme se tam také sejít s šéfem německého svazu a domluvit podmínky vzájemné spolupráce,“ naznačil, že na pozadí turnaje by se mohlo začít blýskat na lepší časy pro český amatérský box. K tomu by měl ostatně pomoci i listopadový pražský souboj výběru Evropy proti kubánské reprezentaci.

Představí se v české metropoli už čtyřnásobní světoví šampioni La Cruz a Álvarez a s nimi také další hvězdy?