Slavia ztrapnila na Letné Spartu třemi góly. Vypjaté derby nedohráli dva hráči

Tomáš Souček se raduje z gólu. foto: ČTK

PRAHA - Fotbalisté Slavie vyhráli ve šlágru 10. ligového kola v pražském derby na Spartě 3:0. Hosty poslal v 19. minutě do vedení Tomáš Souček z penalty, v 55. minutě si dal vlastní gól Michal Sáček a skóre uzavřel v 89. minutě Lukáš Masopust.
  17:20aktualizováno  20:04

Frýdek: Tohle derby jde za mnou, prohráli jsme jen kvůli mé dětinské chybě

Červenobílí dohrávali od 66. minuty bez vyloučeného Josefa Hušbauera, devět minut před koncem dostal červenou kartu i domácí Benjamin Tetteh.

Slavia vyrovnala nejvyšší výhru na Spartě v samostatné historii, o tři góly (4:1) zvítězila na Letné ještě v roce 2008.

Obhájce titulu z Edenu neprohrál v devátém soutěžním derby po sobě a dál vede tabulku o tři body před druhou Plzní.

Radost hráčů Slavie z prvního gólu.
Nicolae Stanciu se raduje z druhého gólu s Peterem Olayinkou.

Na sedmou Spartou mají červenobílí k dobru už 12 bodů. Slávisté protáhli soutěžní neporazitelnost na 22 soutěžních zápasů, naopak Letenští ztratili body ve třetím z posledních čtyř kol.

Slavia nastoupila s jedinou změnou oproti úternímu úvodnímu zápasu skupiny Ligy mistrů, v němž remizovala 1:1 v Miláně s Interem: v útoku dostal šanci Tecl.

Sparta překvapivě nasadila Hanouska, který měl původně kvůli zranění chybět několik týdnů.

Sparta - Slavia 0:3

Branky: 19. Souček z pen., 55. vlastní Sáček, 89. Masopust. Rozhodčí: Zelinka - Nádvorník, Paták - Ardeleanu (video). ŽK: Kanga - Hušbauer, Masopust, Bořil, Hovorka, Škoda. ČK: 81. Tetteh - 66. Hušbauer. Diváci: 17.292 (vyprodáno).
Sparta: Heča - Sáček, Kaya, Lischka, Hanousek (56. Plavšič) - Frýdek, Mandjeck - Hložek (69. Kozák), Kanga, Hašek (78. Trávník) - Tetteh.
Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Hovorka, Bořil - Souček - Masopust, Hušbauer, Stanciu (70. Zelený), Olayinka (90.+2 Hora) - Tecl (75. Škoda).

Při příchodu hráčů na trávník fanoušci naházeli na trávník stovky plyšáků.

Z původního protestu domácích příznivců proti bývalým sparťanům v dresu úřadujících mistrů se nakonec stala zčásti i charitativní akce, neboť plyšová zvířata poslali na hřiště ze svého sektoru i slávisté.

Sparta začala aktivněji, ale jako první zahrozili červenobílí po Coufalově střele těsně vedle v 15. minutě.

Za čtyři minuty už slávisté vedli. Rozhodčí Zelinka po zákroku Frýdka na Součka odpískal penaltu a sám faulovaný pokutový kop s přehledem proměnil. Reprezentační záložník skóroval už pošesté za posledních pět derby.

Vzápětí mohl přidat pojistku Olayinka, který ale zblízka minul. Sparta zahrozila až v závěru poločasu, kdy hosty dvakrát podržel gólman Kolář. Ve 39. minutě vyrazil Frýdkovu ránu a v nastavení vyškrábl Haškovu hlavičku.

Tři minuty po pauze vypálil Kanga a těsně minul. V 55. minutě udeřili znovu slávisté a ke gólu jim pomohlo štěstí.

Heča nedůrazně vyboxoval tečovaný centr před sebe a míč se po skrumáži dostal k Olayinkovi, jehož střelu mířící mimo branku tečoval pozadím do vlastní sítě ležící Sáček.

V 66. minutě svitla domácím naděje na obrat. Slávista Hušbauer trefil vysokou nohou Tetteha a po druhé žluté kartě byl vyloučen.

Domácí útočník se zároveň nacházel v ofsajdu. Sparta si ovšem v přesile počínala zoufale a až v 77. minutě protáhl Koláře střídající Plavšič.

Letenský zmar podtrhl Tetteh, který za ostrý faul na Hovorku dostal rovnou červenou kartu.

V 86. minutě mohl snížit Plavšič, ale v úniku napálil pouze Koláře. Naopak v předposlední minutě se dostal do brejku Masopust a přehodil gólmana Heču.

Boleslav vyhrála i šestý zápas doma

Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili v 10. kole první ligy Ostravu 2:0 a doma vyhráli i pošesté v sezoně.

M. Boleslav - Ostrava 2:0

Branky: 6. Tatajev, 49. Hubínek. Rozhodčí: Houdek - Mokrusch, Kříž. ŽK: Komličenko, Tatajev - Stronati, Smola. Diváci: 4324.
M. Boleslav: Stejskal - Křapka, Jakub Klíma, Tatajev, Fulnek - Bucha, Matějovský, Hubínek, Jiří Klíma (71. Túlio) - Mešanovič (87. Budínský), Komličenko.
Ostrava: Budinský - Fillo, Procházka, Stronati, Fleišman - Reiter, Jánoš (24. Hrubý), Šindelář, Holzer (54. Smola) - Kuzmanovič, Diop (68. Baroš).

O triumf Středočechů se postarali prvními brankami v ligovém ročníku Alexej Tatajev, pro něhož šlo o vůbec první trefu v soutěži, a Michal Hubínek.

Svěřenci trenéra Jozefa Webera jsou s 19 body třetí se čtyřbodovou ztrátou na Plzeň a vedoucí Slavii, která má k dobru večerní derby se Spartou.

Středočeši neprohráli v lize s Baníkem poosmé za sebou a celkově v posledních 21 domácích duelech v soutěži našli jediného přemožitele.

Ostrava, která venku prohrála v lize ve třetím utkání po sobě, nevyužila možnost posunout se v tabulce před Mladou Boleslav a je pátá o bod před Spartou.