Bohemians zdolali Liberec, o vítězství rozhodl Vodháněl. Plzeň ubojovala výhru s Příbramí

Hráči Plzně se radují z gólu. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Fotbalisté Bohemians 1905 porazili v 8. kole první ligy Liberec 2:1 a ani počtvrté v sezoně v Ďolíčku neprohráli. Třetí domácí triumf Pražanů zařídil dvěma góly Jan Vodháněl. Za hostující Slovan, který prohrál po dvou předchozích výhrách v soutěži, skóroval Oscar. "Klokani" zdolali v lize Severočechy po pěti zápasech.
  17:47aktualizováno  21:11

První poločas dlouho žádné vzrušení nenabídl. Bohemians se snažili hrozit dlouhými auty do vápna, ale žádný z nich nepřinesl ohrožení Nguyenovy branky. V 26. minutě odcentroval Vacek na zadní tyč na Vodháněla, který na míč nedosáhl.

Ve třetí minutě nastavení prvního poločasu Hůlka po Jindřiškově centru prodloužil míč na Krcha, který hlavou překonal Nguyena. Kvůli Krchově ofsajdu však gól neplatil.

Neuznaná branka nemrzela „Klokany“ dlouho. Pět minut po změně stran se ve středu hřiště ujal balonu Vodháněl, jenž se zbavil pěti protihráčů, naběhl si do pokutového území a střelou na bližší tyč otevřel skóre. Dvaadvacetiletý odchovanec Mladé Boleslavi zaznamenal první ligovou trefu.

V 69. minutě Slovan využil první šanci a srovnal. Malinský našel ve vápně osamoceného Oscara, který zakončením ze vzduchu pokořil brankáře Fryštáka.

O deset minut později si domácí málem vzali vedení zpátky. Podaný nacentroval do vápna na Ugwua, jehož hlavičku Nguyen vytěsnil na roh.

V 87. minutě se Bohemians dočkali. Ugwu si poradil se dvěma hostujícími hráči a tváří v tvář Nguyenovi se místo kličky rozhodl pro přihrávku na nabíhajícího Vodháněla, jenž druhým gólem v utkání zařídil „Klokanům“ plný bodový zisk.

Zraněný Daniel Pudil (uprostřed) z Boleslavi.
Zleva Jakub Klíma z Boleslavi a Jan Kalabiška ze Slovácka.

Boleslav vyrovnala v závěru

Mladá Boleslav přijela na jih Moravy bez kanonýra Komličenka, o jehož služby projevil zájem nejmenovaný klub a o víkendu probíhala jednání o jeho případném odchodu z Mladé Boleslavi.

I bez svého nejlepšího střelce začala Boleslav lépe, rychlou kombinací dokázala přečíslit obranu Slovácka. Po Buchově centru musel Kadlec do skluzu, aby se k míči nedostal volný Mešanovič.

Domácí získávali půdu pod nohama pomalu, ale ve 20. minutě si vytvořili první velkou šanci utkání, když po Kalabiškově centru hlavičkoval zcela volný Zajíc, ovšem Šeda míč za svá záda nepustil.

To ovšem neplatilo o standardní situaci z 32. minuty. Míč zleva perfektně kopl Havlík a ještě precizněji ho uklidil do sítě stoper Hofmann. V rušném závěru poločasu měl na kopačce vyrovnání Mešanovič, ale z hranice pokutového území mířil těsně vedle.

Hned první akce druhé půle skončila gólem domácích po střele Havlíka z dvaceti metrů, jenže radost domácím překazil zvednutý praporek asistenta, signalizující, že Šašinka v ofsajdu údajně bránil ve výhledu Šedovi. Na utkání ale nebyl videorozhodčí, který by tento moment mohl objasnit.

Další průběh hry se nesl ve znamení boleslavské snahy o vyrovnání. Hlavička Jakuba Klímy ale neměla razanci, míč v klidu lapil Trmal. Další pokus Jiřího Klímy už měl přesnost i tvrdost, ovšem Trmal byl u tyče včas.

V 70. minutě mohl náskok domácích navýšit Petržela, ale jeho vyloženou šanci zlikvidoval Šeda. Gólman Boleslavi se stal i hrdinou dalšího okamžiku o minutu později, kdy zlikvidoval Hofmannův pokutový kop, odpískaný za faul na Šimka.

V závěru utkání hosté vystupňovali svůj tlak, ale obrana domácích stála na pevných základech. To však neplatilo v nastavení zápasu, kdy centr Ladry zblízka protlačil do sítě Jiří Klíma a stanovil tak remízový výsledek duelu.¨

Plzeň s Příbramí nezaváhala

Hosty poslal v 21. minutě do vedení uzdravený Michael Krmenčík, ve 34. minutě sice srovnal Marko Alvir, ale devět minut před koncem rozhodl Jan Kopic. Domácí dohrávali od 88. minuty bez vyloučeného Jana Rezka. Příbram neporazila Plzeň v lize už 12 utkání po sobě a doma v součtu s baráží utrpěla první prohru po devíti zápasech.

V plzeňské sestavě překvapivě nechyběl útočník Krmenčík, který v minulém kole proti Opavě utrpěl svalové zranění a podle původních prognóz měl být mimo hru několik týdnů. Šestadvacetiletý reprezentant by tak mohl být dodatečně povolaný k nadcházejícím zápasů národního týmu v evropské kvalifikaci v Kosovu a v Černé Hoře, zatím je totiž jen mezi náhradníky.

Jako první zahrozila Příbram. Po spolupráci bývalých plzeňských hráčů hlavičkoval ve třetí minutě Rezek po Zemanově centru nad. V 21. minutě otevřeli skóre hosté. Kopic vysunul kolmicí Řezníka, který přihrál Krmenčíkovi, ten se obtočil kolem obránce a s přispěním domácího Treglera překonal Boháče. Hostující útočník dal svůj pátý soutěžní gól v sezoně.

Viktoria ožila a ihned mohla zvýšit, Limberského střela však skončila těsně vedle. Ve 34. minutě domácí srovnali. Zeman zpracoval vysoký křížný pas, nacentroval a nehlídaný Alvir hlavou nedal šanci bývalému gólmanovi Příbrami Hruškovi. Chorvatský záložník se v české lize trefil podruhé.

Hosté si ještě do pauzy mohli vzít vedení zpět, Řezník ale na zadní tyči Hořavův centr z přímého kopu přeběhl a míč skoro nezasáhl. Západočeši na startu druhé půle soupeře zatlačili a sevřeli ho před jeho vápno. Krmenčík však v 53. minutě hlavičkoval a poté jeho tečovaná střela skončila na vnější části tyče.

Po následném rohu v 64. minutě ve výborné pozici pálil Hořava nad. Domácí držel brankář Boháč. V 72. minutě vyrazil Kalvachovu střelu a chvíli nato vychytal i osamoceného Čermáka.

O pět minut později se Příbram vymanila ze sevření a Škoda dokonce dostal míč do sítě, gól však nemohl platit kvůli ofsajdu. Na opačné straně na Hlouškův pas těsně nedosáhl Chorý, ale v 81. minutě už hosté skórovali. Z rohu vápna napřáhl Kopic a mírným Soldátovou tečí přehodil Boháče.

Reálnou naději na zvrat vzalo domácím v 88. minutě vyloučení Rezka po druhé žluté kartě. V nastavení ještě ve velké šanci selhal hostující Chorý.