Bodovali pošesté z posledních sedmi duelů. A Baník už není na sestupové příčce

18:22
PRAHA - Fotbalisté Ostravy uhráli ve 27. kole první ligy bezbrankovou remízu na hřišti Mladé Boleslavi a poprvé od 15. kola se dostali mimo sestupové pásmo. Baník má 26 bodů a díky lepšímu skóre je v tabulce před Karvinou. Třináctá Boleslav zůstává v ohrožení, k dobru má pouze dva body.

V Mladé Boleslavi to byl hlavně boj. Domácí Adam Jánoš (vlevo) a Tomáš Poznar z Baníku v hlavičkovém souboji. foto: ČTK

Ostrava, která bodovala v šestém z posledních sedmi zápasů, byla blíže gólu, ale Milan Baroš neproměnil penaltu. Středočeši protáhli čekání na domácí vítězství na sedm zápasů a na gól čekají 274 minut.

Boleslav je doma nejhorším týmem ligy a proti Ostravě to chtěla vylepšit. Pomoci k tomu měl i navrátilec po zranění Rada. Byl to ale Baník, kdo měl míč častěji na kopačkách.

27. kolo první fotbalové ligy

• MFK Karviná - Dukla Praha 1:3 (0:1)

Branky: 48. Kalabiška - 30. Djuranovič, 50. Holík, 61. Miloševič. Rozhodčí: Julínek - Pelikán, M. Podaný. ŽK: Kalabiška, Letič - Holík, Ostojič, Holenda. Diváci: 3117.

• Slovan Liberec - Vysočina Jihlava 1:3 (1:0)

Branky: 44. Pulkrab - 58. a 72. Dvořák, 80. Ikaunieks. Rozhodčí: Houdek - Boček, Koval. ŽK: Potočný, Wiesner, Kerbr - Mara. Diváci: 3902.

• Zbrojovka Brno - FK Jablonec 0:3 (0:2)

Branky: 27. z pen. a 67. Považanec. 21. Masopust. Rozhodčí: Královec - Paták, Pochylý. ŽK: Lutonský, Juhar (oba Brno). Diváci: 2216.

• FK Mladá Boleslav - Baník Ostrava 0:0

Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Fimmel. ŽK: Valenta, Rada - Fillo, Fleišman, Hrubý, Procházka, Azevedo. Diváci: 4390.

• Sigma Olomouc - Bohemians Praha 1905 1:1 (0:1)

Branka: 82. Plšek - 13. vlastní Jemelka. Rozhodčí: Ardeleanu - Hrabovský, Blažej. Bez karet. Diváci: 5206.

První vážnější šanci měli však domácí, když po Konatého přihrávce napříč vápnem byl sám před brankářem Mareš, ale nastřelil jen Laštůvku. Baník hrozil hlavně ze standardních situací.

Po jednom z rohu ve 39. minutě odpískal sudí Příhoda pro Baník pokutový kop po zákroku Rady na Hlinku. Míč si vzal Baroš, ale jeho nepříliš prudký pokus k tyči brankář Poláček zneškodnil.

V domácím dresu byl hodně aktivní Konaté, který se v 52. minutě dostal do zakončení, ale Laštůvka jeho střelu vyrazil na tyč. Vzápětí hostující gólman byl u míče dříve než Konaté a sebral mu další šanci.

Ostrava po změně stran polevila z aktivity a ani jednou nevystřelila na branku. Hra byla oboustranně nepřesná. Domácí se snažili svou aktivitu zvýšit nasazením zkušeného Magery. Ale jedinou vážnější šancí byl přímý kop Mareše, který Laštůvka chytil.

Boleslav tak počtvrté z posledních pěti kol získala jen bod a stále se nezbavila záchranářských starostí.

Brno se dál propadá do hlubin

Brněňští fotbalisté prohráli doma s Jabloncem 0:3 a přiblížili se sestupu, když tři kola před koncem je na posledním místě tabulky dělí od příček zajišťujících záchranu šest bodů. Severočeši díky dvěma gólům Jakuba Považance a trefě Lukáše Masopusta stále drží čtvrté místo, které jako poslední zaručuje účast v pohárech.

Brno začalo hodně opatrně, ale jako první přesto zahrozili Ashiru s Kratochvílem. Potom už však diktoval tempo Jablonec. Ve 21. minutě unikl Hübschman a po jeho centru otevřel skóre střelou pod břevno Masopust. Chvíli na to navíc hostujícího Holeše srazil ve vápně Lutonský a nařízenou penaltu s přehledem proměnil Považanec.

Severočeši se poté zatáhli do obrany a Brno si vypracovalo optickou převahu, ale bez efektu. Naopak Jablonec využíval každou příležitost po zisku míče k rychlým protiútokům. Nejblíže k navýšení náskoku měl ve 29. minutě Doležal, jenž si ale neporadil s brankářem Melichárkem a po Hanouskově úniku hlavičkoval nad břevno.

Po změně stran se ještě Brňané na chvíli vzchopili k aktivnějšímu výkonu, jejich snaha ale končila u soupeřova vápna. Jablonec těžil z jednoduchých akcí po stranách a po jedné z nich přidal v 67. minutě střelou ze dvaceti metrů Považanec třetí gól.

Zbrojovka tak z posledních osmi kol získala jediný bod a zůstala ji pouze teoretická naděje na záchranu. Jablonec udržel čtvrtou příčku a před pátou Spartou má tři kola před koncem náskok jednoho bodu.