Bílek prohrál s nároďákem i potřetí, Češi smolně padli ve Skotsku 0:1

20:38aktualizováno  22:52
PRAHA/GLASGOW - Novému kouči fotbalové reprezentace vítězství u národního týmu není souzeno. Ani ve třetím zápase na nejsledovanější trenérské židli v zemi neuspěl. Herní projev jeho svěřenců se sice oproti podzimní blamáži na turnaji ve Spojených arabských emirátech výrazně zlepšil, stačilo jedno zaváhání a domácí Skotové se mohou radovat z vítězství 1:0.

Tomáš Rosický v reprezentaci hrál na čtyřech Eurech (2000, 2004, 2012 a 2016) a na MS 2006, od roku 2008 byl českým kapitánem. foto: Reuters

Velmi očekáván byl zápas svěřenců Michala Bílka ve Skotsku. Ostrovní výběr sice doma nevyhrál přátelský zápas od roku 1996, Češi si ale nutně potřebovali po listopadové blamáži a porážkách se Spojenými arabskými emiráty (2:3) a s Ázerbajdžánem (0:2) spravit renomé.

Rosický a spol. navíc budou se Skotskem díky prosincovému losu bojovat od podzimu o účast na ME 2012 v jedné kvalifikační skupině. V Hampden Parku ale měli od první minuty navrch čeští fotbalisté. Aktivitou hýřil především novic Ondřej Kušnír a kapitán Tomáš Rosický.

Tomáše Rosického se snaží zastavit Alan Hutton.

V 9. minutě zahrával přímý kop z pravé strany zpoza pokutového území Michal Kadlec, jeho ostrý centr ale přizvedl Plašil jen na branku Gordona. Poté ukázal svou světovou třídu Rosický. Po jeho parádním přímém kopu ze třiceti metrů se k hlavičce dostal Necid. Tou míč posunul za sebe, kde se snažil dorážet míč Svěrkoš. Gordon ale vše u své levé tyče jistil.

Mnohem více práce měl s útočníkem Sochaux ve 22. minutě. Kapitán Skotů Fletcher nepochopitelně nalil přihrávkou kopírující pokutové území Rosickému, ten z první přiťuknul Svěrkošovi, ovšem jeho střelu gólman Sunderlandu bravurně vyrazil.

Tečku za povedenou českou pasáží v první půli udělal Rosického roh z levé strany. Míč se po jeho centru dostal do chumlu před domácím brankářem, Hubníkova dorážka ale nebyla příliš důrazná a Dorrans míč odkopl do bezpečí.

Tomáš Rosický a Darren Fletcher.

Poté se osmělili také domácí. Nejprve zahrozili po své levé straně, k centru před Drobného brankou se dříve nez Miller dostal Sivok. Největší skotskou šanci na otevření skóre v prvním poločase poté zmařil parádní robinsonádou Drobný, který efektivním způsobem vyrazil Robsonův přímý kop z hranice velkého vápna.

Domácí kouč Greg Levein připravil do druhé půle dvě střídání a Skotové prvních pět minut ovládli, poté ovšem převzali taktovku zápasu opět pohyblivější Češi. Vidět byli hlavně Rosický se Svěrkošem. Gólem neskončila ale ani jejich třetí povedená spolupráce během chladné skotské noci.

Michal Bílek.

Rosický v 53. minutě našel na hranici malého vápna "svého útočníka", střelu z halfvoleje ale Gordon vytěsnil nad břevno. V obrovské šanci se o tři minuty později ocitnul Necid, Holek mu ale míč na malém vápno nechtěně tečoval dále od nohy a tak udeřilo překvapivě na druhé straně.

Michal Bílek po zápase

"Myslím, že jsme odehráli velmi dobré utkání, výsledek je hodně nešťastný. Musíme zapracovat na zakončení, šancí jsme si vypracovali dost. Skotové vlastně dali gól ze své první střely na branku. Tým podal dobrý výkon, ale pokud bych měl někoho pochválit tak Maria Holka. Jeho výkon pro mě byl velmi milým překvapením."

Češi se sice precizně vrátili se svými hráči při protiútoku soupeře, ovšem místo důsledného osobního bránění se pouze rozestoupili v pokutovém území. Přesně mezi ně nasměroval Robson přihrávku na osamoceného Browna a bylo to 1:0.

Hosté se po překvapivém úderu již nevzpamaovali. Zásluhu na tom mělo také střídání dvou nejlepších hráčů českého výběru Rosického a Plašila. Ve Skotsku populární Rudi Skácel se sice dostal do dvou příležitostí, jeho střely z dálky ale za Gordonovými zády neskončily.

Naopak, čím více se blížil konec duelu, tím více okének se v české obraně objevovalo. Jen zásluhou dvou skvělých zákroků brankáře Drobného nepřidali Whittaker ani Boyd další góly. Čeští fotbalisté prohráli se Skotskem poprvé po třech předchozích výhrách.

Skotská radost.

Kouč Michal Bílek se nedočkal výhry ani ve třetím zápase na reprezentační lavičce, výkon českého týmu v prvních zhruba pětašedesáti minutách byl ale příslibem do budoucnosti. Mile překvapili především bek Kušnír a defenzivní záložník Holek.

S návratem kanonýra Milana Baroše by se mohla probrat také ofenziva českého výběru - právě zakončení bylo dnes největším soupeřem svěřenců Michala Bílka. Další šanci na nápravu nepříjemné bilance bude mít český tým v květnovém duelu s Tureckem na turnaji v USA.