Bolt se vrátil vítězstvím na stovce za 9,91, Špotáková třetí

22:17aktualizováno  22:53
ŘÍM - Fenomenální jamajský sprinter Usain Bolt vyhrál ve svém prvním startu po devíti měsících závod na 100 metrů na Diamantové lize v Římě v času 9,91 sekundy. O prvenství ale musel tvrdě bojovat, druhého v cíli krajana Asafu Powella předběhl až v závěru trati o dvě setiny. Oštěpařka Barbora Špotáková zahájila sezonu třetím místem a výkonem 63,32 metru z poslední série. Závod vyhrála Ruska Maria Abakumovová nejdelším hodem tohoto roku 65,40.

Usain Bolt. foto: Reuters

Oštěpařka Barbora Špotáková zahájila sezonu třetím místem a výkonem 63,32 metru z poslední série. Závod vyhrála Ruska Maria Abakumovová nejdelším hodem tohoto roku 65,40.

Špotáková litovala, že kvůli střevní viróze nemohla v minulém týdnu absolvovat první start na malém mítinku ve Schwandorfu. "Nervozita z prvního letošního závodu se tak přesunula právě do Říma na Diamantovou ligu. V prvních pokusech jsem byla nervózní, byly tím ovlivněny," řekla po závodu Špotáková. Házela prý bez jiskry. "Ale věřím, že v dalších závodech to bude lepší," prohlásila svěřenkyně Jana Železného.

Bolt ukončil loňskou sezonou předčasně po porážce od Američana Tysona Gaye, pak se potýkal s bolestmi zad a jeho aktuální forma byla velkou neznámou.

Organizátoři Zlaté tretry a diváci ostravského mítinku příští týden v úterý, kdy trojnásobný světový rekordman a olympijský vítěz poběží rovněž stometrový sprint, se mohou pravděpodobně těšit na lepší čas, než jaký vysoký Jamajčan předvedl v Římě.

Tam Boltovi totiž vůbec nevyšel start, od začátku závodu se pohyboval v polovině startovního pole daleko za Powellem. Ztrátu ale postupně stahoval a bývalého světového rekordmana předběhl na cílové šachovnici. Letos běžel rychleji než Bolt pouze jeho krajan Steve Mullings (9,90), který rovněž poběží v Ostravě.

Bolt byl nervózní
"Byl jsem nervózní, byl to můj první závod sezony. Možná se to projevilo, rozhodně to nešlo, jak bych si představoval," prohlásil Bolt. "V podstatě, když si uvědomím, že to vůbec nebyl povedený závod, tak vlastně musím být rád, že jsem vyhrál," prohlásil.

V Itálii, kde Powell vytvořil světový rekord v Rieti v roce 2007 výkonem 9,74 sekundy, běžel Bolt vůbec poprvé. Z deseti vzájemných soubojů jich nynější světový rekordman vyhrál devět. "Na konci už jsem trochu cítil únavu. Kdybych udržel rychlost, vyhrál bych," prohlásil Powell. "Možná jsem se na konci Usaina až příliš obával. Musím zapracovat na hlavě a koncentraci. Ale jsem rád, že vím, že na to mám," řekl Jamajčan.

Na mítinku padlo včetně hodu oštěpem sedm nejlepších výkonů roku. Keňanka Milcah Chemos Cheywaová zvládla závod na 3000 metrů překážek za 9:12,89, Maryam Džamálová z Bahrajnu vyhrála patnáctistovku v času 4:01,60, Francouz Renaud Lavillenie překonal v tyči 582 cm, britský trojskokan Phillips Idowu je v čele tabulek trojskoku výkonem 17,59 metru a závod na 5000 metrů vyhrál Etiopan Imane Merga (12:54,21).

Na čtyřstovce se pak jako první letos dostala pod padesát sekund Američanka Allyson Felixová (49,81), která navíc dokázala o 45 minut později v běhu na 200 metrů obsadit čtvrtou pozici. Naopak v ideální formě není mistryně světa Sanya Richardsová-Rossová, která se loni potýkala se zraněním stehenního svalu. V běhu na 400 metrů byla až pátá za 50,98.