29. prosince 2009 8:59 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Blíží se nový rok. A další blamáž

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Česko-Finsko, MS do dvaceti let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko-Finsko, MS do dvaceti let. | foto: ČTK

PRAHA Je to dosti drsná realita – žít falešnou iluzí, že další rok už nemůže být horší. A on vám přesto ještě více zhořkne.

Čím?

Zjištěním, že český juniorský hokej výrazně zaostává za ostatními velmocemi. Kdepak zjištění, tohle už je pár let jasné! Jenže teď to bolí ještě daleko víc.

Černé vyhlídky

Složitá situace juniorů v­základní skupině MS

Dnes, 20.00 – ČT 4 Sport Česko–Rakousko: Povinnost proti papírovému outsiderovi velí jednoznačně zvítězit, také nic jiného národnímu týmu nezbývá. Pokud by ale přece jen nevyhrál, hrozí mu velká pravděpodobnost, že by sestoupil z elitní skupiny.

V pátek, 00.00 – ČT 4 Sport Česko–Rusko: Pokud Češi chtějí stále ještě myslet na postup do čtvrtfinále, musí přehrát nejen Rakousko, ale také silné Rusy, jednoho z největších favoritů šampionátu. Ovšem i v­případě nečekaného úspěchu jsou ještě odkázáni na výsledky jiných týmů. V případě porážky s­Ruskem je naopak čeká skupina o udržení.

Po debaklu 1:10 se Švédskem totiž hokejisté do 20 let prohráli i 3:4 klíčový souboj s Finy. Ten, kterým si na světovém šampionátu v Kanadě měli zajistit postup do čtvrtfinále. A který je teď nejspíš odsoudil do potupné skupiny o udržení.

"Pro nás se čtvrtfinále rovná už jen zázraku," připustil pro agenturu ČTK i trenér Jaromír Šindel.

Copak dokážete pochopit konečný výsledek, když ještě těsně před koncem druhé třetiny vedl jeho výběr o tři branky? Stejně marně.

"Jenže už to, že Finové snížili na 1:3, bylo špatně. Vždyť v poslední části jsme jim potom nahráli, nechali se vyloučit. Soupeř se dostal nahoru, a najednou nás přehrál," posteskl si kouč.

Kouč kritizuje zámořské hráče
Čeští mladíci jen navazují na své předchůdce posledních let, jejichž síly stačí nanejvýš na čtvrtfinále.

"Ale tohle je už dávno obraz celého vnitřního prostředí," tvrdí LN známý kritik Jaroslav Holík. "Hokej tady zkrátka dělají lidé, kteří si jen myslí, že tomu rozumí..."

Možná to jsou příliš tvrdá slova.

A možná bude také fér vykonat popravu až po vyřčení soudu. Protože pramalá naděje vyhnout se ostudě tady pořád přece jen je.

Šindelův tým však musí dnes povinně přehrát outsidera z Rakouska a na Nový rok zase senzačně zvítězit nad ruským favoritem.

"Ale i když obě utkání vyhrajeme, pořád to nemáme ve své moci a musíme čekat na další výsledky," ví útočník Jan Káňa. "Můžeme pouze doufat, že nám zůstane nakloněn hokejový Bůh," citoval ho internetový server Hokej.cz.

Právě Káňa patří k jedincům, kteří zatím v týmu nezklamali – forvard prvoligové Třebíče dokázal skórovat v obou zápasech.

To do deseti krajanů působících v zámořských juniorkách už se pustil i sám trenér Šindel, jenž díky jejich účasti vyhlašoval před odletem útok na medaili. Teď?

"Zatím nám jako mužstvu moc nepomohli," prohlásil. "Z výkonu některých hráčů jsem rozpačitý, někteří si standard odvedli, ale upřímně jsem čekal víc."

Na medaili čekají už pět let

Nejspíše je třeba si opravdu připustit, že výchova talentů v Kanadě či USA je opravdu ve zcela jiné dimenzi. Že osvědčený model Švédů držet hráče co nejdéle spolu a dávat jim prostor v profesionálních soutěžích má něco do sebe.

To v Česku si trenéři předhazují dvacítku jako horký brambor: dnes Šindel, loni Marek Sýkora, předtím Miloslav Hořava či Vladimír Bednář. Nebo Radim Rulík...

"Věděl jsem, že je to zlé. Ale že je to až natolik zlé, to jsem opravdu netušil," nechal se před rokem slyšet zoufalý Sýkora.

"Je to trochu tristní pohled, když vidíte, jak vám Švédové sázejí deset gólů. Ale není vše tak černobílé, už tu byly ročníky, které na medaili rozhodně měly," dává k současnosti svůj pohled Pavel Hynek, asistent u někdejších mistrů světa.

Jenže v bilanci úspěchů zůstává jediný bronz starý už pět let. A slavné časy z let 2000 a 2001, kdy pod Holíkem dobyly dvě výjimečné party titul mistra světa, už jsou trpkou vzpomínkou...

Také jste si na to už zvykli?

  • 1Diskuse
BMW X5 xDrive30d 2012 ·
BMW X5 xDrive30d 2012 ·

r.v. 2012, naj. 79 849 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)