25. dubna 2016 11:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Boxeři BigBoardu: rozdali rychlé knockouty a slaví první bundesligovou výhru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
V haje TJ Spoje nemohly chybět ani krásné dívky s čísly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V haje TJ Spoje nemohly chybět ani krásné dívky s čísly. | foto: Filip ŠkeříkLidovky.cz

PRAHA Čekali na to pět duelů, ale vyplatilo se. V pražské hale TJ Spoje dokázali boxeři BC BigBoard Praha zdolat BSK Seelze 12-9 a připsat si do tabulky 1. německé Bundesligy první dva body. Přesto v premiérové sezoně v této soutěži skončí na posledním čtvrtém místě.

Už druhého dubna se rozhodlo, že z premiérového titulu se mohli radovat boxeři SV Motor Babelsberg, kteří v přímém střetu s obhájci z Nordhäuser SV vyhráli suverénně 14-7. Bohužel, z ocenění desetileté práce u klubu se radoval šéf Ralph Mantau pouze dva týdny. 19. dubna zasáhla Babelsberg i celý evropský box smutná zpráva o jeho úmrtí.

Na počest pětapadesátiletého funkcionáře se v Praze začalo minutou ticha. Poté se ale rozjela před zhruba 700 fanoušky boxu parádní podívaná. V souboji ve váze do 57 kg se proti sobě postavila domácí hvězda Erik Hulijev a třiatřicetiletý Němec Raman Šarfa.

Hala TJ Spoje v Praze byla opět plná a v očekávání závěrečného vystoupení boxerů BC BigBoard Praha v německé nejvyšší soutěži.
Podruhé se boxerům pražského celku postavili...

O devět mladší Hulijev v prvním kole boxoval skvěle takticky z ústupu, kdy trefoval Šarfu skvělými kontry. Dařilo se mu také ve druhém dějství, kdy se přece jen o něco více pouštěl do vlastní ofenzivy. A přestože třetí kolo prohrál, čekalo se, že ringový zvedne ruku nad hlavu jemu.

Tak se nakonec i stalo, přestože až na druhý pokus. Napoprvé totiž vyhlásil supervizor souboje skrze hlasivky Marka Šimáka za vítěze Němce přezdívaného „King“. „Erik vyhrál zaslouženě, i když v posledním kole pro mě nepochopitelně vytuhl, moc neposlouchal ani rady v rohu, ale všichni víme, jak to je, občas ta komunikace nefunguje,“ okomentoval pro Lidovky.cz a Profiboxing.cz výkon svého prvního svěřence šéftrenér BigBoardu Michal Soukup.

NĚMECKÁ 1. BUNDESLIGA – 6. KOLO:

BC BIGBOARD PRAHA – BSK SEELZE 12-9 (první je domácí boxer, vítěz je zvýrazněn tučně)

Váha do 57 kg: Erik Hulijev – Raman Šarfa – WP 3:0

Váha do 61 kg: Ladisla Matúš – George Bates – WP 3:0

Váha do 65 kg: Michal Iščenko – Artur Bril – WP 3:0

Váha do 70 kg: Patrik Kliment – Liridon Klinaku – TKO 1. kolo

Váha do 76 kg: Arsen Rizun – Hasan Özer – TKO 1. kolo

Váha do 82 kg: Matúš Strnisko – Taron Hanesjan – WP 2:1

Váha nad 92 kg: Daniel Táborský – Max Keller – WP 2:1

PŘEDBOXOVÁNO – SV MOTOR BABELSBERG – NORDHÄUSER SV 14-7

Do druhého souboje nastoupila proti juniorskému irskému šampionovi Georgi Batesovi první zahraniční posila – Slovák Ladislav Matúš. Vyšší a šikovnější Ir duel dvou mladíků (Batesovi je 22, Matúši 20 let) jasně ovládl a pomohl srovnat skóre na 3-3 (Němci bodují dle zápisu bodových, tedy 3-0 – tak i za výhry před limitem, či 2-1).

