Senzace. Bolt ve své rozlučce na stovce skončil až třetí. Vyhrál Gatlin před Colemanem

20:30aktualizováno  6. srpna 0:47
LONDÝN - Král je mrtev, ať žije král. Usain Bolt už není nejrychlejším sprinterem světa. Ve svém posledním závodě kariéry na 100 metrů na MS v Londýně skončil až třetí a vládu předal Američanovi Justinu Gatlinovi, který vyhrál v čase 9,92 s. Druhý skončil Gatlinův krajan Christian Coleman (9,94 s), který Jamajčana předstihl o setinu.

Usaina Bolta ve finále stovky porazili Američané Gatlin a Coleman. foto: ČTK/AP

Čtvrtkař Maslák je na MS v semifinále, Staněk a Šafránková ve finále

Třicetiletý Bolt, který se loučí s výjimečnou kariérou, zkompletoval svou medailovou sbírku ze světových šampionátů.

K jedenácti zlatým a dvěma stříbrným medailím přidal nejúspěšnější atlet historie první bronz. Na stovce byl poražen na mistrovství světa poprvé, v roce 2011 v Tegu ho o šanci na titul připravila diskvalifikace za předčasný start.

Justin Gatlin se sklání před Usainem Boltem.
Usain Bolt nestačil na Christiana Colemana (vlevo) ani na Justina Gatlina...

Světový rekordman měl ve finále stejně jako v rozběhu a semifinále špatný start a musel soupeře dotahovat.

Časem 9,95 sekundy vyrovnal svůj nejlepší letošní výkon a zaostal o jednu setinu za jednadvacetiletým Colemanem, který drží maximum této sezony výkonem 9,82.

Špatný start mě zabíjí

„Ten start mě zabíjí. Normálně se s každým dalším během zlepšuje, ale tentokrát se dohromady nedal. A to mě položilo,“ prohlásil Bolt.

„Bylo to těžké, trochu stresující. Ale stejně jako na jiných šampionátech jsem se snažil, jak se dalo,“ uvedl držitel nejlepšího času všech dob 9,58 sekundy z mistrovství světa v Berlíně v roce 2009.

Gatlin si vylepšil letošní maximum na 9,92 a stal se v 35 letech nejstarším mistrem světa na stovce. Titul na královské sprinterské trati vybojoval už v roce 2005 v Helsinkách, nyní se dočkal druhého.

Usain Bolt se jde pozdravit se svými fanoušky.

V očích se mu po doběhu zaleskly slzy, ale vítězné kolo si neužil. Od zaplněných ochozů londýnského stadionu se totiž dočkal pouze bučení, které ho kvůli dopingové minulosti provázelo při každém představování.

Oba Američané plochu rychle opustili a čestné kolo obcházel Bolt, jehož jméno ochozy skandovaly.

Chtěl jsem předvést víc

Ačkoliv byl dnes poražený, pouze Jamajčan mával fanouškům, děkoval jim za přízeň a ukazoval své typické gesto. Pro diváky Bolt zůstal králem.

„Tohle je úžasné místo, moc si těch lidí cením. Bylo to úžasné. Jsem jenom zklamaný, že jsem jim nepředvedl víc, ale tak to někdy chodí. Celé ty roky byla jejich podpora mimořádná,“ pochvaloval si Bolt londýnské publikum.

Usain Bolt se loučí se svou oblíbenou stovkou zvěrečným polibkem tartanu.

Před ním získal v roce 2012 tři ze svých osmi zlatých olympijských medailí. Na šampionátu by měl běžet ještě štafetu na 4x100 metrů.

Gatlin získal třetí zlato a celkově sedmou medaili z mistrovství světa.

Gatlin: Bučení jsem si nezasloužil

„Snažil jsem se soustředit, jak jen to šlo. Je to naprosto neskutečné, že se mi povedlo vyhrát. I když jsem vítěz, ten večer patří Usainu Boltovi,“ řekl v televizním rozhovoru Gatlin, který se po doběhu Boltovi na dráze poklonil.

