Bída „Evropanů“. Boleslav podlehla Dukle, Liberec remizoval s Příbramí

17:44aktualizováno  20:11
PRAHA - Fotbalisté Příbrami po úvodní remíze s Plzní obrali o body dalšího účastníka Evropské ligy, když v neděli ve druhém ligovém kole hráli v Liberci 0:0. Tým od Litavky dokonce sahal po premiérové výhře na půdě Slovanu od roku 2000 a prvním venkovním ligovém vítězství po 19 zápasech, žádnou z gólových šancí ale neproměnil.

Vojtěch Hadaščok z Liberce (vpravo) po bezbrankové remíze. foto: ČTK

Oba celky mají po dvou kolech na kontě dvě remízy, Liberec si nespravil chuť po čtvrteční prohře 0:3 v Giurgiu v úvodním duelu třetího předkola Evropské ligy.

Příbram týden starý úspěch s Plzní nabudil a sebevědomě začala i proti dalšímu účastníkovi Evropské ligy. Přežila desetiminutový platonický tlak domácích a od té doby byla celé úvodní dějství jasně lepší.

Utkání 2. kola první fotbalové ligy Slovan Liberec - 1. FK Příbram 3. srpna v...

Po čtvrthodině se hostující Mareš obtočil okolo Pimpary a z hranice vápna těsně minul vzdálenější tyč. V polovině první půle dvakrát v krátkém sledu málem udeřil Řezníček. Domácí gólman ale nejprve dobře vyběhl a zmenšil úhel a vzápětí vyškrábl oblouček hostujícího útočníka na roh.

Na hráčích Liberce jako by ležel stín čtvrteční prohry 0:3 v Giurgiu. V ofenzivě byli bezradní a nefungovala jim ani defenziva. Navíc už v 28. minutě odešel ze hry zřejmě zraněný Pavelka.

ČTĚTE VÍCE

Na Příbrami bylo patrné, jak moc touží zlomit špatnou venkovní sérii. V 37. minutě zůstal po rohu na malém vápně trestuhodně volný Neves, ale Hroššo jeho střelu zblízka zázračně vyrazil a znovu domácí zachránil.

Až pak poprvé zahrozil Liberec, Hamulák ovšem Ďubkův centr z akrobatické pozici mezi tyče neumístil. Pět minut před pauzou domácí opět děkovali Hroššovi, slovenský gólman vyškrábl Pilíkův povedený přímý kop. Byla to už šestá příbramská střela na branku, zatímco Severočeši hostujícího gólmana Boháče za celou první půli neprověřili.

Dzon Delarge (vlevo) z Liberce a Martin Sus z Příbrami.

Liberecký kouč Slovák poslal na trávník Frýdka a čerstvý záložník se v 63. minutě uvedl nebezpečnou střelou těsně vedle. Jinak ale dál hrozila Příbram. Střídající Stratil z malého vápna mířil nad a v 66. minutě dokonce domácí zachránila tyč po Tarczalově ráně.

Až v závěru Liberečtí trochu přidali, jejich akcím ale chyběl moment překvapení. Bezbrankový stav nezměnily ani dvě šance v nastavení. Nejprve exliberecký Zápotočný hlavičkoval těsně vedle a vzápětí se na druhé straně podobně vedlo Hadaščokovi.

Hlasy po utkání 2. kola první fotbalové ligy Slovan Liberec - 1. FK Příbram (0:0):

Samuel Slovák (trenér Liberce): "Měli jsme za sebou těžký zápas v Rumunsku, bylo jasné, že nebudeme ve stoprocentní fyzické formě. Byl to zápas dvou poločasů. První poločas byl rozběhávací, prospali jsme ho. Měli jsme slabý pohyb, nic se nám nedařilo. Druhý poločas byl samozřejmě lepší z naší strany, ale bohužel to nestačilo, abychom dali gól. Doma jsme chtěli vyhrát, ale myslím, že jsme si v tomhle zápase víc jak jeden bod nezasloužili. Škoda, ale jedeme dál, věřím, že ty body posbíráme někde jinde. Teď se musíme přichystat na čtvrtek s Astrou. David Pavelka má od Českých Budějovic problém s kolenem, musel jít dolů. Byla to ztráta, patří k tahounům mužstva. V nejbližších dnech se uvidí, v jakém stavu to koleno je, zda je to vážné zranění, nebo jen povrchové."

Petr Čuhel (trenér Příbrami): "Hlavně v prvním poločase jsme předváděli docela slušný fotbal, bohužel se nám nepodařilo vstřelit branku. Druhá půlka už byla vyrovnaná, i domácí si vypracovali několik šancí. Mísí se ve mně to, že bod z Liberce se počítá, ale kdybychom měli v první půli větší touhu vstřelit gól, mohli jsme tady být i úspěšnější. Musíme pracovat na tom, abychom dávali branky i venku. Provází nás to nějakou dobu, v herním projevu jsme se venku zlepšili, ale ta koncovka je špatná. Věřím, že pokud budeme dál pracovat, odmění nás to brankami. Dva body z prvních dvou kol musíme brát. Mohli jsme dneska mít i víc, ale chtěl bych, abychom zůstali pokorní, nohama na zemi."