Ve váze do 65 kilogramů se dvojnásobnému německému šampionovi Arturu Brilovi postavil Ukrajinec Miroslav Iščenko, mladší bratr slavného Pavla. 181 centimetrů vysoký mladík, který normálně chodí „šedesátdevítku“ ale na rozdíl od Batese nedokázal využít svých dlouhých paží a sám Brilovi zkracoval vzdálenost, který si pak už věděl úderově rady.

Čtyřiadvacetiletý vítěz juniorské olympiády v roce 2010 nakonec vyhrál hladce 3-0 na body a nedovolil tak soupeři nadělit si dárek ke čtvrtečním devatenáctým narozeninám. „Přišlo mi, že boxoval stylem vhodnějším pro profesionální box. Těžko říct, jestli je už ovlivněným bratrem,“ okomentoval vystoupení jednoho ze dvou ukrajinských hostí Soukup.

Kliment a Rizun nadělovali knockouty

Ta druhá se představila jen o pár minut později, přestože šlo o váhu do 76 kg. Důvod? V sedmdesátce udělal Patrik Kliment k radosti domácích fanoušků hodně krátký proces s Lidironem Klinakem. Ten trval přesně 178 vteřin, než po druhém počítání zamával německý trenér ručníkem na znamení vzdání souboje.

„Co k Páťovi říct? Prostě si odpočinul, zaměřil se jen a pouze na trénink, soustředil se na sebe, soupeř mu sedl. Věřím, že mu tohle vítězství pomůže i do dalších soubojů,“ usmíval se při komentování duelu dvou dvaadvacetiletých bijců Soukup.

Obrovský dojem na celou halu pak udělal již zmíněný druhý ukrajinský bijec – Arsen Rizun. Ten totiž vycvičil dvojnásobného stříbrného medailistu z německého šampionátu Hasana Özera naprosto dominantním výkonem.

Dvacetiletého bijce nejdříve nechal párkrát přesně zasáhnout, přečetl si jej, aby sám přesně trefil jeho bradu a poté už úřadovala v obrovské přestřelce jeho obrovská síla. Bum, bum, bum, bradu Özera zasahovala jeden čistý hák za druhým, až musel jeho trápení ukončit ringový prvním počítáním.

Rizun se s Özerem nemazlil.

Rizun se s Özerem nemazlil.

Německý mladík ještě dokázal v boji pokračovat, jenže po další nakládačce už rozhodčí raději souboj ukončil. Özer sice prokázal slušnou odolnost, ani jednou nepadl na podlahu ringu, když odcházel z ringu, asi ještě ani sám nevěděl, co se to vlastně stalo a proč je zrovna v Praze.

Naopak dvojnásobný medailista z ukrajinského šampionátu se mohl radovat ze 131. vítězství kariéry a halou se nesl uznalý šum. „Skvělý borec. To, jak soupeře zničil, ta jeho síla, to bylo opravdu působivé,“ řekl Soukup na konto Rizuna, který už v neděli odlétá s Iščenkem zpět do vlasti.

Za hranice bude cestovat také Matúš Strnisko, který se poprvé představil v dresu BigBoardu českým fanouškům na domácí půdě. A duel s Taronem Hanesjanem mu pořádně zhořkl. Devatenáctiletý německý bijec možná ještě vyhrál první kolo, ve kterém byl přesnější a aktivnější, jenže od druhého dějství se postupně uchyloval jen k chytání, klinčování a kouskování souboje.

Slovenský čtvrtfinalista nedávné evropské kvalifikace o olympijské hry v Riu tlačil, v posledním kole Hanesjana přejel, bodoví ale viděli v poměru 2-1 zvítězit Němce. „Necítím se jako poražený,“ hlesl po zápase smutný slovenský hrdina, kterého vybučením soupeře a především bodových podpořili i fanoušci.

