Bohemians udolali Slovácko a ve finále o Evropskou ligu vyzvou Boleslav, Liberec se vyhoupl na čtvrté místo

Hráči Bohemians se radují z výhry. foto: ČTK

České Budějovice - Fotbalisté Mladé Boleslavi se stali v ligové nadstavbě prvními finalisty skupiny o Evropu. Středočeský tým v odvetě semifinále zvítězil v Českých Budějovicích 2:0 a stvrdil postup po úvodní domácí výhře 2:1. Hosty poslal do vedení v sedmé minutě Jaroslav Zelený a pojistku přidal po pauze Jiří Klíma. Mladá Boleslav si ve finále skupiny o Evropu zahraje s vítězem dvojutkání mezi Bohemians 1905 a Slováckem. Českobudějovickému nováčkovi soutěže sezona skončila.
  16:55aktualizováno  22:15

V sestavě Jihočechů nakonec nechyběl kapitán Sivok, který kvůli zranění nedohrál úvodní zápas v Boleslavi. Domácí začali aktivněji a hned v druhé minutě měl možnost Čolič, který však tvrdou ranou nepropálil brankáře Šedu.

Hosté soupeřův úvodní nápor ustáli a v sedmé minutě z první šance udeřili. Na roh si naskočil Zelený a z poměrně velké dálky hlavičkou k tyči překonal Křížka, který znovu nahradil zraněného Drobného. Mladoboleslavský bek v lize skóroval poprvé listopadu 2017.

Ve 13. minutě po stříleném centru z přímého kopu od Mršiče musel zasahovat hostující brankář Šeda, jinak ale Jihočeši v první půli příliš nehrozili. Sice častěji drželi míč, ale hra do zatažené mladoboleslavské obrany jim nešla.

Na začátku druhé půle po odehrání balonu přepadl přes domácího gólmana Janošek, sudí Hrubeš ale po zhlédnutí situace na videu penaltu neodpískal. Kouč Dynama Horejš poslal po pauze na trávník střídající Havelku s Táborským, který si v 57. minutě naskočil na centr, ale hlavičkoval vedle.

V 64. minutě po střele hostujícího Janoška tečoval míč mimo Křížkův dosah Jiří Klíma. Asistent odmával ofsajd, sudí Hrubeš ale po poradě s videorozhodčím branku uznal.

Nadstavba první fotbalové ligy - odvetné semifinále skupiny o Evropu mezi SK...
Hráči Bohemians se radují z výhry.

Domácí už neměli síly na to, aby zápas ještě zdramatizovali. Mladoboleslavští si závěr v poklidu pohlídali a dál tak mohou pomýšlet na zopakování loňského roku, kdy skupinu o Evropu pro sedmý až desátý tým po základní části vyhráli a následně přes kvalifikační utkání o Evropskou ligu prošli do pohárů.

Vítězství Bohemians řídil Mosquera

Navzdory limitu 5000 osob na sportovních akcích kvůli omezením proti nemoci covid-19 mohlo ze stavebních důvodů zavítat do Ďolíčku jen 1350 fanoušků. Domácí „kotel“ se opticky zaplnil více než z poloviny a neustále „Klokany“ poháněl vpřed. Jako už tradičně po koronavirové pauze nechybělo za branami stadionu několik příznivců se štaflemi.

V hostující brance si ve 24 letech odbyl ligový debut Nemrava a na lavičce zůstal zkušený obránce Kadlec. Kapitán Pražanů Jindřišek si připsal 350. start v nejvyšší soutěži.

Slovácko začalo odvetu výborně a po 91 sekundách skórovalo. Divíškovu přihrávku Jurečka ve vápně šikovně usměrnil k tyči za bezmocného brankáře Valeše. Hosté v tu chvíli potřebovali k postupu ještě gól.

Domácí se snažili okamžitě odpovědět, jenže Nečas zakončil vedle. Na opačné straně Sadílkova přízemní střela zamířila mimo branku. Po více než půlhodině vypálil Vodháněl z úhlu z přímého kopu jen do gólmana.

Vzápětí si Valeš poradil s nepříjemnou Jurečkovou střelou k tyči zpoza šestnáctky a o chvíli později Kohútova dělovka skončila mimo. V závěru první půle vypálil z hranice vápna Nečas, ale Nemrava jeho pokus vytáhl.

Po změně stran si Nemrava poradil s Hronkovou střelou, Vackův pokus zase zamířil nad. Poté Vodháněl zblízka ve skluzu nezužitkoval rychlý brejk domácích. V další šanci Hronkova střela prosvištěla kolem branky. Na druhé straně vystrašilo Valeše Juroškovo zakončení.

Závěr pro domácí fanoušky přinesl doslova infarktové momenty. Nejdříve Sadílek zblízka neprostřelil Valeše a vzápětí Mosquera po samostatném úniku v první minutě nastavení srovnal.

Slovácko se hnalo za prodloužením a málem na něj dosáhlo, jenže Kalabiškova tečovaná střela skončila na břevně. Na následný roh si naběhli všichni hostující hráči včetně Nemravy, čehož využil Mosquera, který poslal míč do opuštěné branky. Bohemians porazili v lize Slovácko potřetí za sebou 2:1 a v nejvyšší soutěži s ním neprohráli posedmé po sobě.

Vršovický celek začne finále skupiny o Evropu příští sobotu na hřišti loňského vítěze této fáze Mladé Boleslavi. Odveta se v Ďolíčku odehraje o tři dny později.

Liberec poskočil na čtvrté místo

Do hlediště se při limitu 5000 osob a vzhledem k dalším omezením kvůli novému koronaviru dostalo 2488 diváků a mezi nimi nechybělo pár hostujících fanoušků. V Liberci začala před utkáním bouřka a v první půli se hrálo za stálého deště.

Ostrava sice více držela míč, ale šance si vytvářel Liberec. Hrozil především Kuchta, který byl pro Baník hlavní útočnou hrozbou při absenci domácí ofenzivních opor Malinského s Balutou. Severočechům kvůli žlutým kartám scházel i hlavní kouč Hoftych, jenž sledoval zápas z hlediště.

První velkou možnost měl Kuchta v 11. minutě, kdy zblízka trefil jen Laštůvku. Hostující gólman vyhrál souboj s Kuchtou i v 37. minutě, kdy útočníkův oblouček dokázal lehce přizvednout na břevno. O chvíli později si pak Laštůvka poradil s Kuchtovou technickou střelou.

Kouč Baníku Kozel v poločase dvakrát střídal a poslal na trávník Smolu s uzdraveným De Azevedem, který si připsal jubilejní 100. start v české lize. Jako první ale znovu zahrozili domácí, po akci mladíka Berana Pešek v dobré pozici ve vápně minul.

Slezané, kteří potřebovali k oživení nadějí na účast v evropských pohárech zvítězit, se v druhé půli nemohli dostat do tempa a dál hrozili spíše domácí. Beran v 65. minutě minul, v 76. minutě však už Liberec slavil. Po chybě v hostující obraně se otevřel prostor před Peškem a jeho tečovaná střela zpoza vápna zapadla k tyči. Záložník Slovanu skóroval pošesté v ligové sezoně.

V 85. minutě přidal Liberec pojistku. Zemanův centr z přímého kopu se odrazil přímo před Maru a ten zblízka hlavou nezaváhal. Baník se dočkal snížení až příliš pozdě. Ve čtvrté minutě nastavení zahrál Mikula ve vlastním vápně rukou a sudí Proske po zhlédnutí záznamu na videu nařídil penaltu, kterou Stronati o dvě minuty později s přehledem proměnil.