Bída hokejistů nekončí, se Švédskem prohráli 1:6

21:31
STOCKHOLM - Čeští hokejisté podlehli při vstupu do LG Hockey Games ve Stockholmu domácímu Švédsku 1:6. Definitivně tak ztratili naději na postup do finále Euro Hockey Tour a nemohou v tabulce být už lepší než poslední.

Švédsko porazilo český výběr vysoko 6:1 - ilustrační foto. foto: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO ČTK

S úřadujícími mistry světa a olympijskými vítězi dnes prohrál tým kouče Aloise Hadamczika jedenáctý z posledních dvanácti zápasů. V sobotu čeká v dalším utkání na turnaji český
výběr duel s Finskem.

V opatrném začátku se hrálo dlouho bez šancí a českému týmu nepomohlo ani Emvallovo vyloučení. Přes švédský val se nedokázali pořádně prosadit do útočného pásma a potrestaný švédský útočník mohl hned po návratu z trestné lavice otevřít skóre, ale zblízka minul. V šesté minutě si vypracoval dvě možnosti Hadamczikův výběr. Nejdříve po Netíkově otočce a přihrávce zamířil osamocený Kohn do Henrikssonova betonu, potom zkoušel štěstí po samostatné akci bekhendem Bednář.

Na druhé straně kryl Trvaj lapačkou pokus kapitána Kennyho Jönssona. Vzápětí usedl bratr zadáka druholigového Rögle Jörgen na trestnou lavici, ale čeští hráči se opět v početní výhodě neprosadili do nebezpečného zakončení. Potom dvakrát zahrozil Warg a v 13. minutě už diváci v hale Globen oslavovali vedení. Švédové přečíslili českou defenzívu a Hallberg
našel místo u pravé Trvajovy tyče.

Ani Fernholmův trest nepomohl českému týmu k vážnější šanci, naopak hráči Tří korunek pak v pěti získávali navrch. Blízko gólu byl Ölvestad a v 17. minutě už Švédové zvýšili na 2:0. Akermanovu ránu od modré čáry tečoval před českým gólmanem Wallin. Tentýž hráč měl vzápětí další možnost a Češi šli po Skuhravého zákroku poprvé do oslabení. To se znásobilo za 16 sekund po Platilově faulu, ale Švédové výhodu nevyužili i díky Trvajově zákroku
proti Brembergovi.

Do druhé části vystřídal ve čtvrtém útoku Kohna Huml. Švédové měli nadále převahu, ale vyložených příležitostí oproti úvodnímu dějství ubylo. Až v 27. minutě Trvaj vyškrábl nebezpečný pokus Jörgena Jönssona a kryl i Hannulovu dorážku, potom nadělal českému týmu problémy Lindgrenův tečovaný pokus. Šanci na obrat dala českému týmu přesilovka po faulu Jörgena Jönssona. Už po 15 vteřinách ji využil Balaštík, který z voleje poslal puk
do odkryté branky po Rosově průniku před brankoviště.

Odpovědět mohl Davidsson a v 36. minutě se odehrál jeden klíčových okamžiků. Marek vypíchl na obranné modré čáře puk a unikl, ale Henriksson se štěstím odolal.

Vzápětí Hannula z brejku uvolnil ideálně Ölvestada, který unikl Hrabalovi, a Švédové znovu vedli o dvě branky. Při signalizovaném vyloučení v 38. minutě se ještě dostal kotouč šťastně před prázdnou branku k Wargovi a výběr Tří korunek pojistil vedení.

V závěrečné třetině si nejdříve nejdříve připsal několik úspěšných zákroků český gólman a v 47. minutě se dostali do šance Češi, ale Netík v přečíslení dvou na jednoho vypálil nepřesně. Český tým se pak ubránil při Hamrově trestu a poslední naději na lepší výsledek propásl v 44 vteřin trvající přesilovce pěti proti třem. Na Henrikssonovi ztroskotali Balaštík i Hamr.

Švédové nakonec ještě zvýraznili brankový rozdíl v přesilových hrách. Dvě minuty před koncem se trefil Hörnqvist a šestnáct sekund před sirénou Hannula.

Švédsko - Česká republika 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 13. Hallberg (Davidsson, Bremberg), 17. Wallin (Akerman, Berglund), 37. Ölvestad (Hannula, J. Jönsson), 38. Warg (Akerman, Tärnström), 58. Hörnqvist (Bremberg, Davidsson), 60. Hannula (M. Johansson) - 34. Balaštík (Rosa, Platil). Rozhodčí: Partanen (Fin.) - Carlman, Lyth (oba Švéd.). Vyloučení: 7:6. Využití: 2:1. Diváci: 8232.
Švédsko: Henriksson - Akerman, Tärnström, Sandström, Hallberg, K. Jönsson, Lindgren, M. Johansson, Fernholm - Warg, Wallin, Berglund - Hörnqvist, Davidsson, Bremberg - Martensson, Bäckström, Emvall - Hannula, J. Jönsson, Ölvestad. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Tommy Samuelsson.
Česká republika: Trvaj - Hrabal, Barinka, Hamr, Čáslava, Platil, Blaťák - Bednář, J. Marek, P. Hubáček - Balaštík, Hrdina, Rosa - Irgl, J. Straka, Pletka - Netík, Skuhravý, Kohn (23. Huml). Trenéři: Alois Hadamczik a Pavel Marek.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.