„Je to největší šampion všech dob. Děkuji Usainovi, že jsem mohl závodit v jeho éře. Po závodě mi říkal, že jsem si to bučení nezasloužil,“ uvedl olympijský vítěz z roku 2004, který má za sebou čtyřletý trest za opakovaný doping.

„Lidi, co mě mají rádi, mi fandí. Fandí mi doma. A na to se soustředím,“ řekl Gatlin.

Justin Gatlin přijímá gratulace od Usaina Bolta.

V pozadí po finále zůstával stříbrný Coleman, i když je díky času 9,82 z červnového mítinku v Eugene letošní sprinterskou jedničkou.

„Nepřipadám si přehlížený, užil jsem si letos slušnou porci pozornosti poté, co jsem zaběhl solidní časy,“ ujistil americký mladík.

„Je to historický okamžik. Bolt posunul náš sport na úplně jinou úroveň. Když jsem vyrůstal, byl to můj idol. Je to čest s ním běžet,“ řekl Coleman.

Klučinová je po prvním dnu sedmiboje sedmá

Eliška Klučinová je po prvním dnu sedmiboje sedmá, po třech disciplínách figurovala dokonce na pátém místě. Kateřině Cachové patří 21. příčka.

Obě se musely vypořádat s dešťovou přeháňkou při výšce.

„Bylo nepříjemné, že na 189 začala najednou z ničeho nic nějaká vichřice. Chvíli teplo, chvíli zima. No, bylo to takový zvláštní,“ popisovala Klučinová, která dnes byla spokojená nejvíce s koulí. „Bylo to náročné,“ doplnila Cachová, kterou naopak koule zradila.

Eliška Klučinová.

Klučinovou v neděli čeká při oštěpu další zkouška operovaného ramena. Cítí se podobně jako před vícebojem v Kladně.

Pořád se nemůže dostat přes 40 metrů. Plánuje si vzít prášek proti bolesti. „Teď nemám co ztratit. Mělo by to být zdravý, a když se tam urvou srůsty, tak to bude akorát pro dobrou věc,“ řekla.

Vede Němka Carolin Schäferová, která po běhu na 200 metrů předstihla do té doby suverénní Belgičanku Nafissatou Thiamovou.

Juška neprošel do užšího finále

Český dálkař Radek Juška nedokázal na mistrovství světa v Londýně ve finále zopakovat skvělý výkon z páteční kvalifikace.

Ani jeden ze tří pokusů nebyl podle jeho představ, neprošel do užšího finále a 802 centimetrů z druhé série stačilo jen na desáté místo.

Radek Juška.

Juška si o jednu příčku vylepšil umístění z minulého šampionátu v Pekingu, ale po pátku mířil výš.

Z finálového vystoupení měl proto smíšené pocity. „Je mi to trošku líto, že to bylo až desáté místo. Jinak zase na druhou stranu spokojený jsem, že jsem aspoň předvedl dalších osm metrů,“ řekl po finále.

Čekal jsem, že na osmičku bude stačit míň

Neočekával, že se bude skákat tak daleko. Na postup do užšího finále bylo potřeba alespoň 817 centimetrů. „Čekal jsem, že do osmičky bude maximálně osm pět, něco takového,“ poznamenal český dálkař.

Finále - muži:

100 m (vítr -0,8 m/s): 1. Gatlin 9,92, 2. Coleman (oba USA) 9,94, 3. Bolt 9,95, 4. Blake (oba Jam.) 9,99, 5. Simbine (JAR) 10,01, 6. Vicaut (Fr.) 10,08, 7. Prescod (Brit.) 10,17, 8. Su Ping-tchien (Čína) 10,27.

Dálka: 1. Manyonga (JAR) 848, 2. Lawson (USA) 844, 3. Samaai (JAR) 832, 4. Meňkov (Rus.) 827, 5. Massó (Kuba) 826, 6. Š' Jü-chao 823, 7. Wang Ťia-nan (oba Čína) 823, 8. Tornéus (Švéd.) 818, ...10. Juška 802.

