Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Biatlonová sezona snů pokračuje. Ženy vyhrály štafetu v Holmenkollenu

13:27
HOLMENKOLLEN/PRAHA - Na úvod sezony v Hochfilzenu byly třetí, pak dvakrát zvítězily, následně dojely druhé a v neděli na Holmenkollenu přidaly české biatlonistky třetí triumf této pohárové sezony. Kvarteto Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková o necelou půlminutu porazilo tým Itálie.

Vítková si vše spravila v nedělní štafetě. Ta se stala jistotou českého ženského biatlonu, naše kvarteto ve složení (zleva) Veronika Vítková, Jitka Landová, Gabriela Soukalová a Eva Puskarčíková zvítězilo v této sezoně už potřetí. foto: ČTK/AP

V Oberhofu a Ruhpoldingu byly české biatlonistky neporazitelné, tentokrát v Oslu už po poslední předávce bylo jasno, že si dojedou pro další primát. Jen pět dobíjení a parádní běh = popáté na stupních vítězů.

„Tohle se dá hodnotit jedině pozitivně, pět dobíjení je perfektní výsledek,“ hodnotil trenér Zdeněk Vítek pro Českou televizi. „Byl jsem přesvědčený, že to holky zvládnou.“

S jedničkou na dresu rozjížděla první ze čtyř 6kilometrových úseků Puskarčíková, jenže hned první rána první střelecké položky byla nepovedená. Prvním nábojem však svůj omyl napravila a odjížděla na sedmém místě. Stojka Puskarčíkové už byla za nula a uháněla na druhém místě za Italkami, v zádech si vezla Němky, Norky...

Veroniká Vítková právě jako první ze všech dokončila biatlonovou štafetu v...
Veronika Vítková přijíždí na prvním místě do cíle biatlonové štafety žen.

Třetí pak dorazila na první předávku, dvacet sekund za Itálií. Soukalová se hned protáhla před Francouzku, na střelnici pak i ona hned úvodní ránou minula, přesto do dalšího okruhu vyjížděla druhá. A jejím stínem se stala Němka Preussová.

Soukalová však jako by se běžecky vzchopila, Němku utrhla, Italku pomalinku dotahovala a když bezchybně zvládla další zastávku na střelnici, ač si dávala na každé ráně záležet, stáhla vedoucí Itálii na rozdíl 5 sekund.

Rozhodla překvapivě Landová

Z českého pohledu nejpovedenější a možná i rozhodující byl třetí úsek štafety, na které bojovala Landová.

TAKÉ MUŽI ÚTOČILI NA ZLATO

Vleže pálila za nula, parádní byla i její druhá střelecká prověrka a zatímco Němka Gessnerová se trápila a dvakrát opravovala, ona už upalovala k poslední předávce. Na prvním místě!

Vítková, běžecky nejrychlejší žena sobotního sprintu, měla na předávce náskok 18,5 sekundy před Němkami, ale svůj úsek rozjela bleskově a během sedmi set metrů najela deset sekund.

Vítr na střelnici se však oproti nástřelu změnil a Vítková po dvou chybách cvakala mířidly. Byť musela dvakrát dobíjet, dál si držela bezmála 28 sekund na německo-italské stíhací duo. Češka však znovu po trati letěla a cestou k dalšímu mezičasu přidala 5 sekund náskoku. Na „stojce“ se přibrzdila jednou chybou, ale hned první oprava jí vyšla a českou štafetu vedla ke třetímu prvenství sezony.

Závody SP v biatlonu v Oslu - štafety: Ženy (4x6 km):

1. Česko (Puskarčíková, Soukalová, Landova, Vítková) 1:11:10,6 (0 tr. okruhů+5 dobíjení), 2. Itálie (Wiererová, Gontierová, Sanfilippová, Oberhoferová) -28,3 (0+2), 3. Francie (Bescondová, Latuilliereová, Varcinová, Dorinová-Habertová) -45,9 (0+5), 4. Německo -1:02,3 (0+6), 5. Rusko -1:23,4 (0+6), 6. Ukrajina -1:50,9 (1+12).

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Česko 282, 2. Německo 242, 3. Bělorusko 226.