Boleslav i Sparta postoupily

21:44
ODENSE - Oba čeští zástupci v Poháru UEFA se radují z postupu. Mladá Boleslav dokázala v Itálii oplatit Palermu porážku a zvládla i penaltové rozuzlení utkání. Stejným způsobem postoupila i Sparta, která po remíze 0:0 také měla pevnější nervy v penaltovém rozstřelu.

Jan Kysela z Mladé Boleslavi (vlevo) bojuje o míč s Cirem Capuanem. foto: ČTK

Hrdinou zápasu v Palermu se stal Tomáš Sedláček, který v závěru poslal zápas do prodloužení a následně proměnil rozhodující penaltu.

Sparta znovu nedala gól
Trenér Bílek se po prvním bezbrankovém utkání rozhodl pro "brejkové" složení útoku, v němž chyběl Došek. Po úvodním menším náporu domácích se Sparta snažila hrát především kombinacemi, díky kterým měla častěji míč na kopačkách. Domácí sice v deváté minutě zahrozili po Řepkově zaváhání, ale Kisel včasným skluzem Nielsena o míč připravil.

Poté patřila hra spíše českému celku, Odense totiž znovu vsadilo na svůj defenzivní styl z prvního utkání. Hosté se však dostávali do šestnáctky hodně složitě, spíše se pokoušeli o střely ze střední vzdálenosti. Slepička i Kladrubský ale mezi tyče zamířit nedokázali, stejně dopadla i rána Brezinského. Ve 21. minutě hosté přece jen našli zbraň, jak se dostat za soupeřův obranný val, ale Slepičkův pokus znovu mířil mimo.

Libor Došek (vlevo) v souboji s Chrisem Sorensenem.Odense hrálo hodně jednoduše, při získání míče se snažilo dostat dlouhými míči za sparťanskou obranu, ale ta byla pozorná. Ve 30. minutě sice stadion zahučel po ráně Bisgaarda, ale Poštulka se nemusel za nepřesným pokusem ani podívat. Dramatičtější byl závěr prvního poločasu, v němž Sparta promarnila několik možností. Nejprve si dali domácí málem vlastní gól po rohu, ale Onyszko reflexivním zákrokem svoje barvy zachránil. Vzápětí po další akci z levé strany mířil vedle z dobré pozice Abraham.

Při penaltách selhal Helveg
Domácí prožili okamžiky hrůzy, protože po jednom ze soubojů zůstal ležet na hřišti Nielsen. Podle prvních informací si fotbalista stěžoval na zranění páteře a sanitka ho odvezla do nemocnice. Pokračovalo se po čtyřminutové prodlevě a v závěru měli blíže ke gólu domácí po hlavičce Laursena, kterou Poštulka jen těžko stahoval do náručí.

V druhém poločase se dění na hřišti výrazně změnilo, domácí zvýšili aktivitu a Sparta prožívala těžké chvíle v hluboké defenzivě. Záloha nedokázala udržet míč dostatečně daleko od Poštulky. Trenér Bílek reagoval stažením Sylvestreho a příchodem Koláře, zanedlouho se dostal na hřiště i Došek místo Slepičky. Nápor Odense začal slábnout až v poslední čtvrthodině normální hrací doby, ale Sparta byl dál v útlumu a mohla být ráda, že zápas dospěl prodloužení.

Do něj poslal Bílek záložníka Horvátha a jeho přítomnost hned byla znát. V 97. minutě našel v šestnáctce Doška, jehož vysoký míč musel brankář hodně složitě likvidovat, a vzápětí se dostal čerstvý muž ke střele, kterou Onyszko kryl. Sparta měla navrch i v dalších minutách, domácí najednou předváděli zakřiknutý výkon, hrálo se vesměs na jejich polovině.

Ve 108. minutě si připsal další střelecký pokus Horváth, ale jeho technický trestný kop Onyszko vystihl. Sparta stále měla častěji míč na kopačkách, režisérská taktovka Horvátha byla stále důležitější a přibývalo standardních situací v okolí domácího trestného území. Ale když se domácí dostali na dostřel sparťanské branky, byli nebezpeční - nejvíce ve 117. minutě, kdy musel ránu Bechary stáhnout Poštulka.

Stejně ale došlo na penalty a domácí hned úvodní dvě neproměnili - první šla vedle, druhou chytil Poštulka. Ale po Horváthově přesné ráně přišly i dva nevydařené pokusy Sparty, Brezinský trefil jen tyč a Doška gólman vychytal. Rozhodnutí padlo až v šesté sérii. Nejzkušenější domácí hráč Thomas Helveg, někdejší hvězda Interu a AC Milán, v souboji proti Poštulkovi neuspěl. Naopak Kadlec měl pevné nervy a otevřel Spartě dveře do dalšího kola.

Výsledky:
U.S. Cittá di Palermo - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:0, 0:1), 2:4 na penalty

Branka: 90+3. Sedláček. Penalty proměnili: Barzagli, Jankovič - Holub, Matějovský, Rajnoch, Sedláček. Neproměnili: Cavani, Caserta - Rolko.
Rozhodčí: Iturralde González - Alonso Fernandez, Del Palomar (všichni Šp.). ŽK: Simplicio, Capuano, Diana - Táborský, Kalina, Matějovský. ČK: 23. Guana (Palermo). Diváci: 6335. První zápas 1:0, postupuje Mladá Boleslav.
Sestavy:
Palermo:
Agliardi - Cassani, Rinaudo, Barzagli, Capuano - Migliaccio, Simplicio, Tedesco (71. Diana) - Bresciano (90. Caserta), Cavani - Amauri (83. Jankovič). Trenér: Colantuono.
M. Boleslav: Miller - Voříšek, Rolko, Kopic - Sedláček, Matějovský, Rajnoch, Poláček (53. Kalina) - A. Mendy, Kysela (80. Holub), Táborský (73. Vaněček). Trenér: Ščasný.

BK Odense - Sparta Praha 0:0, 3:4 na penalty
Penalty proměnili: Bechara, Bisgaard, Laursen - Horváth, Kisel, Kladrubský, Kadlec. Penalty neproměnili: Sörensen, Borring, Helveg - Brezinský, Došek. Rozhodčí: Jegorov - Chodějev, Barabaš (všichni Rus.). ŽK: Christensen, Bechara, Tröst, Jacobsen - Pospěch, Kisel, Řepka, Kladrubský. Diváci: 10.565. První zápas 0:0, postupuje Sparta Praha.
Sestavy:
Odense:
Onyszko - Tröst, Sörensen, Christensen, Laursen - Bisgaard, Andreasen, Helveg, Borring - Timm (46. Jacobsen, 100. Säternes), Nielsen (39. Bechara). Trenér: Olsen.
Sparta: Poštulka - Pospěch, Brezinský, Řepka, Kadlec - Kladrubský, Sylvestre (66. Kolář) - Kisel, Abraham (91. Horváth), Kulič - Slepička (73. Došek). Trenér: Bílek.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...