Bílkova mise splněna. Češi z baráže postoupili na Euro

19:58aktualizováno  23:56
PODGORICA (Černá Hora) - Fotbalová reprezentace postoupila z baráže na mistrovství Evropy. V baráži dvakrát porazila Černou Horu - doma 2:0 a na půdě soupeře 1:0, kdy dal rozhodující branku Jiráček v 81. minutě utkání. Trenér Michal Bílek svůj úkol, postup na Euro, tak splnil.

Černá Hora - Česko (Jiráček) foto: Reuters

Bílkův výběr nastoupil s jednou změnou oproti domácímu utkání: na stoperský post se vrátil Roman Hubník, zatímco Michal Kadlec se přesunul na levou stranu obrany a pro Daniela Pudila zůstala pouze role náhradníka.

Zatímco v prvním poločase se ani jeden tým dopředu nehnal a vyložené šance nepřišly, na začátku druhé půle si domácí Černohorci, podporovaní zapáleným publikem, vypracovali dvě "gólovky". Nejprve v 51. minutě po parádní souhře pálil z velkého vápna do břevna Damjanovič, když brankář Čech lehce míč zasáhl, a poté se v 55. minutě dostal zcela osamocený Vučinič k hlavičce těsně před brankou, míč ale poslal nad.

Český tým se v těch chvílích zatáhl a zapomněl na taktické proklamace, že chce i na půdě soupeře hrát aktivně.

Černá Hora dále tlačila české fotbalisty před jejich branku, slibné příležitosti ale nedotáhla do konce. A tak udělil domácím lekci z efektivní drzosti v 81. minutě Jiráček, který se mazaně prosmýkl do vápna kolem zkoprnělých obránců a vstřelil vedoucí gól českého týmu.

Skóre utkání už neměnilo, tak český tým může slavit postup na evropský šampionát.

Losování základních skupin Euro proběhne 2. prosince v Kyjevě. Češi budou ve čtvrtek - nejhorším - výkonnostním koši.

Odvetné barážové utkání o postup na Euro

Černá Hora - ČR 0:1 (0:0)
Branka: 81. Jiráček. Rozhodčí: Rizzoli - Stefani, Faverani (všichni It.). ŽK: Demjanovič, Pavičevič, Vučinič, Drinčič, Savič - Baroš, Sivok. Diváci: 12.000. První zápas 0:2, postupuje ČR.
Sestava ČR: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Jiráček, Plašil - Rezek (60. Pospěch), Rosický, Pilař (69. Kolář)- Pekhart (84. Baroš). Trenér: Bílek.

Chorvatsko - Turecko 0:0
Rozhodčí: Proenca (Portug.). První zápas: 3:0, postoupilo Chorvatsko.

Irsko - Estonsko 1:1 (1:0)
Branky: 32. Ward - 57. Vassiljev. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). První zápas: 4:0, postoupilo Irsko

Portugalsko - Bosna a Hercegovina 6:2 (2:1)
Branky: 8. a 53. Ronaldo, 72. a 82. Postiga, 24. Nani, 80. Veloso - 41. Misimovič z pen., 65. Spahič. Rozhodčí: Stark (Něm.). ČK: 54. Lulič (Bosna). První zápas: 0:0, postoupilo Portugalsko.