Bolt byl k neporažení i na dvoustovce. Vyhrál časem 19,66

19:07
MOSKVA - Jamajčan Usain Bolt získal na mistrovství světa v Moskvě druhé zlato. Běh na 200 metrů vyhrál v nejlepším čase sezony 19,66 sekundy a navázal na vítězství ze stovky. Nejslavnější atlet planety vybojoval již osmý světový titul v kariéře.

Usain Bolt foto: Reuters

Další titul může přidat ve štafetě na 4x100 metrů. Stříbro za ním vybojoval krajana Warren Weir v osobním rekordu 19,79.

Závod na 100 m překážek vyhrála nejrychlejší žena sezony Američanka Brianna Rollinsová v čase 12,44 a den před 22. narozeninami si připsala první velký mezinárodní úspěch. Rollinsová, která letos vylepšila americký rekord legendární Gail Deversové na 12,26, odsunula na druhé místo olympijskou šampionku Australanku Sally Pearsonovou, jíž nepomohl k obhajobě titulu z Tegu ani její nejlepší výkon v sezoně 12,50.

První zlato z velké akce v kariéře získala také ruská výškařka Světlana Školinová, když zvítězila v osobním rekordu 203 cm. Vylepšila třetí místo z loňských olympijských her a oplatila porážku ostatním medailistkám z Londýna krajance Anně Čičerovové a Američance Brigettě Barrettové. Jednička letošních tabulek Barretová skočila rovné dva metry, Čičerovová se výkonem 197 cm podělila o bronz se Španělkou Ruth Beitiaovou.

Maraton ovládl Uganďan Kiprotich

Mistrem světa v maratonu se stal ugandský běžec Stephen Kiprotich a navázal na olympijské vítězství z Londýna. Čtyřiadvacetiletý vytrvalec vyhrál závod v teplém slunečném počasí po drtivých nástupech v závěru v čase 2:09:51 se suverénním náskokem 21 sekund. Za Kiprotichem doběhli Etiopané Lelisa Desisa a Tadese Tola, kteří udrželi s Kiprotichem krok nejdéle.

Neúspěchem skončil závod pro vytrvaleckou velmoc Keňu, jejíž zástupci ovládli maraton na minulých třech světových šampionátech. Nejlepším Keňanem v cíli byl až devátý Peter Some. Na stupních vítězů chyběli keňští maratonci poprvé od roku 2005.

Etiopie se dočkala zlata v závodu žen na 5000 metrů, který vyhrála podruhé v kariéře Meseret Defarová. Dvojnásobná olympijská šampionka si zopakovala triumf z Ósaky 2007 a prodloužila svou medailovou sérii. Ve sbírce má ještě stříbro z Helsinek 2005 a bronzy z Berlína 2009 a Tegu 2011.

Ruské běžkyně ukončily americkou nadvládu ve štafetě na 4x100 metrů, kterou kvarteta USA ovládly na předchozích třech MS. Antonina Krivošapková odolala ve finiši náporu Franceny McCororyové a proběhla cílem v nejlepším čase roku 3:20,19. Američanky, kterým chyběla po zranění z finále dvoustovky hvězda Allyson Felixová, byly o 22 setin pomalejší.

Díky čtvrtkařkám vedou Rusové před závěrečným dnem soutěží medailovou bilanci se sedmi zlaty před USA, které nasbíraly šest vítězství. Česká republika je se dvěma zlatými a jedním bronzem společně s Ukrajinou na osmém místě.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.