16. listopadu 2009 9:16 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bílkova reprezentační premiéra potvrdila, že kouč nemá, kde brát nové hráče

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Michal Bílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Bílek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA/AL AJN Neveselý závěr vyplývá z premiéry Michala Bílka u české fotbalové reprezentace. Zápas proti 115. týmu světa zřetelně prokázal, že výběr hráčů pro národní tým se znovu zúžil. Řada fotbalistů, kteří se objevili v nedělním utkání proti Spojeným arabským emirátům, totiž pro reprezentační dres ještě nedorostla.

Povolávejte mladé! Změňte stereotyp pro výběr reprezentantů! Nesázejte na stále stejná jména! Podobné výzvy fanoušků i mnohých expertů provázely nedávnou inauguraci Bílka u mužstva. Stačil však jediný zápas, aby se vyjevila krutá pravda: více než třicet českých hráčů si právo oblékat nejcennější dres - přinejmenším prozatím - nezaslouží.

Přípravná bitva s podprůměrným asijským týmem ukázala, jak těžko se hledají hráči pro mezinárodní fotbal. Důraz, agresivita, to česká fotbalová omladina na arabské půdě částečně prokázala, ale ke své škodě právě jen na omezený čas. Technika, schopnost obejít soupeře jeden na jednoho? Kde nic, tu nic. Spíše naopak, jakmile se soupeř dostal ke své kombinační hře, najednou nebyl nikdo, kdo by pozvedl český prapor.

Matějovský: trápení z Anglie si přenesl i do reprezentace
Zklamáním byly především výkony zkušenějších hráčů ve středu pole, kde se až příliš ukázala absence Rosického, Plašila a Hübschmana. Matějovský je jen stínem někdejšího nejlepšího ligového špílmachra, i když snahu mu upřít nelze.

Dvacet minut sice dokázal díky technickým dovednostem držet souhru ve své režii, ale až příliš brzy mu začaly docházet síly a po pauze se zcela vytratil. Je třeba brát ohled na jeho nerozehranost, bylo ovšem zřetelně vidět, že potřebuje zapracovat na fyzičce.

Příliš mu nepomohli ani spoluhráči. Zklamáním byly zejména výkony Ličky i Filla, na kterém možná byla nejvíce vidět nervozita, o níž mluvil Bílek po utkání. O to více těšila až do přestávky souhra na levé straně hřiště, kde se Pudil snažil často vysouvat Hlouška do jeho úderných brejků a mladý slávista se srdnatě bil o každý míč. Byl to právě slávistický dravec, který spálil největší českou šanci.

Obrana působila lépe, ale příliš prověřena nebyla
Lépe se dařilo defenzivě, i když ji soupeř dostatečně neprověřil. Dvojice Rozehnal - Hubník však určitě rozšířila stoperské varianty a naznačila také své ofenzivní schopnosti. Možnou herní variantou při neúčasti Kadlece se ukázalo i posunutí Pudila na levého beka.

Co z toho vyplývá? Především to, že se jednalo o přípravu. I tak, ale musí kouč národního týmu Bílek varovně zvedat prst. Bylo zjevné, že český výběr tvoří nesourodý kolektiv, v kterém se nestačily vytvořit vzájemné vazby, to ale zároveň není výmluvou, pokud oba týmy dělí ve světovém žebříčku téměř sto míst.

Odsoudit české novice po prvním nezdaru by nebylo správné, právě nyní se ukáže charakter hráčů, kdo se z výkonu dokáže sám poučit. Další šanci totiž nejspíše ještě všichni dostanou, podobný výkon by jim ale již mohl dveře do národního týmu pořádně tvrdě přibouchnout před nosem.

Lidovky.cz, ČTK
  • 4Diskuse