Boston je i bez dvou svých hvězd jednu výhru od finále NBA. Září nováček Tatum

8:59aktualizováno  9:42
BOSTON - Basketbalisté Bostonu drží v play off NBA domácí neporazitelnost a v sérii s Clevelandem se díky tomu na jedinou výhru přiblížili k postupu do finále. V pátém utkání o titul ve Východní konferenci Celtics zvítězili 96:83 a ujali se vedení 3:2 na zápasy. V pátek budou mít šanci na palubovce soupeře sérii ukončit a vybojovat první finálovou účast od roku 2010. Clevelandu naopak hrozí, že poprvé po třech letech pro tým skončí sezona před finále.

Basketbalisté Bostonu drží v play off NBA domácí neporazitelnost. foto: Reuters

Celtics vyhráli i desátý domácí zápas v letošním play off. Jejich lídrem byl dvacetiletý ligový nováček Jayson Tatum s 24 body, jen o rok starší Jaylen Brown přidal 17 bodů, zkušený Al Horford zaznamenal 15 bodů a 12 doskoků.

Hvězdný LeBron James byl na straně Celtics s 26 body nejlepším střelcem zápasu, k tomu doskočil deset míčů. Ale zavinil i šest z celkových 15 ztrát hostů a domácí obrana mu v poslední čtvrtině dovolila dát jen dva body. Jamese dělí jediná porážka od ukončení série sedmi účastí ve finále NBA.

Boston je už od prvního zápasu sezony bez hvězdného křídelníka Gordona Haywarda, který si pár minut po zahájení sezony zlomil kotník. Největší hvězda týmu, rozehrávač Kyrie Irving se zranil v průběhu sezóny, tým se ale i díky vynikajícímu trenérovi Bradu Stevensovi dokázal semknout a tažený mladou trojicí Tatum, Brown a Rozier doplněnou veterán pod košem Alem Horfordem je teď na prahu postupu do finále NBA.