Disk: 1. Gudžius (Lit.) 69,21, 2. Stahl (Švéd.) 69,19, 3. Finley (USA) 68,03, 4. Dacres (Jam.) 65,83, 5. Malachowski (Pol.) 65,24, 6. R. Harting (Něm.) 65,10, 7. Urbanek (Pol.) 64,15, 8. Smikle (Jam.) 64,04.

Ženy - 10.000 m:

1. Ayanaová 30:16,33, 2. T. Dibabaová (obě Et.) 31:02,69, 3. Tiropová 31:03,50, 4. Nawowunaová (obě Keňa) 31:11,86, 5. Kruminsová (Niz.) 31:20,24, 6. Infeldová (USA) 31:20,45, 7. Cheptaiová (Keňa) 31:21,11, 8. Huddleová (USA) 31:24,78.

Sedmiboj - po prvním dnu:

1. Schäferová (Něm.) 4036 (100 m př.: 13,09 - výška: 186 - koule: 14,84 - 200 m: 23,58), 2. Thiamová (Belg.) 4014 b. (13,54 - 195 - 15,17 - 24,57), 3. Rodríguezová (Kuba) 3905 (13,60 - 195 - 13,45 - 24,42), ...7. Klučinová 3789 (14,03 - 186 - 14,80 - 24,72), 21. Cachová 3551 (13,37 - 174 - 11,84 - 24,56).

Zlato získal suverénní lídr letošních tabulek Jihoafričan Luvo Mayonga skokem dlouhým 848 centimetrů a skvěle završil svůj loňský návrat na dráhu po čtyřleté pauze zaviněné dopingem a problémy s drogami.

Čest amerických dálkařů zachraňoval stříbrem Jarrion Lawson (844 cm) poté, co v kvalifikaci selhali olympijský vítěz Jeff Henderson i halový mistr světa Marquis Dendy.

Třetí skončil další Jihoafričan Ruswahl Samaai za 832 cm a vytlačil ze stupňů vítězů Alexandra Meňkova, mistra světa z roku 2013 a jednoho z osmi ruských atletů, kterým se vyhnula dopingová aféra a mohou v Londýně startoval v rámci nezávislé výpravy.

Zlato z disku bere Litevec Gudžius

V hodu diskem se zlato z mistrovství světa po dvanácti letech vrací do Litvy. Nástupcem dvojnásobného olympijského vítěze Virgilijuse Alekny se stal Andrius Gudžius.

Favority zaskočil ve druhé sérii, když si vylepšil osobní rekord o šedesát centimetrů a výkon 69,21 m už nikdo nepřekonal.

Šestadvacetiletý Gudžius o dva centimetry předstihl lídra letošních tabulek Švéda Daniela Stahla, který jako jediný letos přehodil 70 metrů. Bronz získal překvapivě Američan Mason Finley.

Němec Robert Hartig, který před pěti lety v Londýně získal olympijské zlato, vyšel naprázdno, stejně jako obhájce titulu Polák Piotr Malachowski.

Desítku žen ovládla Etiopanka Ayanová

Běh žen na 10 tisíc metrů vyhrála v sólovém závodě světová rekordmanka a olympijská vítězka z Ria de Janeiro Almaz Ayanaová z Etiopie. Už v polovině trati utekla soupeřkám, protože jí jejich tempo připadalo příliš pomalé.

Druhou polovinu závodu také absolvovala téměř o minutu a půl rychleji než tu první. V cíli měla více než třičtvrtěminutový náskok, největší v historii běhů na světových šampionátech.

Definitivně tak převzala štafetu nejlepší světové vytrvalkyně od své krajanky Tiruneš Dibabaové, která desítku vyhrála třikrát na MS a dvakrát na olympiádě. Dnes svou kariéru ve 32 letech uzavřela stříbrnou medailí.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...