Boston se ujal ve finále vedení, Jágr přihrál na gól

7:20aktualizováno  7:27
BOSTON - Hokejisté Bostonu porazili ve třetím utkání finále play off zámořské NHL Chicago 2:0 a po úvodní prohře se ujali vedení v sérii 2:1 na zápasy. Bruins uspěli doma ve vyřazovacích bojích posedmé za sebou. Góly vítězů obstarali v průběhu druhé třetiny útočníci Daniel Paille a Patrice Bergeron, jemuž nahrál Jaromír Jágr.

Bergeron (vlevo) a Seguin slaví gól ve druhém finále. foto: Reuters

Gólman Medvědů Tuukka Rask si připsal třetí vychytanou nulu v letošním play off, v součtu se základní částí pak již celkově osmou ve zkrácené sezoně, kterou načal v extraligové Plzni. "Velká výhra," prohlásil Rask v rozhovoru pro společnost NBC. "Teď si to můžeme užít, ale pak je třeba zapracovat ještě na pár věcech a jít do toho zase příští zápas," dodal. Čtvrtý duel se odehraje v noci na čtvrtek SELČ opět v bostonské TD Garden.

Chicago se muselo krátce před startem duelu vyrovnat s nečekanou ztrátou, když přišlo o slovenského kanonýra Mariána Hossu, jenž se podle informací klubu zranil při rozbruslení. Kouč Joel Quenneville to však následně popřel - Hossa má nespecifikované zranění v horní polovině těla a mohl by příště naskočit zpět. Jeho místo v sestavě zaujal Ben Smith, který měl ze základní části na kontě jediný start v sezoně.

V opatrné úvodní třetině vynikly šance Bergerona a bekhendový pokus Jágra, skončily ale shodně na brankáři Coreym Crawfordovi. Hodně zajímavá byla druhé přesilovka Jestřábů v 15. minutě. Nejprve minul svou tečí z bezprostřední blízkosti Jonathan Toews, na druhé straně neuspěl ani na dva pokusy domácí Rich Peverley a ještě hůře dopadl jeho spoluhráč Brad Marchand, když ujel sám na Crawforda, ale puk mu při pokusu o zakončení utekl. Forvard Medvědů pár sekund poté zlostí zlomil hůl o mantinel.

Dění ve druhé třetině nastínil ve 23. minutě přesně zakončující Paille, neboť Boston při jednobrankovém náskoku na ledě čím dál více vládl. Úspěšný střelec si navíc vynutil na konci 34. minuty faul Niklase Hjalmarssona, což vyústilo v 10 sekund trvající přesilovku Bostonu pět na tři. Tu sice ještě domácí nezužitkovali, ale už o pět sekund později našel Jágr excelentní přihrávkou Bergerona a ten s pomocí tyče zvýšil na 2:0.

"Byla to od 'Jagse' perfektní přihrávka," chválil českého veterána Bergeron. "Snažil jsem se uvolnit, věděl jsem, že přijde, jen jsem tam trochu zaváhal, neboť jsem nečekal, že přijde tak rychle. Naštěstí jsem ale dostal puk do branky," popsal Bergeron.

Jágr chvilku na to připravil Bergeronovi další příležitost, gólman Chicaga ale držel před druhou přestávkou alespoň malé naděje hostů na zvrat. Stihl totiž vychytat i Tylera Seguina, jenž se po obrovské šanci v další přesilovce zklamaně zakousl do své hole, a neuspěl ani David Krejčí.

Fanoušci Bostonu svému týmu věří.

Blackhawks mohl na startu třetího dějství vrátit do hry Patrick Kane, jenže Rask byl proti. Finský gólman poté ustál i šanci Andrewa Shawa v přesilovce, při závěrečné power play měl i kus štěstí, když rozezvučel tyč za jeho zády Bryan Bickell. Následně se právě Bickell stihl ještě poprat s domácím kapitánem Zdenem Chárou, ale výsledek se už nezměnil.

Rask tak nepustil gól od 12. minuty druhého zápasu v Chicagu, kdy ho překonal Patrick Sharp. "Je soustředěný od prvního dne play off," ocenil svého svěřence trenér Claude Julien. "Je tichý, soustředěný a klidný.

Někoho tak klidného jsem ještě neviděl. Všechnu svou energii dává do své hry," doplnil Julien. Ten si rovněž pochvaloval, jak se jeho týmu podařilo načasovat formu. "Právě teď hrajeme náš nejlepší hokej a to je to, co vám dává šanci vyhrát Stanley Cup. Nejsme ale příliš uspokojení, musíme v tom i nadále pokračovat," prohlásil Julien.

Chicago vyšlo podruhé v letošním play off gólově naprázdno, mohlo tedy jen sotva pomýšlet na úspěch. "Až sem jsme ale došli poté, co proti nám stáli nejlepší gólmani ligy. Myslím, že dnes jsme mu to však hodně usnadnili, mohl puky vždy najít a viděl tak na ně. Musíme se zlepšit a chodit více před branku," plánoval Joel Quenneville.

Finále play off NHL - 3. zápas

Boston Bruins - Chicago Blackhawks 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Paille (Kelly, Seguin), 35. Bergeron (Jágr, Chára). Rozhodčí: Rooney, Watson - Heyer, Murphy. Vyloučení: 6:5, navíc Marchand - Shaw oba 5 min. Využití: 1:0. Střely na branku: 35:28. Diváci: 17.565. Stav série: 2:1.

Sestavy:
Boston: Rask - Seidenberg, Chára, Boychuk, Ference, McQuaid, Krug - Horton, Krejčí, Lucic - Jágr, Bergeron, Marchand - Seguin, Kelly, Paille - S. Thornton, Peverley, Daugavinš. Trenér: Claude Julien.

Chicago: Crawford - Seabrook, Keith, Hjalmarsson, Oduya, Rozsíval, Leddy - Smith, Toews, Saad - P. Kane, Handzuš, Sharp - Shaw, Bolland, Bickell - Frolík, Krüger, Stalberg. Trenér: Joel Quenneville.