Boleslav se trápila, diváci pískali

Fotbalisté Mladé Boleslavi v první lize nenavázali na úvodní výhru z Jihlavy a ve druhém kole doma podlehli Dukle 0:1. Pražský celek si díky gólu francouzské posily Jeana-Davida Beauguela ze třetí minuty naopak připsal premiérové vítězství v sezoně. Svěřenci Karla Jarolíma nenapravili čtvrteční debakl 1:4 s Lyonem v úvodním duelu třetího předkola Evropské ligy.

Dukla při předchozích třech ligových zápasech v Mladé Boleslavi vždy prohrála a velký krok ke zlepšení bilance udělala hned v úvodu. Domácí brankář Hruška špatně zpracoval malou domů od Bořila, míč se odrazil k Beauguelovi a útočník Dukly při prvním ligovém startu v základní sestavě snadno skóroval už po třech minutách.

Minuta ticha za zemřelého Františka Hrdličku.

Domácí se dlouho nemohli dostat do rytmu. Až ve 29. minutě se v prvním náznaku výraznější šance ocitl Kysela, jenž si naběhl na dlouhou přihrávku Ščuka, ale zpracování za obranou Dukly se mu nepovedlo. Chudý si o dvě minuty později poradil i hlavičkou Navrátila, Čajič na druhé straně z přímého kopu pálil mimo.

2. kolo první fotbalové ligy:

• Slovan Liberec - 1. FK Příbram 0:0

Rozhodčí: Bílek - Vysloužil, Pilný. ŽK: Šural - Zápotočný, Jiří Mareš, Tarczal. Diváci: 2966.

• FK Mladá Boleslav - Dukla Praha 0:1

Branka: 3. Beauguel. Rozhodčí: Královec - J. Paták, Hájek. ŽK: Gedeon, Karavajev, Berger, Chudý (všichni Dukla). Diváci: 3267.

Domácí se na začátku druhého poločasu pokusili oživit hru nasazením útočníka Lalkoviče, který přišel před týdnem po vypršení smlouvy v Chelsea. Slovenský mládežnický reprezentant po šesti minutách na hřišti připravil střeleckou pozici Šislerovi, který však z hranice šestnáctky výrazně minul.

Jinak ale Středočeši příliš nebezpeční nebyli a naopak mohli inkasovat po dalších akcích aktivního Beauguela. Střelec prvního gólu nejprve v 61. minutě nevyřešil brejk s Gedeonem a za dalších deset minut ho zblízka ve velké šanci vychytal Hruška.

Jean-David Beauguel z Dukly střílí gól.

Až v 81. minutě pálil domácí Ščuk nebezpečně z hranice šestnáctky, jenže brankář Chudý míč vyrazil a další těžký zákrok ke druhé vychytané nule při druhém startu v české lize už nepotřeboval.

Hlasy po utkání 2. kola první fotbalové ligy FK Mladá Boleslav - Dukla Praha (0:1):

Karel Jarolím (trenér M. Boleslavi): "Do zápasu jsme vstoupili slušně, ale byla to jen krátká pasáž a po ní jsme dostali gól. Situaci jsme nemuseli řešit zpětnou přihrávkou, ale pak vznikla fatální chyba, která je neomluvitelná. Gól pomohl Dukle v jejích taktických záměrech, mohla hrát zezadu z bloku a na rychlé protiútoky. Ve většině případů jsme museli útočit do plných. Byly situace, kdy jsme se před bránu dostávali ze stran, ale v šestnáctce nám chyběl důraz. Po přestávce jsme udělali změny, měli jsme územní převahu, ale byly pasáže, kdy jsme zbytečnými ztrátami míčů pouštěli Duklu do hry. Měli jsme náznaky šancí, ale i kdybychom hráli ještě jeden zápas, gól bychom asi stejně nedali. Čekal jsem víc od ofenzivních hráčů, Vukadinovič a Šultes se moc neprosadili."

Luboš Kozel (trenér Dukly): "Jsem spokojený. V Mladé Boleslavi jsme nikdy neuhráli ani bod a dnes ta série skončila. Cením si tří bodů o to víc, že je to podle mě zasloužené vítězství. Gól jsme sice dali po chybě domácího brankáře a v prvním poločase měla Boleslav více ze hry, ale do šance jsme ji nepustili. Poradili jsme si i se standardkami, což je v Boleslavi vždycky cenné. Domácí ve druhém poločase prostřídali, jejich hru oživil Lalkovič, ale jedinou šanci měl deset minut před koncem Ščuk. Týmu bych vytknul neproměněné šance. Jednogólové vedení jsme měli zvýraznit, aby byl konec klidnější. Tyto tři body pro nás každopádně mají cenu zlata."