Bojový úkol pro české juniory zní jasně: porazit Dány, vyhnout se Kanadě

12:50
MONTREAL - Čtyři body. Taková je dosavadní bilance české dvacítky na světovém šampionátu hokejistů v Kanadě. Svěřenci trenéra Jakuba Petra ukázali, že dokážou porazit i tým ze světové špičky.

Budou takto čeští mladíci slavit také proti Dánům? foto: Reuters

Na úvod turnaje si vyšlápli na obhájce titulu z Finska (2:1). Nadšení však poněkud přibrzdil zápas se Švýcarskem (3:4 v prodloužení).

Kouč dvacítky Petr: Po gólu na 1:3 se zdálo, že je zápas ztracený, kluci ale dřeli dál

Na rozdíl od minulých let nemá česká parta v čele výraznou osobnost, chybí jména jako David Pastrňák, mladíci ale mohou vyniknout týmovostí.

V zápase se Švýcarskem mužstvo našlo ofenzivního lídra, který pomohl, když to bylo nejvíce potřeba. Češi prohrávali ještě deset minut před koncem o dvě branky, pak ale Filip Chlapík dvojicí gólů zlomil slabou produktivitu mužstva a zajistil týmu zisk bodu.

Klíč? Disciplinovanost

V obou zápasech byl zásadní rozdíl. Zatímco proti Finsku se hokejisté České republiky nechali vyloučit pouze jednou, v utkání se Švýcarskem neudrželi nervy na uzdě a strávili na trestné lavici hned čtrnáct minut. V mnoha případech za zbytečné zákroky...

„Hodně mě štve velký počet vyloučených. Když jdou navíc takhle za sebou, dřív nebo později vás soupeři potrestají,“ zlobil se kouč Petr.

A soupeř trestal dvakrát...

„Byli jsme nedisciplinování a to nám bralo spoustu sil. Ztracený bod nás mrzí,“ uznal obránce František Hrdinka.

O tom, jak klíčové momenty oslabení představují, se přesvědčili také Finové. Ti si sice v zápase s Dánskem vypracovali od úvodních minut značnou herní převahu, přesto hned v prvním oslabení inkasovali. Dánsko nakopnuté vstřelenou brankou poté pozorně bránilo a nakonec zvítězilo 3:2.

Česká hokejová dvacítka se raduje z vítězství nad Finy.
MS do 20 let: Švýcar Calvin Thurkauf před Jakubem Škarkem.

A právě Dánové se dnes s Čechy utkají.

Tým kolem kapitána Filipa Hronka bude muset hrát disciplinovaně. V utkání se Švýcarskem si na vlastní kůži vyzkoušel, jak těžce se dotahuje zápas proti důsledně bránícímu soupeři.

Vyrovnaná skupina

Čtyři body v tabulce skupiny znamenají solidní start turnaje, zvláště vzhledem k tomu, že Finové na první zisk stále čekají. V současné situaci stačí ve dvou zápasech Česku získat alespoň dva body, aby mělo jasný postup do čtvrtfinále nezávisle na soupeřích.

Právě zápas s Dánskem bude pro Českou republiku klíčový. Pokud by Češi zvítězili, kromě postupu by si také zajistili, že ve čtvrtfinále takřka jistě nenarazí na suverénní Kanadu, která navíc hraje na domácí půdě.

Naopak jakékoliv zaváhání by skupinu ještě více zamotalo a místo o první příčku v tabulce by čeští mladíci v posledním utkání se Švédskem hráli o samotný postup.

Kvasnička mimo hru

V dobrém rozpoložení se ukázal brankář Jakub Škarek. Přestože je v sedmnácti letech jedním z nejmladších hráčů šampionátu, zápas s Finskem zvládl s přehledem a chyb se vyvaroval také proti Švýcarsku.

Značného šrámu však doznala česká defenziva. S turnajem se definitivně rozloučil David Kvasnička, který se zranil v úvodu prvního zápasu. Do té doby přitom nastupoval v první obranné formaci.

Vzhledem k neúprosnému losu tak museli Češi odehrát dva duely během zhruba dvaceti hodin pouze se šesti beky, což duel se Švýcary rovněž poznamenalo. Mimochodem, dvě utkání v takto krátkém sledu žádný jiný tým na turnaji během skupinové fáze sehrát nemusí.

Až ve středu se svěřenci trenéra Jakuba Petra dočkali volna. Dnešní důležitý zápas s Dánskem (od 19.00) ukáže, zda české dvacítce pomohl.

„Den pauzy nám bude každopádně užitečný k tomu, abychom si vyčistili hlavy,“ je přesvědčený Chlapík. „Musíme teď hrát ještě více organizovaně,“ dodal.