19. srpna 2011 8:02 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Blažek selhal. Otřesený, ponížený a kritizovaný

Chyba Blažka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chyba Blažka. | foto: Reprofoto

PIATRA NEAMT Držel Spartu v uplynulých sezonách a také v úvodu té letošní se mu dařilo nadmíru. Po středečním zranění Petra Čecha jej mnozí fanoušci a odborníci dokonce pasovali za náhradu neotřesitelné české jedničky pro kvalifikační duel na ME 2012 ve Skotsku. Jenže zápas ve Vasluí mnohé pro Jaromíra Blažka změnil...

Nejprve ve 13. minutě duelu 4. předkola Evropské ligy na hřišti FC Vaslui zaspal stejně jako celá obrana Sparty, po pozdním výběhu nedokázal zabránit Temwanjery a navíc se po srážce se Sanmarteanem nepříjemně zranil. Po ošetření se ale vystřídat nenechal.

"Byla to hloupost, měl jsem se nechat vystřídat dřív," přiznal Blažek, kterého do druhé půle nahradil Milan Švenger. "Chtěl jsem nechat Milana se připravit, aby šel do druhé půle pořádně rozcvičený a ne přímo z lavičky," vysvětlil, proč se střídáním váhal. "To byla jeho největší chyba v zápase," hřímal po prohře 0:2 kouč Martin Hašek.

EVROPSKÁ LIGA

Proč všechna ta slova? Ve 36. minutě upravil na konečný výsledek Milanov gólem, který bude osmatřicetiletého brankáře strašit ještě hodně dlouho. Míč po jemné centru do vápna nabral směr branka a Blažkovi nepochopitelně propadl mezi prsty. "Kdyby byl stoprocentně v pořádku, takový gól nedostane," pokračoval rozzlobený Hašek.

Zkušená jednička letenského celku zbytek poločasu dochytala, o přestávce ale už zůstala v kabině, na plac vyrazil již zmíněný mladík Švenger. A vedl si znamenitě - v závěru vychytal jasnou gólovku Gerlema. "Odrazilo se to k němu na penaltu, já mu zmenšil úhel, on to narval a já to stihl vyrazit," popsal.

"Ale nejsem tu od toho, aby mi spoluhráči děkovali, ale abych něco chytl. Šla na mě jedna střela, tak jsem ji chytl," odmítal chválu Švenger. Přesto se nejednomu fanouškovi do hlavy vkrade myšlenka, jak by zápas mohl dopadnout, kdyby šel na hřiště již ve 13. minutě.

To už se ale nyní nikdo nedozví. Na Letné tak nyní musí nejen vymyslet taktiku do odvety, která se hraje příští čtvrtek, ale také čekat na verdikt lékařů ohledně Blažkova stavu. "Špatně se mi dýchá. Ale víc toho zatím nevím. Může to být naražené, ale i něco horšího," řekl ke svým problémům hned po zápase Blažek.

Že lékařská zpráva po čtvrtečním výkonu bývalého reprezentačního brankáře už asi nebude zajímat i současného lodivoda národního týmu Michala Bílka je celkem jisté.