„Už když jsem viděl, že je v ringu český sudí a na bodech Němec a dva Rakušané, tak jsem tušil, že to nedopadne dobře. Zvláště, když jsme jasně ovládli dva zápasy před tím. Myslím, že je tohle nefér, že na bodech by měli být vždy český a německý rozhodčí, aby se v ringu točili Rakušané,“ kroutil hlavou slovenský trenér Pavol Hlavačka.

A vzápětí dodal: „Tohle jediné negativum téhle soutěže. Když boxujeme v Německu, tak proti nám nastoupí polovina nizozemského nároďáku a oni si pozvou coby ‚nestranné‘ rozhodčí Nizozemce, se kterými se poté vítají jako s největšími kamarády? To je pak těžké!“ S jeho slovy souhlasil i Soukup: „Podle bodových ti dokážu už pomalu předem říct, jak to dopadne. Ale tak to je, prostě je to jejich soutěž. Je prostě o síle zákulisí a peněz.“

Mimochodem, abychom zachovali nestrannost: také přímo v hale u ringu sedící šéf německého svazu Jürgen Kyas viděl v tomto souboji vyhrát Strniska. A to dokonce všechna tři kola.

O vítězi tak musel už počtvrté ze šesti vystoupení BigBoardu v nejvyšší německé soutěži rozhodnout zápas supertíh, konkrétně domácího Daniela Táborského a německého šampiona Maxe Kellera.

Ve třetím setkání do roka a do dne to opět nevypadalo s nadějemi pražské „Mašiny“ dobře. Po prvním kole, které šlo za Kellerem, v tom druhém Táborský zabral a dokázal i díky fantastické atmosféře vyššího a těžšího soupeře přeboxovat. Drama až do konce, se vším všudy. Rozhodnout muselo posledních 180 sekund.

V nich už sice začal Táborský lehce ztrácet, jenže v čem měl navrch, to byla bojovnost. Duel ale nakonec rozseklo – a to doslova a do písmene – po nezaviněné srážce hlavami obočí pětadvacetiletého Němce. Na řadu tak přišlo dobodovávání.

Chvíle napětí.

Dramatická pauza spíkra, po které následovalo: „A v tomto duelu vítězí těsně 2-1 na body Daniel Táborský!“

Tentokrát ale těsnou výhru 2-1 na body slavil Táborský...

Tentokrát ale těsnou výhru 2-1 na body slavil Táborský...

BigBoard tak na šestý pokus mohl začít slavit bundesligovou výhru. A všichni věří, že ne poslední. „Pokud se přihlásí do dalšího ročníku, rád si s lidmi z BigBoardu sednu a proberu další spolupráci. Jsme nadmíru spokojení, je tu skvělá parta, máme tu vždy skvělé sparingy,“ těší se na další česko-slovenskou spolupráci Hlavačka.

„Kluci ze Slovenska parádně zapadli do naší party. To je ten důvod, proč Daník dokázal Kellera porazit. Protože tady bojuje. Sedí mu to, má rád fanoušky, nabudí ho to. Viděl jsi, jak všichni z týmu, co neboxují u dveří k šatnám fandí? A o tom to je. Chceme český box posouvat vpřed. Jsem na kluky moc hrdý,“ dmul se pýchou Soukup.

Jedním dechem ale dodal: „Patří velký dík našemu majiteli Dušanu Palcrovi, že nás finančně podporuje a že jsme dostali tuto šanci. Díky tomu se můžeme posouvat dále. V příštím roce ale musíme rozšířit realizační tým, abychom měli větší prostor a možnosti pro vyhledávání případných posil. Protože jen tak se můžeme měřit s tím nejlepším, co v Evropě zbylo mimo WSB a APB.“

KONEČNÁ TABULKA BOXERSKÉ BUNDESLIGY - 2015/16
1.SV Motor Babelsberg6511074-50
2.Nordhäuser SV642861-65
3.BSK Seelze Hannover624457-67
4.BC BigBoard Praha615258-68
  • 0Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky


REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz