10. prosince 2009 18:27, aktualizováno  20:01 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bohemians 1905 mají zavřený stadion, za výtržnosti platí i Sparta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Bohemians 1905 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohemians 1905 | foto: Lidové noviny

PRAHA Fotbalovou Spartu vyšlo řádění fanoušků při utkání s Bohemians 1905 pořádně draho. Na té zprávě by nebylo nic překvapivého, pokud by k incidentu nedošlo na Strahově. Fotbalový svaz totiž poprvé v historii potrestal klub za výtržnosti jeho fanoušků na stadionu soupeře.

Sparta za nepokoje při posledním utkání zaplatí vysokou pokutu 100 tisíc korun, domácí Bohemians, kteří jsou na Strahově v azylu kvůli chybějícímu vyhřívání trávníku, zaplatí 200 tisíc a další domácí utkání sehrají bez diváků.

TIME OUT LIDOVÝCH NOVIN

Experiment z kapes klubů:
Pokud mají z fotbalových stadionů jednou provždy zmizet výtržnosti, musí být boj proti chuligánům tvrdý. O tom není sporu. Trest pro Spartu a Olomouc za chování vlastních fanoušků na stadionu soupeře však otevřel otázku, kde vlastně leží hranice spravedlivé přísnosti.

Zatímco dosud byly kluby trestané za konkrétní prohřešky (například chyby pořadatelů na stadionu), tentokrát dostal klub flastr za něco, čemu dost dobře nemůže zamezit. Tedy zabránit svým problémovým fanouškům, aby vyrazili s týmem třeba na druhý konec republiky a místo povzbuzování po sobě házeli sedačkami.

Verdikt komise lze chápat jako apel na kluby, aby se už konečně začaly zabývat "převýchovou" svých příznivců. Ve skutečnosti je to ale spíš vzkaz fanouškům, aby si uvědomili, že na nich jejich klub může pořádně prodělat. Možná to zabere. Ale za tento experiment by kluby platit neměly.

"Sparta se k rozhodnutí disciplinární komise nebude vyjadřovat," uvedl mluvčí klubu Ondřej Kasík s tím, že prohlášení zveřejní v pátek. "Přijdeme s koncepčním řešením. Chceme prakticky poukázat na to, že české kluby nemají žádné legislativní páky, aby tomu mohly zabránit," dodal Kasík.

Podobný verdikt vynesla disciplinární komise i nad Sigmou Olomouc. Ta za rasistický pokřik svého fanouška při zápase v Ostravě zaplatí pokutu 15 tisíc. Pro Spartu je to však letos už druhý tvrdý trest: v březnu ji za vhozený dělbuch komise potrestala pokutou 250 tisíc a částečným uzavřením hlediště na tři zápasy.

Letenští zaplatí také sedačky
Trestat i hostující kluby sice současný disciplinární řád na první pohled neumožňuje, komise Jiřího Goldy však našla nový výklad. "V řádu je uvedeno, že za výtržnosti v hledišti je trestán klub, nikoliv pořadatel," vysvětlil mluvčí komise Jaroslav Kolář.

Podobnou praxi podporuje i UEFA, která například stejně potrestala Dinamo Záhřeb za řádění jeho fanoušků v Temešváru. Sankce? Odečet tří bodů a uzavřený stadion. Goldova komise by stejný trest vynesla na podzim už minimálně dvakrát, nové pravidlo však začalo platit až od 15. kola.

"K přehodnocení způsobu trestání jsme přistoupili proto, že se množí případy, kdy za incidenty v hledišti stojí fanoušci hostujícího týmu. Je to tak v 80 až 90 procentech případů," dodal Kolář. Při derby Bohemians se Spartou létaly vzduchem utržené sedačky, hostující příznivci dokonce vnikli na hřiště a utkání muselo být na několik minut přerušeno.

Jak vypadá celková bilance? 70 zničených sedaček ve sparťanském sektoru, dalších 27 v domácím kotli. Škoda byla vyčíslena na zhruba 115 tisíc korun. Tu také v rámci trestu z velké části zaplatí Sparta. "I pro nás je pokuta vysoká, ale spíš než finanční újma mě kvůli našim fanouškům mrzí zavřený stadion. Potrestaní jsou hlavně oni," přiznal ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl.

Pokuty dostaly domácí i hostující kluby

Postihy za výtržnosti v lize:

Bohemians 1905 - Za výtržnosti fanoušků při utkání se Spartou dostali jako domácí klub pokutu 200 tisíc korun a musí sehrát příští domácí zápas bez diváků.

Sparta Praha - Dostali pokutu 100 tisíc a musí uhradit škody, které jejich příznivci na Strahově způsobili.

Olomouc - Za rasistický pokřik olomouckého fanouška v Ostravě na domácího obránce černé pleti Nevese zaplatí pokutu 15 tisíc korun.

Liberec - Znovu rasistický pokřik - tentokrát vLiberci při utkání s Ml. Boleslaví. Domácí dostali pokutu 15 tisíc.

  • 7Diskuse