Boleslav remizovala s Teplicemi a ve finále o Evropu vyzve Zlín

17:18
PRAHA - Zlín a Mladá Boleslav. Tyto dva týmy živí naději na pohárovou Evropu, neboť v semifinále prostřední skupiny Fortuna Ligy zdolaly Olomouc, respektive Teplice. Nyní si to ve finále této části rozdají spolu.

Smutnící olomoucký hráč Milan Lalkovič lituje nepovedeného řešení situace u pokutového území Zlína. foto: MAFRA

FK Mladá Boleslav - FK Teplice 1:1 (1:0)

Branky: 38. Komličenko - 47. Jeřábek. Rozhodčí: Petřík - Myška, Koval. Bez karet. Diváci: 1688. První zápas: 8:0, postoupila Mladá Boleslav.

M. Boleslav: Stejskal - Hašek, Jugas, Takács, Fulnek - Wiesner (79. Mašek), Tatajev (67. Ladra), Hubínek, Přikryl - Komličenko (56. Matějovský), Mešanovič.

Teplice: Diviš - Vondrášek, Čmovš, Jeřábek, Krob (46. Bezdička) - Žitný (89. Ondrášek), Trubač - Jindráček, Radosta (77. Mustafič), Moulis - Hora.

Ve 14. minutě vystřelil z hranice vápna Trubač, jehož střelu domácí obrana zblokovala na roh. O tři minuty později zamířil domácí Wiesner z šestnáctky těsně mimo branku. Ve 20. minutě Přikrylův pokus do horního růžku branky vychytal Diviš. Za šest minut pálil teplický Moulis do boční sítě.

V 38. minutě otevřeli domácí skóre. Hubínek našel ve vápně Fulneka, který vybídl před brankou Komličenka ke snadnému zakončení. Třiadvacetiletý Rus se trefil v posledních pěti vzájemných utkání v lize. Celkově se Komličenko zapsal mezi střelce počtvrté za sebou.

Dvě minuty po přestávce srovnal po Moulisově rohovém kopu Jeřábek. V 55. minutě mohl domácím vrátit vedení Wiesner, jehož hlavička však skončila na břevně.

Souboj Pavla Čmovše z Teplic a Nikolaje Komličenka z Boleslavi.

O čtyři minuty později zaváhal Diviš v souboji s Wiesnerem, který přihrál Mešanovičovi, ale střelu bosenského útočníka do odkryté branky zblokoval na roh Jeřábek. Ve 72. minutě se Diviš zaskvěl po Takácsově střele zblízka. Neujala se ani Mešanovičova hlavička v 85. minutě a Maškova přízemní střela z vápna o tři minuty později.

Teplice nevyhrály v Mladé Boleslavi posedmé za sebou, ale počtvrté za sebou tam remizovaly. Celkově Teplice nevyzrály na Středočechy v desátém souboji po sobě. Mladá Boleslav z posledních 13 ligových duelů prohrála jediný.

Olomouc dotahovala, jenže pozdě

Sigma Olomouc - Fastav Zlín 3:2 (1:2).

Branky: 26. Lalkovič, 66. Nešpor, 68. Houska - 1. Podio, 30. Džafič. Rozhodčí: Klíma - Kříž, Novák. ŽK: Pilař, Zahradníček - Bačo, Gajič, Podio, Hlinka, Železník. ČK: 90. Železník. Diváci: 4168. První zápas: 0:1, postoupil Zlín.

Olomouc: M. Buchta - Chvátal (40. Falta), Beneš, Jemelka, Vepřek - Zahradníček, Plšek, Dvořák (46. Nešpor), Houska, Lalkovič (61. Pilař) - Yunis.

Zlín: Rakovan - Bačo, P. Buchta, Gajič - Holík, Podio (90.+1. Vyhnal), Hlinka, Jiráček - Džafič (79. Slaměna), Čanturišvili (88. Železník) - Poznar.

Klíčová pasáž dvojutkání nastala hned v první minutě. Holík odcentroval zprava do prostoru malého vápna, Chvátal míč lajdácky odkopl přímo na nohu Podia, který jej po 47 vteřinách poslal do sítě. V tu chvíli bylo jasné, že na Hané se nebude poprvé v historii samostatné české ligy prodlužovat. Sigma potřebovala k postupu dát tři góly a nezbylo ji nic jiného než otevřít hru ještě více, než měla v plánu.

V deváté minutě se do slibné střelecké pozice dostal Dvořák, ale vystřelil jen slabě. Další útoky postrádaly finální přesnost a také moment překvapení. Ale jen do 26. minuty, kdy Houska krásným pasem za obranu Zlína našel Lalkoviče, který prostřelil Rakovana.

Jenže místo psychické vzpruhy se Sigma dočkala pravého opaku. Další rychlý brejk takticky skvěle připraveného Zlína sklepl Poznar v pokutovém území za sebe a Džafič jej znovu uklidil k tyči.

Domácí se těžce vzpamatovávali z druhého úderu. Ve druhé půli vsadili vše na útočnou kartu, ofenzivu posílil Nešpor, ale hlavičkou ve slibné pozici jen potvrdil, že problémem Sigmy je proměňování šancí.

Slavící hráč Olomouce David Houska.
Zákrok zlínského brankáře Matěje Rakovana.

Zlín si tvrdil svoji muziku a poctivě bránil. Využíval každé možnosti k rychlým brejkům a měl i víc šancí než nervózní domácí. Poznar nejprve hlavičkoval do Buchty, posléze pálil těsně vedle, další náznaky příležitostí vypracovával na pravé straně Holík.

Zásadní obrat ve skóre a vývoji hry nastal v 66. minutě. Nejprve Nešpor na hranici ofsajdového postavení přeloboval Rakovana, o dvě minuty později dorážel po brejku Houska a Sigma byla rázem nejen na koni, ale hlavně jeden gól od postupu.

Závěr zápasu byl ve znamení velkého tlaku probuzené Olomouce. Do slibné pozice se dostal Nešpor, ofenzívu řídil aktivní Pilař, v nastavení trefil tyč Beneš, což byla olomoucká tečka za sezonou.